V pondělí bude v Česku přes 31 stupňů, dál hrozí požáry

ČTK ČTK
24. 7. 2022 19:07
Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před vysokými teplotami bude zítra platit pro všechny kraje od jedenácté dopolední do večerní osmé. Vedle toho meteorologové dál varují před nebezpečím vzniku požárů na celém území. V neděli bylo nejtepleji v Plzni - Bolevci, kde teploměry ukazovaly 32,2 stupně Celsia.
Červencová vedra v pražském Karlíně.
Červencová vedra v pražském Karlíně. | Foto: Jakub Plíhal

Horké počasí v zemi přetrvává od úterý. V posledních dnech panovalo hlavně na Moravě a ve Slezsku - například ve Strážnici na Hodonínsku teploty ve čtvrtek dosahovaly 37,3 stupně Celsia. V západní časti republiky bylo o něco chladněji a v sobotu se tam vyskytly i bouřky. V neděli teploty opět překračovaly tropickou třicítku, rekordní hodnoty však stanice nezaznamenaly.

Kvůli delšímu vedru a suchu Česko bojuje s několika požáry. V Národním parku České Švýcarsko vzplál les v neděli ráno a hoří zde na více než třech hektarech. Hasiči v neděli zasahovali u několika požárů ve volné přírodě také v Královéhradeckém kraji, kde plameny zachvátily pole, les a travní porost. Ohně zatím nezpůsobily větší škody a obešly se bez zranění.

Při horkém počasí odborníci doporučují lidem pít dostatek nealkoholických nápojů a omezit pohyb hlavně kolem poledne a odpoledne. Varují rovněž před úpalem a úžehem a rychlými přechody mezi klimatizovanými a rozpálenými prostory. Ve stínu a v klidu by měli zůstávat zejména lidé se zdravotními obtížemi, senioři a malé děti. Zároveň by motoristé v rozpálených autech ani na krátkou dobu neměli nechávat děti a zvířata.

Video: Vedra v Evropě nejsou normální. Budou se vracet s tvrdšími projevy, říká Klimatolog Farda

To, co dnes zažíváme, nejsou normální letní teploty. Posledních 15 let hovoří naprosto jednoznačně, vlny veder způsobují skleníkové plyny v atmosféře. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy