V ostravské zoo havaroval výletní vláček, nejspíš mu selhaly brzdy. Čtyři lidé jsou zranění

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2018 12:50
Policie případ kvalifikovala jako ublížení na zdraví z nedbalosti. Je ale možné, že jej překvalifikuje na obecné ohrožení z nedbalosti.
V ostravské zoologické zahradě havaroval výletní vláček.
V ostravské zoologické zahradě havaroval výletní vláček. | Foto: Policie Moravskoslezského kraje

Ostrava - V ostravské zoologické zahradě v úterý krátce po poledni havaroval výletní vláček. Soupravě údajně selhaly brzdy. Dva vagony se převrátily. Čtyři lidé utrpěli zranění. Řekl to mluvčí ostravské policie Richard Palát, který potvrdil, že se policie kolizí zabývá. Vláček v areálu ostravské zahrady provozuje soukromá společnost.

Vláček podle svědků při klesání začal najednou zrychlovat, vyjel mimo komunikaci a havaroval. První dva vozy se převrátily. Zraněni byli čtyři pasažéři, kteří v nich cestovali.

Sedmdesátiletý řidič uvedl, že soupravě selhaly brzdy. "Zkoumáme, zda nehodu skutečně zavinila technická závada," uvedl Palát. Dodal, že policie případ kvalifikovala jako ublížení na zdraví z nedbalosti. Je ale možná, že jej překvalifikuje na obecné ohrožení z nedbalosti.

"Nehoda se stala mimo návštěvnickou trasu, kudy běžně vláček návštěvníky nevozí. Jednalo se o soukromou akci pro uzavřenou skupinu," řekla mluvčí zahrady Šárka Nováková. Dodala, že firma provozuje několik souprav a každá rok vedení zahrady dokládá jejich revizi. "Tak jak to ukládá smlouva i platná legislativa. Nyní budeme čekat na výsledek vyšetřování," doplnila.

Záchranáři na místě ošetřili čtyři lidi. Je ale možné, že zraněných bude víc, podle policie pravděpodobně další lidé vyhledali ošetření později. Jeden z vozů přímo zavalil čtyřicetiletého muže a desetileté dítě. "Svědci události je vyprostili. Muž si stěžoval na bolest v oblasti hrudníku, chlapec měl bouli na hlavě a udával bolest hlavy," uvedl mluvčí záchranářů Ladislav Lang.

Oba sanitky převezly do ostravské fakultní nemocnice. Tam skončila i sedmadvacetiletá žena, která při nehodě utrpěla zranění stehna a bérce a pětiletá dívka si stěžovala na bolest kotníku.

Tragicky skončila nehoda podobného vláčku v červenci v areálu Šiklova mlýna u Zvole nad Pernštejnem na Žďársku. Pětiletého chlapce tam vláček srazil, přes zásah zdravotníků dítě na místě zemřelo. Policie tuto nehodu stále vyšetřuje, vláček jezdí v areálu dál, provozovatelé ale zvýšili zabezpečení jednotlivých vagonků.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy