Úsvit chce zakázat automaty i část hazardu na internetu

ČTK ČTK
17. 11. 2014 16:21
Na internetu by lidé mohli nadále tipovat například sportovní výsledky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Opoziční hnutí Úsvit navrhuje zakázat v Česku hrací automaty i videoloterijní terminály. Zapovězeny by byly podle novely loterijního zákona taky některé loterie a jiné podobné hry prostřednictvím internetu. Na internetu by lidé mohli nadále tipovat například sportovní výsledky.

Nejpozději do tří měsíců od účinnosti novely by zanikla všechna povolení, která by s ní byla v rozporu. Účinnost autoři navrhují od května příštího roku.

Poslanci za Úsvit předlohu zdůvodňují "naprosto nepřijatelným rozšířením hazardu v České republice", stojí v důvodové zprávě. Argumentují taky zápornými doprovodnými jevy, mezi které řadí závislost na hazardních hrách i majetkovou a násilnou trestnou činnost.

Předlohu nejprve posoudí vláda, rozhodnou o ní zákonodárci. V dolní komoře nyní poslanci projednávají jinou novelu loterijního zákona, která má rovněž omezit hazard.

Jejím cílem je mimo jiné regulovat výhry a prohry na videoloterijních terminálech podobně, jako je tomu u hracích automatů. Má také posílit pravomoci obcí při regulaci hazardu, pokud jde o rušení vydaných povolení.

Tuto poslaneckou novelu posuzuje před druhým čtením rozpočtový výbor, její projednávání několikrát přerušil. Důvodem je nutnost nechat posoudit předložené pozměňovací návrhy Evropskou komisí, která bude zjišťovat, zda odpovídají příslušné evropské směrnici. Ministerstvo financí má vládě do konce roku předložit zcela nový zákon o loteriích.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 15 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy