V Česku loni utonulo 185 lidí, krajané na dovolené podceňují rizika

ČTK ČTK
23. 6. 2019 7:00
V Česku loni utonulo 185 lidí, z toho bylo 133 mužů a 52 žen. Bylo to o čtyři lidi více než v roce 2017. Asi desetina utonulých jsou děti do 15 let. Utonutí je tak po dopravních nehodách nejčastější příčinou smrti dětí, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou počty utonulých na jednoho obyvatele v ČR až dvojnásobně vyšší než v některých přímořských státech jako Francie nebo Velká Británie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

V bazénu utonulo za celý loňský rok šest lidí, ve vaně deset. Drtivá většina životů ale vyhasla pod hladinou přírodních vod. Poslední tři roky se drží počty utonulých kolem 180 obětí, ale například v roce 1997 utonulo dokonce 326 lidí.

"Příčinu tohoto dramatického stavu můžeme vidět v nedostatečné prevenci, která za poslední roky byla ze strany státu prakticky nulová. Srovnáme-li třeba kampaně BESIP a to, že počty utonulých lze srovnávat třeba s počtem usmrcených motorkářů, je stav tristní," uvedl Jan Sedláček, odborný garant projektu Bezpečné dětství u vody bez nehody. Cílem projektu je zlepšit informovanost rodičů a dětí o zásadách bezpečného chování u vody a ve vodě.

Na řekách v ČR se loni staly tři smrtelné nehody. V jednom případě utonul vodák po nehodě na jezu a další dva lidé utonuli poblíž nebezpečných jezů. Hasiči zasahovali loni na řekách v devíti případech, z toho se šest týkalo jezů.

Asociace vodní a turistiky a sportu upozornila na to, že ani na jednom z jezů, kde lidé zemřeli, nebyly instalovány prvky laické pomoci, jako je například záchranná podkova, a proto nikdo nemohl z jezu pomoci. Na jezech, které jsou vybaveny záchrannými prostředky, se podle asociace žádné vážné nehody nestaly a ani nemuseli zasahovat hasiči.

K velké kuráži plavců často přispívá alkohol. "Statistiky hovoří o tom, že zhruba 40 procent utonulých osob umělo plavat a 40 procent z nich měla v krvi zjištěn alkohol," doplnil Sedláček.

"Často se setkáváme s nevhodnými plaveckými a záchrannými pomůckami, zejména nafukovací rukávky a kruhy jsou zcela nevhodné," řekl Sedláček.

Češi na dovolené podceňují rizika

Na dovolených u moře Češi podceňují specifická rizika, jako jsou vlny, zpětné proudy nebo odliv, a příliš nerespektují varovnou signalizaci. V moři končí svůj život ročně několik desítek českých turistů, nejvíce v Chorvatsku, uvedla Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA. Voda má podle ní na svědomí v přírodě každý rok i řadu poranění po skoku do mělké vody.

"Skokan si minimálně přivodí úraz hlavy, v horším případě ochrne po úrazu páteře a míchy. Tyto jsou pro pojišťovny z hlediska nezbytné dlouhodobé péče nejnákladnější," dodala Svobodová. UNIQA v roce 2018 registrovala dvě taková neštěstí, obě u moře v Evropě. Dlouhodobá odborná i každodenní péče o takto postižené stojí ročně miliony korun, podotkla Svobodová.

Statistika utonulých v ČR
rok muži ženy celkem
2010 188 71 259
2011 158 62 220
2012 157 52 209
2013 161 62 223
2014 140 51 191
2015 162 52 214
2016 143 38 181
2017 134 47 181
2018 133 52 185

zdroj: ČSÚ, Český červený kříž

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy