Úsvit změnil název i předsedu. Povede ho veterán Lidinský

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2015 17:22
Jako jednu z priorit si nový šéf hnutí stanovil prohloubení spolupráce s Blokem proti islámu Martina Konvičky.
Válečný veterán z Afghánistánu Miroslav Lidinský.
Válečný veterán z Afghánistánu Miroslav Lidinský. | Foto: ČTK

Praha - Předsedou hnutí Úsvit bude veterán z Afghánistánu Miroslav Lidinský. Rozhodli o tom delegáti na volební konferenci.

"Ještě tento týden se setkám s naším předsedou výboru pro obranu Davidem Kádnerem, členem bezpečnostního výboru Martinem Lankem a samozřejmě Markem Černochem, abychom dohodli přesný postup prosazení zvýšené ochrany státní hranice před nelegální imigrací," avizoval v děkovací řeči své nejbližší kroky Lidinský.

Kromě toho se chce sejít i s Martinem Konvičkou, aby jednali o prohloubení spolupráce mezi Úsvitem a Blokem proti islámu.

Lidinský zároveň požádal 58 delegátů, aby prvním místopředsedou zvolili Marka Černocha. "Díky Markovi, jak už jsem v úvodu svého nominačního projevu řekl, jsme všichni tady a jsem přesvědčen, že by měl zůstat klíčovým představitelem Úsvitu, bez kterého bych nechtěl dělat žádné zásadní rozhodnutí," apeloval.

Černoch, který neměl protikandidáta, pak získal potřebnou podporu. Vedení doplní ještě pětice řadových místopředsedů. Těmi byli zvoleni poslanci Karel Fiedler, Olga Havlová, Jana Hnyková, Martin Lank a dosavadní tajemník a tiskový mluvčí hnutí Jan Zilvar.

Nejmenší parlamentní strana v sobotu zároveň změnila název na Úsvit národní koalice. Členové strany na volební konferenci v Praze zároveň odhlasovali vzhled nového loga, který představuje hlavu lva s korunou.

Foto: Facebookový profil hnutí Úsvit

Úsvit se změnami chce odstřihnout od sporů, které vyústily v odchod části členů včetně zakladatele strany Tomia Okamury. Okamura stranu opustil v únoru letošního roku po vzpouře části členů. Společně s dalším bývalým členem Úsvitu Radimem Fialou založil vlastní stranu Svoboda a přímá demokracie.

Přečtěte si rozhovor s Miroslavem Lidinským.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy