V Česku loni utonulo 185 lidí, krajané na dovolené podceňují rizika

ČTK ČTK
23. 6. 2019 7:00
V Česku loni utonulo 185 lidí, z toho bylo 133 mužů a 52 žen. Bylo to o čtyři lidi více než v roce 2017. Asi desetina utonulých jsou děti do 15 let. Utonutí je tak po dopravních nehodách nejčastější příčinou smrti dětí, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou počty utonulých na jednoho obyvatele v ČR až dvojnásobně vyšší než v některých přímořských státech jako Francie nebo Velká Británie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

V bazénu utonulo za celý loňský rok šest lidí, ve vaně deset. Drtivá většina životů ale vyhasla pod hladinou přírodních vod. Poslední tři roky se drží počty utonulých kolem 180 obětí, ale například v roce 1997 utonulo dokonce 326 lidí.

"Příčinu tohoto dramatického stavu můžeme vidět v nedostatečné prevenci, která za poslední roky byla ze strany státu prakticky nulová. Srovnáme-li třeba kampaně BESIP a to, že počty utonulých lze srovnávat třeba s počtem usmrcených motorkářů, je stav tristní," uvedl Jan Sedláček, odborný garant projektu Bezpečné dětství u vody bez nehody. Cílem projektu je zlepšit informovanost rodičů a dětí o zásadách bezpečného chování u vody a ve vodě.

Na řekách v ČR se loni staly tři smrtelné nehody. V jednom případě utonul vodák po nehodě na jezu a další dva lidé utonuli poblíž nebezpečných jezů. Hasiči zasahovali loni na řekách v devíti případech, z toho se šest týkalo jezů.

Asociace vodní a turistiky a sportu upozornila na to, že ani na jednom z jezů, kde lidé zemřeli, nebyly instalovány prvky laické pomoci, jako je například záchranná podkova, a proto nikdo nemohl z jezu pomoci. Na jezech, které jsou vybaveny záchrannými prostředky, se podle asociace žádné vážné nehody nestaly a ani nemuseli zasahovat hasiči.

K velké kuráži plavců často přispívá alkohol. "Statistiky hovoří o tom, že zhruba 40 procent utonulých osob umělo plavat a 40 procent z nich měla v krvi zjištěn alkohol," doplnil Sedláček.

"Často se setkáváme s nevhodnými plaveckými a záchrannými pomůckami, zejména nafukovací rukávky a kruhy jsou zcela nevhodné," řekl Sedláček.

Češi na dovolené podceňují rizika

Na dovolených u moře Češi podceňují specifická rizika, jako jsou vlny, zpětné proudy nebo odliv, a příliš nerespektují varovnou signalizaci. V moři končí svůj život ročně několik desítek českých turistů, nejvíce v Chorvatsku, uvedla Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA. Voda má podle ní na svědomí v přírodě každý rok i řadu poranění po skoku do mělké vody.

"Skokan si minimálně přivodí úraz hlavy, v horším případě ochrne po úrazu páteře a míchy. Tyto jsou pro pojišťovny z hlediska nezbytné dlouhodobé péče nejnákladnější," dodala Svobodová. UNIQA v roce 2018 registrovala dvě taková neštěstí, obě u moře v Evropě. Dlouhodobá odborná i každodenní péče o takto postižené stojí ročně miliony korun, podotkla Svobodová.

Statistika utonulých v ČR
rok muži ženy celkem
2010 188 71 259
2011 158 62 220
2012 157 52 209
2013 161 62 223
2014 140 51 191
2015 162 52 214
2016 143 38 181
2017 134 47 181
2018 133 52 185

zdroj: ČSÚ, Český červený kříž

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy