reklama
 
 

V královédvorské zoo se po 30 letech narodila mláďata vzácných lvů berberských

4. 7. 2019 8:11
V zoo Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se po 30 letech narodila mláďata lvů berberských. Narodila se 10. května a chovatelé začali malého samce a samici v minulých dnech pouštět do výběhu, řekla mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu nosorožců či žiraf.

Matkou mláďat se po 106 dnech březosti stala dvouletá samice Khalila. Otcem lvíčat je sedmiletý samec Bart, kterého návštěvníci vídají v safari parku od roku 2014, kdy do Dvora Králové přišel společně s bratrem Napoleonem.

Mláďata se původně narodila tři, ale chovatelé jednoho ze dvou samců utratili. "Chovat více samců pohromadě v rodinné skupině v lidské péči je komplikované a my musíme chov z tohoto důvodu regulovat," uvedl vedoucí zoolog Jaroslav Hyjánek. Uvedl, že skupiny lvů bývají ve volné přírodě tvořeny jedním vůdčím samcem a několika samicemi, které odchovávají koťata. "Jakmile mladí samci dospějí, odcházejí ze skupiny a zakládají si vlastní smečky, případně vyženou stávajícího vůdce skupiny," uvedl zoolog ke složitosti chovu.

Lvice Khalila je prvorodička, což podle chovatelů bývá zejména u šelem vždy trochu riziko. "Přesto porod proběhl hladce a novopečená máma se začala o koťata hned zkušeně starat," uvedl ošetřovatel Radek Hlávka. Koťata zatím sají pouze mléko od matky, ale ošetřovatelé pozorují i první náznaky zájmu o maso. Dva týdny po porodu koťata vážila asi 2,5 kilogramu, což je standardní váha. Nyní váží přes sedm kilogramů. "Zatím je do venkovního výběhu pouštíme obden v dopoledních hodinách a postupně je učíme, aby si zvykla na nový režim," uvedl Hlávka.

Chovu lvů v zoologických zahradách se podle Hyjánka velmi daří a regulace je jediným způsobem, jak předcházet jejich přemnožení a problémům s jejich dalším umístěním. "Jiným řešením je pak antikoncepce nebo kastrace. Jsme však toho názoru, že je pro zvířata mnohem přirozenější a prospěšnější pro jejich další vývoj pářit se a přivádět na svět nová mláďata," uvedl Hyjánek.

Zoo patří kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým místem regionu. Loni ji navštívilo 524 000 lidí.

Video: Zoo Praha vrátila koně Převalského zpět do přírody

Zoo Praha v rámci projektu převezla koně zpět do Mongolska | Video: Zoo Praha

autor: ČTK | 4. 7. 2019 8:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama