Úsvit chce zakázat automaty i část hazardu na internetu

ČTK ČTK
17. 11. 2014 16:21
Na internetu by lidé mohli nadále tipovat například sportovní výsledky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Opoziční hnutí Úsvit navrhuje zakázat v Česku hrací automaty i videoloterijní terminály. Zapovězeny by byly podle novely loterijního zákona taky některé loterie a jiné podobné hry prostřednictvím internetu. Na internetu by lidé mohli nadále tipovat například sportovní výsledky.

Nejpozději do tří měsíců od účinnosti novely by zanikla všechna povolení, která by s ní byla v rozporu. Účinnost autoři navrhují od května příštího roku.

Poslanci za Úsvit předlohu zdůvodňují "naprosto nepřijatelným rozšířením hazardu v České republice", stojí v důvodové zprávě. Argumentují taky zápornými doprovodnými jevy, mezi které řadí závislost na hazardních hrách i majetkovou a násilnou trestnou činnost.

Předlohu nejprve posoudí vláda, rozhodnou o ní zákonodárci. V dolní komoře nyní poslanci projednávají jinou novelu loterijního zákona, která má rovněž omezit hazard.

Jejím cílem je mimo jiné regulovat výhry a prohry na videoloterijních terminálech podobně, jako je tomu u hracích automatů. Má také posílit pravomoci obcí při regulaci hazardu, pokud jde o rušení vydaných povolení.

Tuto poslaneckou novelu posuzuje před druhým čtením rozpočtový výbor, její projednávání několikrát přerušil. Důvodem je nutnost nechat posoudit předložené pozměňovací návrhy Evropskou komisí, která bude zjišťovat, zda odpovídají příslušné evropské směrnici. Ministerstvo financí má vládě do konce roku předložit zcela nový zákon o loteriích.

 

Právě se děje

Další zprávy