V Jiřicích mají první vězeňský med. Práce se včelami je adrenalin, říká odsouzený programátor

Kristýna Šopfová
3. 9. 2017 9:34
Výkon trestu si vězni krátí sportem, údržbou věznice a nově i rekvalifikačními kurzy. První vězeňský med je k dostání v Jiřicích, kde koncem léta získala desítka trestanců rekvalifikaci na včelaře. Jedním z nich je i bývalý počítačový programátor, který je ve vězení už potřetí. Včelařstvím se ale podle něj uživit nedá, přestože je med nedostatkovým zbožím.
Jan Sokol
Jan Sokol | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Devětačtyřicetiletý Jan Sokol se na svobodě neměl špatně. Živil se jako počítačový programátor, měl rodinu. Kvůli alkoholu, úvěrovým podvodům a dluhům na výživném už je ale osmým rokem ve vězení, odpykává si svůj třetí trest. Teď se stal jedním z prvních českých vězňů, kteří ve výkonu trestu získal včelařské zkoušky. Práce se včelami je podle něj zkouškou důvěry a klidu.

Foto: Archiv Věznice Jiřice

Věznice Jiřice u Nymburka, kde je asi osm set vězňů, je zatím jedinou, kde se mohou vězni rekvalifikovat, a to na včelaře. V blízké době plánují kurzy pro ovocné sadaře a chovatele.

Ve věznicích sedí 22,5 tisíce lidí, často pracovně schopných. Mimo areál věznice se dostane jen malé procento odsouzených - ti, kteří prošli odbornými testy, brzy jim vyprší trest a není u nich riziko útěku. Nejčastěji pracují v automobilových společnostech nebo ve výrobě u pásu. Ostatní si krátí dlouhé chvíle sportem, pomocnými pracemi ve vězení nebo právě rekvalifikačními kurzy.

Včelařem z dlouhé chvíle

Vězně přitom často nemotivuje touha se vzdělávat, jako si krátit pobyt za mřížemi. "Čas ve věznici plyne strašně pomalu. Když něco děláte, utíká to o něco rychleji," vysvětluje devětačtyřicetiletý Jan Sokol, který včelařskými zkouškami prošel.

"Když kolem vás létá roj 60 tisíc včel, které do vás i naráží a snaží se vás bodnout, je to adrenalin. Snažíte sebou nešít a neodhánět je," nastínil Sokol. Ze šesti včelstev, o která se s dalšími jedenácti vězni staral, získali sto dvacet kilo medu.

Běžně přitom mohou trestanci strávit na vzduchu jen hodinu denně. Několikaměsíční kurz včelařství je pro ně prakticky odměnou. Přes týden měli tříhodinová vyučování ve věznici, celou sobotu ale strávili kilometr za věznicí u včelínů. "To, že jste volně venku, je motivací k tomu se chovat slušně. Většina vězňů to nemá," přiblížil Sokol, proč se žádný z vězňů nepokusí utéct.

Foto: Jakub Plíhal

Na svobodě Sokol opravoval počítačové sítě a programoval, často i dva dny v kuse. Domů za ženou a dětmi pak jezdil jen zřídka, čas trávil v hospodě. Manželka mu později dala na vybranou: buď ona, nebo pití. "Postavila mě před věc, co je přednější. Potřebuji nad sebou trochu bič, abych se rozhodl," přiznává Sokol. Dlouho mu pevná vůle nevydržela. Nástup do kriminálu byl pro jeho ženu poslední kapkou k rozvodu.

Nepoučitelný

Ani rok ve věznici nepomohl k nápravě. Jan dostal za porušení podmínky dalších 33 měsíců. Zlom přišel až v současné věznici. "Ty předchozí měly lehčí režimy. Pracoval jsem tam vedle civilistů a rychle to utíkalo. Nemotivovalo mě to ale k tomu, abych se nějak polepšil," vysvětluje odsouzený.

V Jiřicích je podle něj jiný režim. Společně s dalšími jedenácti vězni byl vybrán do třináctiměsíčního programu, kde se vzdělávali a účastnili psychoterapeutických skupin. "S 90 procenty lidí z toho programu bych se venku nebavil. Cílem ale bylo, abychom se spolu naučili žít a venku to pak bylo snazší," myslí si Sokol.

Teprve tam byl Jan nucen zrekapitulovat svůj život před dalšími vězni. "Chce to hodně odvahy otevřít se a mluvit o všem, co jste v životě pokazili a zároveň si mezi vězni zachovat autoritu," doplnil vězeňský terapeut Jaroslav Jackmann, který působil i na Pankráci.

Po speciálním programu Sokol absolvoval rekvalifikaci na včelaře. "Uživit se tím nedá, ale může to být zajímavý koníček," řekl bývalý programátor. Příští rok mu vyprší trest a k programování by se chtěl vrátit.

"Sám cítím, že jsem z programování vypadl. Bude alespoň dva roky trvat, než se dostanu na úroveň, abych v tom mohl pracovat," myslí si odsouzený. Pravděpodobně ale skončí za volantem kamionu nebo náklaďáku. Pobyt ve vězení je podle něj nutné zlo. Ztracený čas, který je trestem za všechno, co před lety spáchal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy