Ústavní soud odmítl stížnost Romana Janouška proti trestu za sražení ženy v opilosti

ČTK ČTK
6. 7. 2016 11:50
Lobbista Roman Janoušek se různými způsoby pokouší zvrátit rozsudek čtyř a půl let vězení za dopravní nehody z března 2012. Nyní ve vězení není, byl dočasně propuštěn ze zdravotních důvodů.
Roman Janoušek u soudu.
Roman Janoušek u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ústavní soud odmítl stížnost lobbisty Romana Janouška, který dostal 4,5 roku vězení za sražení ženy autem v opilosti.

Agentura ČTK to zjistila z otevřených justičních databází. Ústavní stížnost byla posledním mimořádným opravným prostředkem. Ústavní soud zatím odůvodnění svého usnesení nezveřejnil.

Janoušek v současnosti ve věznici není, Krajský soud v Brně mu na půl roku ze zdravotních důvodů přerušil trest.

Z databáze plyne, že Janoušek podal stížnost loni v září. Ústavní soud o ní rozhodl letos ve druhé půli června.

Janoušek nedávno požádal Městský soud v Praze o obnovu řízení, které by mohlo pravomocný rozsudek s trestem 4,5 roku vězení zvrátit.

Soud může obnovu řízení povolit, pokud vyjdou najevo dříve neznámé skutečnosti nebo důkazy, které by mohly odůvodnit jiné rozhodnutí o vině nebo které by ukázaly, že původně uložený trest byl ve zřejmém nepoměru k povaze a závažnosti trestného činu či k poměrům pachatele anebo ve zřejmém rozporu s účelem trestu.

Pokud soud neshledá důvody k obnově, Janouškův návrh zamítne. V opačném případě zcela nebo zčásti zruší napadený rozsudek a povolí obnovu řízení. Musel by také rozhodnout o tom, zda Janouška vezme do vazby, nebo zda ho ponechá na svobodě.

Případ začal v březnu roku 2012, kdy opilý Janoušek naboural v pražské Michli do vozu vietnamské řidičky a od nehody ujel. Když zastavil na semaforu na červenou, žena ho dohonila, postavila se před jeho vozidlo a chtěla s ním situaci vyřešit.

Janoušek proti ní dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel, ženu srazil a ujel. Zanedlouho ho dopadli policisté. Žena utrpěla otok mozku, zlomeniny žeber a kotníku.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy