V noci na čtvrtek Česko potrápí přízemní mrazy. Mohou poškodit úrodu

ČTK ČTK
3. 5. 2023 10:50
V noci na čtvrtek budou v některých místech v Česku teploty u země klesat pod nulu, spadnout mohou až k minus pěti stupňům Celsia. Přízemní mráz se čeká i v polohách pod 600 metrů nad mořem a může poškodit zejména zeleninu, informoval ve středu Český hydrometeorologický ústav.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Varování před mrazem ve vegetačním období platí od půlnoci do čtvrtečního rána pro všechny kraje. Ke zmírnění následků očekávaného přízemního mrazu doporučují zakrýt zeleninu a nízké rostliny světlou netkanou textilií. U stromů lze použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, například zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů.

Na mráz v noci na čtvrtek a možné poškození některých plodin upozornil také web AgroRisk. Největší riziko hrozí podle bioklimatoložky Evy Svobodové z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR - CzechGlobe pěstitelům brambor, u nichž mohou přízemní mrazy silně poškodit nadzemní část rostliny. U kukuřice a některých druhů zeleniny se může vlivem nízkých teplot zastavit a zbrzdit další růst a vývoj. Vyšší míru rizika poškození avizují vědci ještě pro pěstitele cukrové řepy, ovocným stromům a polním plodinám už takové riziko nehrozí.

Vývoj vegetace letos urychlila teplá zima a velmi teplá poslední březnová dekáda, v jejímž závěru přišly první poměrně silné mrazy a poškodily především brzy kvetoucí meruňky, další mrazy pak poškodily broskvoně. Ovocnáři letos hovoří jako v mnoha předchozích letech o téměř zničené úrodě meruněk.

Poměrně chladný duben vývoj vegetace zpomalil. Riziko jarních mrazů, které mohou poškodit různé druhy rostlin, trvá obvykle do poloviny května.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy