V Beskydech uhynula rysí samice Laura. Její mláďata asi nepřežijí zimu, nedokážou si ulovit potravu

ČTK ČTK
27. 10. 2017 11:24
Uhynulou samici rysa ostrovida našel v úterý chatař poblíž Butořanky pod Lysou horou. Nejspíše se jednalo o dvouletou rysici Lauru. Její pětiměsíční mláďata teď mají minimální šanci na přežití. Sama si ještě nedokážou ulovit potravu. Pro beskydskou populaci rysa ostrovida je Lauřina smrt citelnou ztrátou i proto, že jde letos už o druhou rysici, která mohla porodit mláďata.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Šelmy.cz

Ostrava - V Beskydech uhynula samice rysa ostrovida. Měla dvě mláďata, která mají podle odborníků jen malou šanci přežít zimu. Letos jde už o druhou uhynulou rysici, první našli ochránci přírody v dubnu. Informovala o tom Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. V Beskydech a okolí žije nyní asi deset dospělých rysů a několik mláďat.

"V těchto dnech nalezená mrtvá rysice vážila deset kilogramů a měla otevřenou zlomeninu zadní nohy. Jednalo se pravděpodobně o dvouletou Lauru. Pitva zvířete, která by měla určit přesnou příčinu smrti, bude provedena příští týden na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně," uvedla.

Mrtvé zvíře našel v úterý chatař poblíž Butořanky pod Lysou horou. "Dvě Lauřina zhruba pětiměsíční mláďata mají bez matky minimální šanci na přežití ve volné přírodě. Nejsou sice již závislá na mateřském mléce, ale nedokážou si sama ulovit svou hlavní potravu, kterou je srnec," uvedla Šůlová. Dodala, že jen kratší čas mohou přežívat lovem menších savců, jako jsou drobní hlodavci.

"Není vyloučené, že se vyhladovělá mláďata objeví i v blízkosti lidských obydlí. Žádáme proto veřejnost, aby jakékoliv informace o pozorování rysích koťat z širšího okolí Lysé hory hlásili pracovníkům agentury či Správě CHKO Beskydy," uvedla Šůlová. Pokud se podaří mláďata odchytit, zvýší se výrazně šance na jejich přežití.

Pro beskydskou populaci rysa ostrovida je podle ní smrt Laury citelnou ztrátou i proto, že jde letos už o druhou rysici, která mohla porodit mláďata. Tělo samice Lenky bylo v dubnu nalezeno v kolejišti železniční trati v Mořkově na Novojičínsku. Vážila okolo 18 kilogramů, byla v dobrém stavu a očekávala narození tří mláďat.

"Jedinou rysicí Moravskoslezských Beskyd, u které bylo letos potvrzeno rozmnožování, tak zůstává rysice Draža, dnes již sedmiletá rysí matka, kterou s pomocí fotopastí sledujeme od roku 2010," řekl Miroslav Kutal, koordinátor monitoringu velkých šelem z Hnutí DUHA Olomouc. Laura byla Dražina dcera z roku 2015, která obsadila vhodné biotopy v okolí Lysé hory. "Lauřina mláďata byla po dlouhé době první koťata, která jsme v okolí Lysé hory zaznamenali, ztráta této mladé rysí matky je tedy obzvláště bolestivá," doplnil.

 

Právě se děje

Další zprávy