Ústav pro studium totality si chce vybrat nového šéfa

Hana Pecinová
13. 1. 2010 19:45
Ústav vypisuje výběrové řízení. Dosavadní ředitel Žáček může skončit
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ústav pro studium totalitních režimů vyhlašuje výběrové řízení na místo ředitele. Rozhodla o tom na středečním jednání jeho Rada.

"Uvedený akt není vyjádřením nespokojenosti s dosavadním ředitelem Pavlem Žáčkem nebo činností Ústavu, ale vychází z toho, že za standardní nástroj pro volbu ředitele instituce tohoto typu pokládá Rada výběrové řízení," uvádí Rada v dnešním prohlášení.

Žáček obratem potvrdil, že se do výběrového řízení přihlásí. Chce prý obhájit svou dosavadní práci.

Žáček byl do funkce ředitele jmenován bez výběrového řízení prvního ledna 2008.

V minulosti byl kritizován především za to, že odmítl zveřejnit databázi sta tisíců osob, o které se za minulého režimu zajímala Státní bezpečnost.

Aktivista Stanislav Penc v loňském roce dokonce vytvořil petici ve snaze ředitele odvolat. O této akci Žáček prohlásil, že ji považuje za pokus o cenzuru ústavu.

Nový ředitel ústavu by měl ve funkci působit pět let a do funkce by mohl nastoupit prvního dubna tohoto roku. Termín uzávěrky přihlášek do výběrového řízení je 15. únor.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy