Úsvit změnil název i předsedu. Povede ho veterán Lidinský

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2015 17:22
Jako jednu z priorit si nový šéf hnutí stanovil prohloubení spolupráce s Blokem proti islámu Martina Konvičky.
Válečný veterán z Afghánistánu Miroslav Lidinský.
Válečný veterán z Afghánistánu Miroslav Lidinský. | Foto: ČTK

Praha - Předsedou hnutí Úsvit bude veterán z Afghánistánu Miroslav Lidinský. Rozhodli o tom delegáti na volební konferenci.

"Ještě tento týden se setkám s naším předsedou výboru pro obranu Davidem Kádnerem, členem bezpečnostního výboru Martinem Lankem a samozřejmě Markem Černochem, abychom dohodli přesný postup prosazení zvýšené ochrany státní hranice před nelegální imigrací," avizoval v děkovací řeči své nejbližší kroky Lidinský.

Kromě toho se chce sejít i s Martinem Konvičkou, aby jednali o prohloubení spolupráce mezi Úsvitem a Blokem proti islámu.

Lidinský zároveň požádal 58 delegátů, aby prvním místopředsedou zvolili Marka Černocha. "Díky Markovi, jak už jsem v úvodu svého nominačního projevu řekl, jsme všichni tady a jsem přesvědčen, že by měl zůstat klíčovým představitelem Úsvitu, bez kterého bych nechtěl dělat žádné zásadní rozhodnutí," apeloval.

Černoch, který neměl protikandidáta, pak získal potřebnou podporu. Vedení doplní ještě pětice řadových místopředsedů. Těmi byli zvoleni poslanci Karel Fiedler, Olga Havlová, Jana Hnyková, Martin Lank a dosavadní tajemník a tiskový mluvčí hnutí Jan Zilvar.

Nejmenší parlamentní strana v sobotu zároveň změnila název na Úsvit národní koalice. Členové strany na volební konferenci v Praze zároveň odhlasovali vzhled nového loga, který představuje hlavu lva s korunou.

Foto: Facebookový profil hnutí Úsvit

Úsvit se změnami chce odstřihnout od sporů, které vyústily v odchod části členů včetně zakladatele strany Tomia Okamury. Okamura stranu opustil v únoru letošního roku po vzpouře části členů. Společně s dalším bývalým členem Úsvitu Radimem Fialou založil vlastní stranu Svoboda a přímá demokracie.

Přečtěte si rozhovor s Miroslavem Lidinským.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy