reklama
 
 

Ústavní soudci by měli brát víc peněz, přimlouval se Zeman

AKTUALIZOVÁNO 29. 5. 2014
Prezident byl v Senátu obhajovat své nominace na ústavní soudce, senátory také vyzval, aby podpořili zákon, který jim zvyšuje platy.

Praha - Prezident Miloš Zeman by byl rád, kdyby senátoři podpořili zákon, který zvyšuje platy ústavním soudcům. Přidáno by podle něj měli dostat na úkor rozpočtu Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOZ). Prezident to ve čtvrtek řekl v Senátu, kde představoval své kandidáty na ústavní soudce.

Zeman navrhuje doplnit Ústavní soud (ÚS) prezidentem Soudcovské unie Tomášem Lichovníkem, předsedou volebního senátu Nejvyššího správního soudu Vojtěchem Šimíčkem a bývalým ústavním soudcem Jiřím Nykodýmem. Všichni už mimo jiné prošli tzv. "grilováním" na ústavně právních výborech, v obou kolech uspěli.

Prezident ve své řeči připomněl, že ústavní soudci nyní berou méně než předsedové, a dokonce i místopředsedové krajských soudů. "Ústavní soudci jsou elita, vrchol soudního uspořádání, a je poněkud bizarní, jestliže jejich platy jsou nižší než předsedů krajských soudů," vysvětlil prezident.

ÚOOÚ bere dost

Dodal, že "kdyby byl diktátor", sám by zvýšení platů nařídil. Senátory vyzval k podpoře zákona, který připravila poslankyně a někdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD) a nyní leží v Poslanecké sněmovně. Ten počítá se zvýšením ročních výdajů o 7,5 milionu korun.

Návrh by zvýšil hrubý měsíční plat předsedy Ústavního soudu i s náhradami ze 169 300 na 211 000 korun.

Ústavní soudci jsou elita, vrchol soudního uspořádání, a je poněkud bizarní, jestliže jejich platy jsou nižší než předsedů krajských soudů.

Miloš Zeman

Peníze na zvýšení platů by podle něj měl stát získat úsporami v rámci Úřadu pro ochranu osobních údajů. Pokud by senátoři iniciovali snížení výdajů ÚOOÚ, "bohatě, ale opravdu bohatě" by to náklady spojené se zvýšením platů ústavních soudců pokrylo, uvedl Zeman s využitím oblíbeného slovního spojení svého předchůdce Václava Klause.

Prezident připomněl, že ÚOOÚ hospodaří s rozpočtem 140 milionů korun, zatímco například budoucí generální ředitelství státní služby by podle poslední verze služebního zákona mělo mít pro sebe jen 16 milionů.

Prezident také ÚOOÚ  vyčetl, že zakázal zveřejnění platů státních úředníků nebo že zamítl vytvoření registru dlužníků.

Žádný druhý Putna!

Zároveň vyzval senátory, aby společně našli nového předsedu tohoto úřadu namísto Igora Němce, jehož mandát skončí příští rok.

Zeman připomněl, že šéfa úřadu jmenuje na návrh Senátu. "Pevně doufám, že díky přátelské spolupráci mezi námi se už nikdy nebude opakovat případ Putna, kdy byste mně navrhli nového člověka, který by oceňoval povodňovou situaci jako výtečnou dvě hodiny předtím, než voda zaplavila pražské metro," uvedl prezident. Připomenul tím svůj odmítavý postoj ke jmenování literárního historika Martina Putny profesorem i Němcovo působení v roli pražského primátora během záplav před dvanácti lety.

"Myslím, že už bychom dnes měli zahájit společné konzultace o novém řediteli úřadu," dodal prezident.

Mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková na prezidentovy výroky reagovat nechtěla. "Pan předseda se vyjádří až při prezentaci výroční zprávy úřadu v Senátu," řekla ČTK. Němcovo vystoupení v horní komoře by se podle ní mělo uskutečnit do měsíce.

"Neměl pravdu, odvahu ale cením"

Prezident na začátku svého projevu představil své kandidáty na post ústavních soudců. Upozornil, že důležitá je pro něj pestrost, v rámci ÚS by tak rád viděl i praktika, ne jen akademiky. "V Ústavním soudu mi chyběl advokát a pan kolega Nykodým, který už má zkušenost s pozicí ústavního soudce, byl taky mezidobu advokátem, tato pestrost byla dodržena," vysvětlil prezident.

Šimíček prezidentovi podle jeho slov vstoupil do srdce větou, že "ne každý hloupý zákon je nutně protiústavní". Ocenil také odvahu, se kterou Šimíček kritizoval Zemanovu volební kampaň. "Nelze tvrdit, že bych s tím souhlasil, ale ta odvaha mi imponovala," dodal. Počítá s tím, že Šimíček bude na půdě ÚS postupovat se stejnou razancí.

autor: Domácí | 29. 5. 2014

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama