Mimořádná zpráva

V srdcích zůstane, symbolizovala odvahu, vzpomínají na Čáslavskou politici. Ovčáček byl stručný

Domácí Domácí
31. 8. 2016 11:58
Čeští i zahraniční politici na svých twitterových účtech kondolují rodině zesnulé gymnastky Věry Čáslavské. Zároveň vzpomínají na její odvahu, statečnost a nezapomenutelné sportovní výkony. Slovenský prezident Andrej Kiska připomněl její odvahu a to, že reprezentovala nejen Československo, ale ukázala světu, že ani v okupované zemi se lidé nebojí. Naopak tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana se vyjádřil stručně. "Svobodná. Svá. Slavná. Silná. Věra Čáslavská," uvedl Jiří Ovčáček na Twitteru. Sám Zeman se zatím nevyjádřil.
Věra Čáslavská.
Věra Čáslavská. | Foto: ČTK

Praha – Ke kondolencím rodině slavné gymnastky Věry Čáslavské, která v úterý večer zemřela na rakovinu slinivky, se přidávají také čeští politici. Na Twitteru se shodují, že to byla výjimečná a odvážná žena.

"Český i světový sportovní svět přišel o jednu z obrovských ikon,“ napsal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Chci ocenit, co Věra Čáslavská udělala pro dobré jméno Československa v zahraničí, kdy získala celkem sedm zlatých medailí. Chtěl bych také ocenit její občanskou odvahu, když se postavila proti okupaci země v roce 1968," doplnil premiér později na tiskové konferenci.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) nebo ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) vzpomínají na osobní setkání s legendární olympioničkou. Zaorálek rovněž připomněl, že Čáslavská před několika dny přijala pozvání do Černínského paláce. "Vlastně byla sama naší velvyslankyní. Slavná jako málokdo druhý, a přitom skromná, statečná bojovnice,“ připomněl Zaorálek její světový věhlas.

Jedním z posledních přání Čáslavské bylo, aby po roce 2020 Česká republika hostila mistrovství světa v gymnastice. "Věřím, že se její přání splní a že Tokio (kde budou příští olympijské hry, pozn. red.) navštíví její pokračovatelé, když ona už ho nenavštíví," dodala Valachová.

Lítost vyjádřil i slovenský prezident Andrej Kiska a připomněl odvahu Čáslavské: "Věra Čáslavská reprezentovala nejen naše Československo, ale byla symbolem odvahy, kterou jsme prostřednictvím ní vysílali do světa. Ona ukázala světu, že v naší okupované zemi jsou lidé, kteří se nebojí," prohlásil.

Naopak mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček se vyjádřil krátce: "Svobodná. Svá. Slavná. Silná. Věra Čáslavská," uvedl na Twitteru. Sám Zeman se k úmrtí sportovkyně zatím nevyjádřil.

"Skvělá sportovkyně a výjimečně statečná a skromná žena pronásledovaná normalizačním režimem," připomněl ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO, že byla Čáslavská za své postoje k srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa a podpisu dokumentu Dva tisíce slov vyloučena z řad tělovýchovné organizace. Poté se sportovkyně věnovala trénování. Žádný boj ale nevzdala, dodal ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Státní pohřeb

Sobotka se rovněž vyjádřil, že by byl pro, aby Čáslavská měla státní pohřeb. "Požádal jsem paní Valachovou, aby byla v kontaktu s rodinou a o všem ji informovala, jak se rozhodne vláda. Já rozhodně podporuji myšlenku, aby paní Čáslavská byla pohřbena s co největšími poctami," řekl.

Bývalé olympioničce, která získala na olympijských hrách v Tokiu 1964 a v Mexiku 1968 sedm zlatých medailí, bylo 74 let. Podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala byla Čáslavská jednou z nejvýznamnějších osobností v historii českého sportu.

"Paní Věra Čáslavská zůstane stále naší hrdinkou," dodala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO).

 

Právě se děje

Další zprávy