Jsem moc napravo a nepodařilo se mi prorazit většinu, říká k neúspěšné kandidatuře Klaus mladší

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
29. 11. 2017 20:38
Nový pražský poslanec Václav Klaus mladší sice ve volbách získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů, ale nestačil si vybudovat uvnitř pražské ODS tak silné postavení, že by ho tam vyneslo do čela strany. Překážel mu v tom koncert Kabátu i radikální názory.
ODS by měla poslat programové priority, z kterých nesleví, hnutí ANO. Ať je míč na Babišově straně, říká poslanec za ODS Václav Klaus ml. | Video: Radek Bartoníček

Praha - Václav Klaus mladší tvrdí, že ho na vzestupu v ODS zastavilo letité spojenectví mezi pražskými občanskými demokraty. V úterý večer se mu nepodařilo v souboji o post prvního místopředsedy strany v metropoli porazit Jiřího Zajace.

Klaus přitom prohrál velmi těsně. Dostal hlasy 29 stranických delegátů, k vítězství by mu stačila podpora jen o čtyři hlasy větší.

"S tímto výsledkem jsem trochu i počítal. Nedá se tak říci, že bych byl nějak strašlivě zklamaný. Je to zkrátka realita," reaguje politik a bývalý ředitel známého gymnázia PORG. Klaus doufal, že Praha ocení jeho výsledky v říjnových poslaneckých volbách, v nichž získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů v zemi.

Kromě toho viděl ještě další motivaci - chtěl, aby alespoň o jednu pozici v čele pražské ODS usiloval víc než jeden kandidát. "Byla to jediná volba z celkových dvaceti, kdy dva lidé usilovali o jedno místo. A to nepovažuji za úplně zdravé," říká Klaus.

Jenže podpora voličů Klausovi k rychlému postupu do čelných pozic v ODS podle něj nestačí. "V pražské ODS dlouhodobě funguje většina, která hlasuje spolu, a tu se mi nepodařilo prorazit," vysvětluje výsledek Klaus a dodává, že jeho kandidátský projev také mohl být lepší. "Kdybych dokázal promluvit s více lidmi, mohl jsem získat ty čtyři hlasy navíc. Ale to je život," dodává nový poslanec.

Delegáti mu také vytkli závěrečná slova v úterním projevu, který ukončil tím, že nebude prodlužovat řeč, protože spěchá na koncert skupiny Kabát. "To byl jen bonmot," bránil se Klaus. Ostatně na svůj Facebook chvíli po skončení hlasování napsal, že koncert nestihl.

Chybu ale mohl udělat i v tom, že dlouhodobě prezentuje na konzervativní ODS příliš radikální postoje. Typickým příkladem je třeba jeho ostrá kritika Evropské unie. "Pro někoho jsem moc napravo, protože v ODS jsou i středové proudy. Ale v politice mají být lidi, kteří se nebojí jít před voliče a jejichž názory tak lidé znají. Takoví se mají ucházet o vyšší funkce," uvádí Klaus. Naopak uspěl ve sněmovně, kde ho téměř jednomyslně kolegové zvolili šéfem výboru pro školství.

Občanští demokraté si v úterý vybírali celé vedení. Místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík se podle očekávání stal předsedou strany v hlavním městě. Zastupitelku a bývalou magistrátní radní Alexandru Udženiju Praha nominovala do čela strany, politička a shodou okolností i Klausova známá z útlého mládí se i díky tomu pokusí na kongresu obhájit křeslo první místopředsedkyně ODS.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy