V Zemanově štábu napadli novináře pěstmi, rány dostaly i ženy. Vůbec mě to nezajímá, řekl Ovčáček

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 27. 1. 2018 22:13
Incident ve štábu Miloše Zemana: prezidentovi příznivci surově napadli přítomné novináře.
Napadení novinářů a dokumentaristů ve štábu u Miloše Zemana. Produkce Radim Procházka https://www.facebook.com/produkceradimprochazka | Video: Petr Salaba

Praha - V pražském Top Hotelu, kde prezident Miloš Zeman slavil své opětovné vítězství ve volbách, napadli jeho podporovatelé několik novinářů. Incidentem se již zabývá policie.

Konflikt začal tím, že do Zemanova štábu přijela záchranná služba, aby ošetřila muže, který ztrácel vědomí. Když se na jeho stav zeptala redaktorka ČT, jeden ze Zemanových podporovatelů ji surově napadl. Násilně ji vystrčil z té části sálu, kam většinu večera měli novináři přístup. Redaktorka se k incidentu nechtěla vyjadřovat.

Další podporovatelé pak slovně i fyzicky napadali zbylé novináře. Jednoho z nich praštili do břicha. Redaktorce Seznam Zprávy pak další podporovatel shodil telefon a nadával jí, když si incident natáčela. Novinářům TV Nova rozbili kameru.

"Nebudu vám říkat, kdo jsem. Běžte do pr*ele," odpověděl na otázky Aktuálně.cz jeden z prezidentových podporovatelů.

"Vůbec mě to nezajímá," komentoval incident hradní mluvčí Jiří Ovčáček. 

"Nikoho jsme nepozvali v rámci toho, aby napadali novináře. Půjdu dolů a vyřeším to," řekl Aktuálně.cz prezidentův poradce Martin Nejedlý.

Pražská záchranka bez dalších podrobností potvrdila, že v Top Hotelu zasahovala u muže s poruchou vědomí. "Ošetřili jsme zhruba 55letého muže a předáváme ho do Thomayerovy nemocnice na interní oddělení s poruchou vědomí. Určitou roli v jeho zdravotním stavu hrál alkohol," uvedla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Nemá informace o tom, že by zdravotníci na místě ošetřovali kohokoli jiného.

Proti incidentu se již ohradili politici. "Napadání novinářů za jejich práci je absolutně nepřijatelné. Od prezidenta Zemana ale bohužel nemůžeme očekávat, že by se od takovéhoto chování distancoval," napsal na Twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Podobně se vyjádřil i místopředseda ODS Martin Kupka. "Útoky na novináře ve štábu Miloše Zemana jsou naprosto nepřijatelné. Prezident by se od nich měl jasně distancovat. Reakce Jiřího Ovčáčka je nemístná," řekl Kupka.

Incident již zaznamenala také vedoucí bruselské kanceláře organizace Reportéři bez hranic. "Je to hanba pro evropskou demokracii! Útoky na novináře musí přestat," řekla.

Novináře předtím slovně napadl prezident i premiér

Slovně novináře napadli již před incidentem také prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. Když Zeman na tiskové konferenci po oznámení výsledků voleb v hlučném prostředí neslyšel první novinářskou otázku, požádal o její zopakování. "Vy sice máte hlas, který trošku připomíná mutanta, ale já bych poprosil, aby ten váš hlas byl poněkud hlubší," řekl reportérovi České televize.

"Přesvědčil jsem se totiž, že nejenom novináři, ale i někteří politici mají inteligenci, která je podstatně nižší než je inteligence normálních občanů," dodal Zeman v další odpovědi.

Když se reportérka týdeníku Respekt zeptala na to, zda se Zeman zbaví svých problematických spolupracovníků, zaútočil prezident na vydavatelství Economia, pod nějž spadá i deník Aktuálně.cz. "Předpokládám, že svůj tým na Hradě nejenže doplním novináři z Bakalových novin, ale také požádám pana Zdeňka Bakalu, aby se stal mým hlavním ekonomickým poradcem na téma, jak úspěšně tunelovat českou ekonomiku," řekl Zeman.

Babiš zase odmítl na tiskové konferenci odpovědět na otázku DVTV, proč letos podpořil ve volbách Zemana, když před pěti lety před jeho volbou varoval. "Váš problém je, že nejste objektivní novinářka," odpověděl Babiš na dotaz, který položila reportérka DVTV Emma Smetana, a opřel se do novinářčiny matky Moniky MacDonagh-Pajerové. "Paní Pajerová se stala ze svazačky cestou na Albertov revolucionářkou," prohlásil.

Vyjádření Ovčáčka k napadení novinářů: Mě to vůbec nezajímá | Video: Kateřina Frouzová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy