reklama
 
 

V Senátu chce bojovat s "legislativní džunglí". Odpovídá lékař Kerekeš z ANO

25. 9. 2018 10:16
Do Senátu se chce dostat i lékař Roman Kerekeš. V barvách hnutí ANO kandiduje na Praze 2. Jeho hlavním cílem v horní komoře je kvalitní a efektivní zdravotnictví, současný stav kritizuje. "Situaci ve zdravotnictví je nutné urychleně řešit, a to razantním navýšením platů. Jinak se bude personální situace postupně zhoršovat," píše například Kerekeš. "Stát si představuje elektronizaci zdravotnictví nějak divně. Koná nekoncepčně a chaoticky," kritizuje a tvrdí, že "žijeme bohužel v legislativní džungli". Ministrem zdravotnictví je přitom Adam Vojtěch, rovněž za ANO. Roman Kerekeš odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz.

Rozhovor s Romanem Kerekešem

Roman Kerekeš bude odpovídat od 14 hodin.

? Petr Kaderabek - 25. 9. 2018 14:35 Me by zajimalo: Jak se ztotoznujete se s nazory ANO ?

Roman Kerekeš Roman Kerekeš: Mám vlastní názory, které se někdy s názory ANO 2011 neztotožňují. Například si myslím, že elektronizace by měla občanům sloužit ne jim přidělávat práci. Takže elektronický recept dobrovolný, EET dobrovolně. Stát by měl vytvořit a nabízet systém, který bude přínosem a podnikatelé si ho nainstalují sami, protože jim usnadní daňovou evidenci nebo evidenci receptů.

? Michal - 25. 9. 2018 14:22 Dobrý den, nevádí Vám že kandidujete za stranu kterou vede trestně stíhaná osoba, a agent komunistické tajné policie ?

Víte o nějaké jiné zemi, kde je možné aby byl předseda vlády takto zatížený svými kauzami ?

Dokážete si představit tuto situaci třeba v Německu nebo Nizozemí ?
Děkuji za odpovědi

Roman Kerekeš Roman Kerekeš: Odpověď viz níže

? Marie Dvořáková - 25. 9. 2018 14:20 Dobry den,

jak chcete zvladat praci lekare a senatora zaroven ?

Dekuji

Roman Kerekeš Roman Kerekeš: Naše kardiologická ordinace pod mým vedením ošetří cca 3000 pacientů ročně. Bez ohledu na to jestli budu pracovat i v senátu nebo nebudu, tak rozšiřujeme náš tým lékařů a ordinační hodiny poskytovat i ve večerní době. Takže paradoxně dojde ke rozšíření služeb naší ordinace. Optimalizací péče tuhle práci zvládám bez problémů, možná vypustím mé IT aktivity.

? Garf - 25. 9. 2018 14:11 Kam chodite ke stylistovi? Jakou používáte barvu na vlasy?

Roman Kerekeš Roman Kerekeš: Žádnou, stylista je má manželka :D Jinak styl mám již 20 let stejný

? Jan Srp - 25. 9. 2018 13:54 Vážený pane doktore, jako lékař jistě máte vysoce vyvinutý smysl pro etiku i v širším slova smyslu. Nevadí vám, že šéf vašeho hnutí je trestně stíhaný a před revolucí spolupracoval s StB? Nemáte strach, že to vlastně poškodí i vaše jméno, když se se značkou ANO spojujete? Děkuji.

Roman Kerekeš Roman Kerekeš: Celé je to nešťastná záležitost. Osobně si myslím, že premiér by tyto problémy mít neměl. Já taky podnikám více než 10 let a ruku do ohně bych nedal, že jsem za tu dobu nějakou zákonnou lhůtu nebo vyhlášku neporušil. Samozřejmě, že já podnikám v řádově menších číslech, a pokud se jedná o miliony, tak to v souvislosti s politickou funkcí vždy bije více do očí.

? Karel z Modřan - 25. 9. 2018 13:52 Dobrý den, proč kandidujete zrovna za hnutí ANO, jaké s ním máte konkrétní programové shody?

Roman Kerekeš Roman Kerekeš: Jsem členem ANO 2011 od roku 2014, je přirozené, že mne navrhla tato strana. Mou parketou je zdravotnictví. Jsem v kontaktu se současným ministrem a zákony, které navrhuje a tvoří, se mu snažím připomínkovat. Společným cílem je kvalitní a dostupné zdravotnictví. Doufám, že mé návrhy, které jsou součástí volebního programu (elektronizace, optimalizace péče) k tomuto cíli přispějí.

? Tomáš Ř. - 25. 9. 2018 13:44 Jak chcete řešit situaci ve zdravotnictví navyšováním platů, když včera vás ministr Vojtěch navýšení slibované předešlou i současnou vládou odmítl? Sám jistě víte že jednání s managementy nemocnic nedodržující mi ani zákoník práce nemůže fungovat. Jak chcete zachránit nemocnice od personální devastace a nadužívání péče když jste jako ANO odsouhlasili zrušení regulačních poplatků, jediné dosud fungující limitaci nadužívání návštěv lékaře? A jak si vysvětlujete důvody zkupováni poliklinik v Praze, například Modřanské, a lukrativních reprodukčních center, firmami Vašeho premiéra Babiše...nehrozí náhodou ovlivnění úhrad od pojišťoven, které také ANO mnohdy ovládá?
Děkuji za odpověď

Roman Kerekeš Roman Kerekeš: Řešení výše platů a personální situace jsem nastínil již v rozhovoru v PL. Jednoduše - lékař by měl léčit a nedělat administrativu, která dnes zabírá cca 50% jeho času. Dále je potřeba i část práce lékaře přenést na střední zdravotní personál, který se dá vyškolit dříve. Tím se práce optimalizuje a využijí se lékaři, kteří jsou dnes tady ochotni pracovat. Co se týče skupování poliklinik - podívejte se na AGEL, kde jsem pracoval, tam to funguje perfektně. Nadužívání návštěv lékaře - to je kapitola sama o sobě - částečně si za to můžou i sami lékaři, kteří zvou kompenzované a stabilní pacienty zbytečně často na kontrolní vyšetření. Úhrady od pojišťoven se nedají ovlivnit - jsou dány vzorcem v úhradové vyhlášce pro všechny poskytovatele stejným.

? Vladimír Prochoda - 25. 9. 2018 13:42 Vážený kolego. Jsem chirurg z Thomayerovy nemocnice a obor dělám již 36 let. Zažil jsem po revoluci mnoho ministrů a mnoho "chytráků" v Pražském zastupitelstvu, ale dosud nikdo neměl "koule" na to, aby zcela otevřeně přiznal naprosto katastrofální stav zdravotnictví v hlavním městě. Jsme , spolu s Bulovkou " městská nemocnice", a zřizuje nás MZD. Stejně tak, jako na Bulovce se potýkáme s naprosto katastrofální vybydleností a zchátralostí obou našich "městských" zařízení. Zdravotní služby na vysoké úrovni po nás naši pacienti i měšští politici vyžadují, ovšem prostředky na zajištění slušných podmínek pro medicínu 21. století nám ani neslibují. Jak dlouho bude ještě trvat tento stav bezprizornosti a globálního úpadku pražského zdravotnictví. Kdy se konečně najde zastupitelstvo, které si řekne: Potřebujeme sice novou linku metra, potřebujeme rychlodráhu na letiště, ale přeci na prvním místě je revitalizace těch dvou vybydlených a zanedbaných městských nemocnic, ve kterých se musí léčit naši občané a voliči.

Roman Kerekeš Roman Kerekeš: Zdravotnictví se drolí postupně již několik let a problém je, že pacienti to zatím příliš nepociťují. Proto je potřeba razantní kroky k udržení alespoň stávajícího stavu.

? Čestmír Jehl - 25. 9. 2018 13:17 Dobrý den, jak si vysvětlujete, že máte jako lékař na internetu hodnocení pouze jednu hvězdičku a objevují se na vás takřka výhradně negativní recenze? Je to podle vás kampaň a účelovka? Hodnotíte sám sebe jako kvalitního lékaře?

Roman Kerekeš Roman Kerekeš: Za rok ošetříme více než 3000 pacientů a pokud se vyskytne nějaká stížnost, tak to je z nepochopení práv a povinností pacienta. Já jako lékař opravdu nemůže ovlivnit výši doplatků za léky, nejednám s farmafimou ani nejsem SUKL. V roce 2015 jsme byly ocenění více než 500 pacienty, komentáře si můžete přečíst na http://www.rekesh.eu/wpen/ordinace-roku/

? Beáta Konečná - 25. 9. 2018 13:12 Dobrý den,

jste spokojen s tím, jak pan ministr Adam Vojtěch vede resort zdravotnictví? Co byste dělal vy lépe? Souhlasíte s tím, že A. Vojtěch odvolal šéfy nemocnic pana S. Němečka nebo paní A. Vrbovskou? Chtěl byste se v budoucnu případně o post ministra zdravotnictví ucházet?

Děkuji

Roman Kerekeš Roman Kerekeš: S prací pana ministra jsem spokojen až na pár věcí, které budeme spolu konzultovat. Například zákon o léčitelství dle mého názoru není pořadu dne. Bude to stát nemalé prostředky pouze léčitele evidovat - já jako daňový poplatník bych viděl více věcí kde lépe vynaložit peníze a čas. Nebo zákon o eHealth má nedostatky - nevím proč bych měl jako poskytovatel mít povinnost kdejaký papír co mi přinese pacient elektronicky podepisovat a archivovat pokud vůbec nevím jestli je validní sám o sobě. Ale to jsou detaily k řešení...

? Jan Hlavačka - 25. 9. 2018 12:10 To jste opravdu tak mizerný lékař, že se musíte cpát do politiky? Lékařů máme málo, proč nejdte do pohraničí, kde byste pro lidi udělal daleko více, než hloupým povalováním ve zbytečném senátu?

Roman Kerekeš Roman Kerekeš: Naše kardiologická ordinace pod mým vedením ošetří cca 3000 pacientů ročně. Bez ohledu na to jestli budu pracovat i v senátu nebo nebudu, tak rozšiřujeme náš tým lékařů a ordinační hodiny poskytovat i ve večerní době. Takže paradoxně dojde ke rozšíření služeb naší ordinace. Optimalizací péče tuhle práci zvládám bez problémů, možná vypustím mé IT aktivity. Recenze mých pacientů si můžete přečíst na http://www.rekesh.eu/wpen/ordinace-roku/

? Josef Kameník - 25. 9. 2018 11:19 Dobrý den,
jaká je Vaše představa průměrného měsíčního platu státem placeného lékaře, dejme tomu s desetiletou praxí?
Vy sám, chcete se politice věnovat na plný úvazek?
Děkuji za odpovědi

Roman Kerekeš Roman Kerekeš: Zásadně bych srovnával hodinovou sazbu, protože lékař v nemocnici pracuje v podstatě na 2 úvazky. Srovnejte si prosím proto hodinovou sazbu právníka a odpovězte si sám. Napovím Vám, že lékař má na rozdíl od právníka taky trestní odpovědnost... Na Vaší další otázku jsem odpověděl výše.

? ANTONÍN VYBÍRAL - 25. 9. 2018 10:43 Proč jako lékař neléčíte? Politiku nechte lidem, kteří jinak se neuplatní a národu nepomůžou.
Když už chcete sedět v bezstarostném teploučku , tak zkuste se svým dobře placeným asistentem vytvořit systém , který by pomalu ale jistě redukoval většinu zákonů
a vytvořil z nich normy pro lidi a ne pro nenažrané advokáty.
Nesmyslné zákony jsou totiž původcem vytváření umělých orgánů, institucí a úřednických pozic.
Úředník takto podepřen zákonem požaduje nesmyslná a nepotřebná vyjádření a doklady a tím se ten státní moloch neustále nabaluje až jednou praskne.
Žádný senátor ještě nic nedokázal změnit ani ovlivnit,takže nic radši neslibujte.

Roman Kerekeš Roman Kerekeš: ANO, mým cílem je zákony redukovat a zjednodušit. To je v pravomoci instituce kde kandiduji. Co se týče souběhu práce lékaře a senátora, odpověď viz výše

? Lukáš Melichar - 25. 9. 2018 10:23 Dobrý den, pane Kerekeši,

zeptám se Vás stejně jako každého kandidáta na senátora.

Budete první kandidát, který lidem otevřeně přizná, že jediné co může nabídnout je hlasování o zákonech z PS, jejich čtení a připomínkování?, nebo budete jako každý hlásat nějaký program na který nemáte jako senátor vliv, jelikož nejste vláda a ani poslanec. A max můžete slíbit, že nebudete hlasovat pro změny ústavy nebo zrušení senátu
Vím, že můžete jako senátor předkládat zákony a další administrativní drobnosti, ale to neberu v potaz, tím život nikomu nezlepšíte.Díky

Roman Kerekeš Roman Kerekeš: Mým cílem je zákony redukovat a zjednodušit. To je v pravomoci instituce kde kandiduji. Myslíte si, že Výbor pro zdravotnictví Senátu nemá žádné kompetence ?

? Markéta - 25. 9. 2018 10:22 Dobrý den, kandidátů na senátory je habaděj. Lékařů je nedostatek. Co říkáte na praxi , že než lékař vystuduje, stojí to hodně peněz - jak stát , tak potažmo nás, daňové poplatníky, tak i studenty a jejich rodiče. A potom odchází lékaři do zahraničí. Není to od nich přinejmenším
nefér ?

Roman Kerekeš Roman Kerekeš: Dnes všichni mí spolužáci z lékařské fakulty pracují jako lékaři v Čechách. Dokonce i Abdul z Jemenu co s námi studoval, pracuje dodnes na záchrance v Hradci Králové. Já již pracuji ve zdravotnictví 24 let. A věřte, že i nadále budu. Co nám často od občanů chybí, je ohodnocení naší práce.

autor: Domácí | 25. 9. 2018 10:16

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama