V Praze zahájil činnost think-tank spojený s hnutím ANO

ČTK ČTK
23. 10. 2014 21:40
Hlavním řečníkem slavnostního večera, kterého se zúčastnily desítky lidí z politiky, kultury i byznysu, byl egyptolog Miroslav Bárta. Vystoupil s prezentací na téma Vývoj civilizací včera a dnes.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na pražském Žofíně ve čtvrtek zahájil činnost think-tank vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Institut pro politiku a společnost, jak zní oficiální název myšlenkového centra, má podle Babiše mimo jiné vychovávat nové politiky, kteří by se mohli zapojit do hnutí. Cílem má být podle zakladatelů rovněž diskuse napříč společenskými vrstvami, debata o českých národních zájmech a vytváření prostoru pro politiky nové generace.

"Institut by měl být platformou pro naše hnutí. Měl by definovat problémy této země," řekl v úvodu Babiš. Podle něj je hnutí ANO neprávem obviňováno z populismu a z toho, že nemá program. Think-tank by měl pro hnutí vytvářet dlouhodobé strategie a formulovat, co jsou české národní zájmy. "Zároveň chceme vytvořit prostor pro lidi, kteří se chtějí angažovat v politice," dodal vicepremiér.

"Chceme přivítat lidi, kteří sdílejí naše hodnoty," připojila se kandidátka na pražskou primátorku Adriana Krnáčová. Podle ní by měl institut také vzdělávat členy ANO. "Založení institutu přichází v pravý okamžik, protože nestačí jen volby vyhrát, voliče je potřeba oslovit dlouhodobě," uvedl Borek Severa z Nadace Friedricha Naumanna.

Hlavním řečníkem slavnostního večera, kterého se zúčastnily desítky lidí z politiky, kultury i byznysu, byl egyptolog Miroslav Bárta. Vystoupil s prezentací na téma Vývoj civilizací včera a dnes.

Institut bude sídlit v centru Prahy a bude jej řídit správní rada, v níž usedne vedle Babiše, Krnáčové a Bárty také europoslanec ANO Pavel Telička, šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek a výkonný ředitel institutu Pavel Fidler.

Kromě Bárty bude s institutem spolupracovat také bývalá ministryně životního prostředí Rut Bízková, Kenneth Maly z univerzity ve městě La Crosse ve Wisconsinu, který byl rovněž hostem dnešního večera, či členové Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), jejíž součástí jsou i europoslanci ANO.

Zázemí v podobě think-tanků, které vzdělávají členy a pořádají konference, si vybudovala většina českých parlamentních stran. ODS spolupracuje s vysokou školou CEVRO, TOP 09 založila think-tank TOPAZ, sociální demokraté spolupracují s Masarykovu demokratickou akademií.

 

Právě se děje

Další zprávy