Ústavní soud odmítl stížnost Romana Janouška proti trestu za sražení ženy v opilosti

ČTK ČTK
6. 7. 2016 11:50
Lobbista Roman Janoušek se různými způsoby pokouší zvrátit rozsudek čtyř a půl let vězení za dopravní nehody z března 2012. Nyní ve vězení není, byl dočasně propuštěn ze zdravotních důvodů.
Roman Janoušek u soudu.
Roman Janoušek u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ústavní soud odmítl stížnost lobbisty Romana Janouška, který dostal 4,5 roku vězení za sražení ženy autem v opilosti.

Agentura ČTK to zjistila z otevřených justičních databází. Ústavní stížnost byla posledním mimořádným opravným prostředkem. Ústavní soud zatím odůvodnění svého usnesení nezveřejnil.

Janoušek v současnosti ve věznici není, Krajský soud v Brně mu na půl roku ze zdravotních důvodů přerušil trest.

Z databáze plyne, že Janoušek podal stížnost loni v září. Ústavní soud o ní rozhodl letos ve druhé půli června.

Janoušek nedávno požádal Městský soud v Praze o obnovu řízení, které by mohlo pravomocný rozsudek s trestem 4,5 roku vězení zvrátit.

Soud může obnovu řízení povolit, pokud vyjdou najevo dříve neznámé skutečnosti nebo důkazy, které by mohly odůvodnit jiné rozhodnutí o vině nebo které by ukázaly, že původně uložený trest byl ve zřejmém nepoměru k povaze a závažnosti trestného činu či k poměrům pachatele anebo ve zřejmém rozporu s účelem trestu.

Pokud soud neshledá důvody k obnově, Janouškův návrh zamítne. V opačném případě zcela nebo zčásti zruší napadený rozsudek a povolí obnovu řízení. Musel by také rozhodnout o tom, zda Janouška vezme do vazby, nebo zda ho ponechá na svobodě.

Případ začal v březnu roku 2012, kdy opilý Janoušek naboural v pražské Michli do vozu vietnamské řidičky a od nehody ujel. Když zastavil na semaforu na červenou, žena ho dohonila, postavila se před jeho vozidlo a chtěla s ním situaci vyřešit.

Janoušek proti ní dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel, ženu srazil a ujel. Zanedlouho ho dopadli policisté. Žena utrpěla otok mozku, zlomeniny žeber a kotníku.

 

Právě se děje

Další zprávy