Úsvit změnil název i předsedu. Povede ho veterán Lidinský

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2015 17:22
Jako jednu z priorit si nový šéf hnutí stanovil prohloubení spolupráce s Blokem proti islámu Martina Konvičky.
Válečný veterán z Afghánistánu Miroslav Lidinský.
Válečný veterán z Afghánistánu Miroslav Lidinský. | Foto: ČTK

Praha - Předsedou hnutí Úsvit bude veterán z Afghánistánu Miroslav Lidinský. Rozhodli o tom delegáti na volební konferenci.

"Ještě tento týden se setkám s naším předsedou výboru pro obranu Davidem Kádnerem, členem bezpečnostního výboru Martinem Lankem a samozřejmě Markem Černochem, abychom dohodli přesný postup prosazení zvýšené ochrany státní hranice před nelegální imigrací," avizoval v děkovací řeči své nejbližší kroky Lidinský.

Kromě toho se chce sejít i s Martinem Konvičkou, aby jednali o prohloubení spolupráce mezi Úsvitem a Blokem proti islámu.

Lidinský zároveň požádal 58 delegátů, aby prvním místopředsedou zvolili Marka Černocha. "Díky Markovi, jak už jsem v úvodu svého nominačního projevu řekl, jsme všichni tady a jsem přesvědčen, že by měl zůstat klíčovým představitelem Úsvitu, bez kterého bych nechtěl dělat žádné zásadní rozhodnutí," apeloval.

Černoch, který neměl protikandidáta, pak získal potřebnou podporu. Vedení doplní ještě pětice řadových místopředsedů. Těmi byli zvoleni poslanci Karel Fiedler, Olga Havlová, Jana Hnyková, Martin Lank a dosavadní tajemník a tiskový mluvčí hnutí Jan Zilvar.

Nejmenší parlamentní strana v sobotu zároveň změnila název na Úsvit národní koalice. Členové strany na volební konferenci v Praze zároveň odhlasovali vzhled nového loga, který představuje hlavu lva s korunou.

Foto: Facebookový profil hnutí Úsvit

Úsvit se změnami chce odstřihnout od sporů, které vyústily v odchod části členů včetně zakladatele strany Tomia Okamury. Okamura stranu opustil v únoru letošního roku po vzpouře části členů. Společně s dalším bývalým členem Úsvitu Radimem Fialou založil vlastní stranu Svoboda a přímá demokracie.

Přečtěte si rozhovor s Miroslavem Lidinským.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy