Úsvit změnil název i předsedu. Povede ho veterán Lidinský

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2015 17:22
Jako jednu z priorit si nový šéf hnutí stanovil prohloubení spolupráce s Blokem proti islámu Martina Konvičky.
Válečný veterán z Afghánistánu Miroslav Lidinský.
Válečný veterán z Afghánistánu Miroslav Lidinský. | Foto: ČTK

Praha - Předsedou hnutí Úsvit bude veterán z Afghánistánu Miroslav Lidinský. Rozhodli o tom delegáti na volební konferenci.

"Ještě tento týden se setkám s naším předsedou výboru pro obranu Davidem Kádnerem, členem bezpečnostního výboru Martinem Lankem a samozřejmě Markem Černochem, abychom dohodli přesný postup prosazení zvýšené ochrany státní hranice před nelegální imigrací," avizoval v děkovací řeči své nejbližší kroky Lidinský.

Kromě toho se chce sejít i s Martinem Konvičkou, aby jednali o prohloubení spolupráce mezi Úsvitem a Blokem proti islámu.

Lidinský zároveň požádal 58 delegátů, aby prvním místopředsedou zvolili Marka Černocha. "Díky Markovi, jak už jsem v úvodu svého nominačního projevu řekl, jsme všichni tady a jsem přesvědčen, že by měl zůstat klíčovým představitelem Úsvitu, bez kterého bych nechtěl dělat žádné zásadní rozhodnutí," apeloval.

Černoch, který neměl protikandidáta, pak získal potřebnou podporu. Vedení doplní ještě pětice řadových místopředsedů. Těmi byli zvoleni poslanci Karel Fiedler, Olga Havlová, Jana Hnyková, Martin Lank a dosavadní tajemník a tiskový mluvčí hnutí Jan Zilvar.

Nejmenší parlamentní strana v sobotu zároveň změnila název na Úsvit národní koalice. Členové strany na volební konferenci v Praze zároveň odhlasovali vzhled nového loga, který představuje hlavu lva s korunou.

Foto: Facebookový profil hnutí Úsvit

Úsvit se změnami chce odstřihnout od sporů, které vyústily v odchod části členů včetně zakladatele strany Tomia Okamury. Okamura stranu opustil v únoru letošního roku po vzpouře části členů. Společně s dalším bývalým členem Úsvitu Radimem Fialou založil vlastní stranu Svoboda a přímá demokracie.

Přečtěte si rozhovor s Miroslavem Lidinským.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy