V pátek i v sobotu Česko zasáhnou bouřky, meteorologové varují před rozvodněním toků

ČTK ČTK
26. 8. 2022 12:23
Česko zasáhnou v pátek i v sobotu odpoledne a večer bouřky s přívalovým deštěm a kroupami. Zvlášť silný bude déšť v pátek v Čechách. Hrozí proto rozvodnění menších toků, vyplývá z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Pro pátek platí výstraha před bouřkami od 12 hodin do 23. hodiny pro téměř celé Česko s výjimkou částí Olomouckého a Moravskoslezského kraje. V celých Čechách budou bouřky velmi silné, s úhrnem srážek až 50 milimetrů, tedy 50 litrů vody na metr čtvereční. Na Moravě naprší asi 40 milimetrů srážek.

Od pátečního do sobotního poledne platí pro část Česka kvůli přívalovým dešťům také výstraha před nárůstem hladin toků na povodňové stupně. Vyhlášena je na severovýchodě Čech pro celý Královéhradecký kraj a většinu Libereckého a Pardubického kraje a platí v Čechách také pro Prahu a jihovýchodní část Středočeského kraje, celý Jihočeský kraj, západní část Vysočiny a východní polovinu Plzeňského kraje.

"V místech s vysokým nasycením povodí může v závislosti na intenzitě přívalových srážek dojít k rychlým vzestupům hladin zejména menších vodních toků na první nejnižší stupeň povodňové aktivity. Při velmi intenzivních srážkách není vyloučeno krátkodobé překročení i vyšších stupňů," sdělili meteorologové.

V sobotu odpoledne se pak silné bouře do většiny Česka vrátí. Výstraha platí v sobotu opět od 12 do 23 hodin pro celou zemi kromě Ústeckého, Karlovarského a Plzeňského kraje. Meteorologové očekávají až 40 milimetrů srážek a krupobití.

VIDEO: Vyhazov kvůli předpovědi počasí: Jsem v šoku, že se taková věc může stát, říká Rieder

Předpovědi počasí jsou předpovědi, není to zpravodajství o budoucnosti. Vždycky je to pravděpodobnostní vyjádření toho, jak bude, říká šéf ČHMÚ. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy