Ústavní soud odmítl stížnost Romana Janouška proti trestu za sražení ženy v opilosti

ČTK ČTK
6. 7. 2016 11:50
Lobbista Roman Janoušek se různými způsoby pokouší zvrátit rozsudek čtyř a půl let vězení za dopravní nehody z března 2012. Nyní ve vězení není, byl dočasně propuštěn ze zdravotních důvodů.
Roman Janoušek u soudu.
Roman Janoušek u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ústavní soud odmítl stížnost lobbisty Romana Janouška, který dostal 4,5 roku vězení za sražení ženy autem v opilosti.

Agentura ČTK to zjistila z otevřených justičních databází. Ústavní stížnost byla posledním mimořádným opravným prostředkem. Ústavní soud zatím odůvodnění svého usnesení nezveřejnil.

Janoušek v současnosti ve věznici není, Krajský soud v Brně mu na půl roku ze zdravotních důvodů přerušil trest.

Z databáze plyne, že Janoušek podal stížnost loni v září. Ústavní soud o ní rozhodl letos ve druhé půli června.

Janoušek nedávno požádal Městský soud v Praze o obnovu řízení, které by mohlo pravomocný rozsudek s trestem 4,5 roku vězení zvrátit.

Soud může obnovu řízení povolit, pokud vyjdou najevo dříve neznámé skutečnosti nebo důkazy, které by mohly odůvodnit jiné rozhodnutí o vině nebo které by ukázaly, že původně uložený trest byl ve zřejmém nepoměru k povaze a závažnosti trestného činu či k poměrům pachatele anebo ve zřejmém rozporu s účelem trestu.

Pokud soud neshledá důvody k obnově, Janouškův návrh zamítne. V opačném případě zcela nebo zčásti zruší napadený rozsudek a povolí obnovu řízení. Musel by také rozhodnout o tom, zda Janouška vezme do vazby, nebo zda ho ponechá na svobodě.

Případ začal v březnu roku 2012, kdy opilý Janoušek naboural v pražské Michli do vozu vietnamské řidičky a od nehody ujel. Když zastavil na semaforu na červenou, žena ho dohonila, postavila se před jeho vozidlo a chtěla s ním situaci vyřešit.

Janoušek proti ní dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel, ženu srazil a ujel. Zanedlouho ho dopadli policisté. Žena utrpěla otok mozku, zlomeniny žeber a kotníku.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy