reklama
 
 

Pražská ODS přibrzdila vzestup Klause mladšího, na post prvního místopředsedy mu chyběly hlasy

28. 11. 2017 21:13
Václav Klaus mladší si musí na první výraznější funkci v ODS počkat. Syn bývalého prezidenta, premiéra a šéfa ODS kandidoval na místo prvního místopředsedy strany v Praze, ale neuspěl. Delegáti pražského sněmu mu v úterý večer dali 29 hlasů, což nestačilo. Celkem hlasovalo 65 delegátů.

Praha - Politický vzestup Václava Klause mladšího přibrzdili v úterý večer delegáti pražského sněmu ODS. Přestože Klaus získal v nedávných parlamentních volbách nejvíce preferenčních hlasů ze všech politiků ODS a pomohl k úspěchu strany v Praze, na sněmu pražské ODS mu to moc nepomohlo. Ve volbách prvního místopředsedy mu hlas dalo pouze 29 z 65 delegátů.

"Myslím, že rozhodly komunální zkušenosti," uvedl nový předseda pražské ODS Tomáš Portlík s tím, že více těchto zkušeností má Klausův úspěšnější protikandidát Filip Tomáš Zajác. Ten je v ODS jedenáct let a nyní dělá místostarostu Prahy 14.

"V podstatě jsem prošel všemi stranickými funkcemi, které člověka můžou napadnout. Od místních sdružení přes oblastní až po člena regionální rady. Toto je pro mě nějaké logické vyústění," řekl Zajác s tím, že chce stmelovat celou pražskou ODS. "S předsedou budeme mít úplně skvělé vztahy, máme k sobě hodně blízko, protože jsme byli původně jedna oblast," uvedl Zajác.

Podle Portlíka ale nelze říci, že by Klaus ve volbách neuspěl. "Prohrál jen těsně, určitě počítám s tím, že budeme spolupracovat," řekl nový předseda. Klaus jako poslanec má navíc jisté místo v pražské regionální radě ODS.

Mimochodem, jeho otec Václav Klaus spoluzakládal ODS a v roce 1991 se stal jejím prvním předsedou. Hned v následujícím roce byl jmenovaný předsedou vlády a zůstal na této pozici až do roku 1998. Po uzavření opoziční smlouvy s tehdejším šéfem ČSSD Milošem Zemanem seděl čtyři roky v křesle předsedy Poslanecké sněmovny. V roce 2003 byl zvolený prezidentem a o čtyři roky později tuto funkci obhájil. V roce 2003 z ODS odešel a vyjadřoval se na její adresu hodně kriticky. 

Nový předseda Portlík nahradil Filipa Humplíka, který po neúspěchu ve sněmovních volbách už nekandidoval. Portlík je prvním zástupcem starosty Prahy 9.

Pražská ODS zároveň naprosto jednoznačně podpořila šéfa ODS Petra Fialu v tom, aby na kongresu ODS v polovině ledna 2018 ve své funkci pokračoval. Pro jeho nominaci zvedlo ruku všech 66 delegátů. 

Toto rozhodnutí potvrdilo, že Fiala je absolutním favoritem na předsedu strany. Původně byl přitom vnímán spíše jako krizový manažer na omezenou dobu, ovšem díky druhému místu ODS v parlamentních volbách bylo zřejmé, že bude pokračovat.

autor: Radek Bartoníček | 28. 11. 2017 21:13

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama