Na Václavském náměstí se chodí po kostkách z židovských náhrobků, vrátí se na hřbitov

ČTK ČTK
6. 5. 2020 11:46
Židovská obec v Praze dostane další stovky dlažebních kostek, které se našly při rekonstrukci Václavského náměstí v Praze a jsou z rozřezaných židovských náhrobků. Potvrdil to předseda Židovské obce v Praze František Bányai. "Ručně se rozebírá původní dlažba, desítky kamenů nesou zbytky textů a stovky kamenů jsou z leštěného mramoru," řekl. Zatím nelze podle něj identifikovat žádný náhrobek.
Foto: Aktuálně.cz

Hlavní město spolu s městskou společností TSK koncem loňského roku podepsaly s Židovskou obcí v Praze memorandum, které umožní vracet obci dlažební kostky z centra města, na jejichž výrobu byly za minulého režimu použity židovské náhrobky. Bányai řekl, že kamenů s nápisy se jen v úterý našlo asi 50, kamenů z leštěného mramoru asi 500.

"Jedná se o desítky kamenů se zbytky textů a stovky kamenů z leštěného mramoru, které pocházejí z rozřezaných židovských náhrobků. Zatím nelze identifikovat žádný náhrobek, ani místo, odkud pochází," uvedla Židovská obec v Praze. 

"Vše bude shromážděno, uloženo v depozitu a pak odvezeno na Starý židovský hřbitov na Žižkově ve Fibichově ulici," řekl Bányai. Práce v části náměstí, která se teď rekonstruuje, jsou přibližně v jedné čtvrtině, doplnil.

Židovská obec v Praze na dlažbu z náhrobků upozorňuje mnoho let. Dříve uvedla, že kameny vyrobené z náhrobků se v hlavním městě nacházejí na Václavském náměstí a ulicích Na Příkopě a 28. října. Pocházejí pravděpodobně z rozřezaných náhrobků ze židovského hřbitova v Údlicích na Chomutovsku či dalších židovských hřbitovů.

S Prahou se obec dohodla, že v případě, že se na dotčeném území uskuteční výkopové práce spojené s demontáží dlažby, na místo bude přizván zástupce židovské obce k identifikaci kamenů. Kostky z náhrobků budou označeny a následně bezplatně předány Židovské obci v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy