Úředníka, který si řekl o desetimilionový úplatek, poslal soud na devět let do vězení

ČTK ČTK
15. 1. 2021 16:22
Za zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku pražský městský soud potrestal Jiřího Junga devíti lety vězení. Jung, který podle obžaloby jako zaměstnanec Generálního finančního ředitelství požadoval úplatek deset milionů korun za poskytnutí neveřejných informací, ve středu u soudu odmítl, že by bylo jeho cílem získat peníze. Rozsudek není pravomocný. Jungovi hrozí až 12 let vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Kromě trestu vězení uložil soud Jungovi peněžitý trest 1,5 milionu korun a desetiletý zákaz činnosti. Předseda trestního senátu Jan Šott konstatoval, že se Jung dopustil trestné činnosti nejen z pozice úřední osoby. Jeho jednání podle soudce směřovalo přímo k maření činnosti, jaké se měl jako zaměstnanec sekce řízení rizik věnovat, tedy k maření účelu daňových řízení. "Zásadně se zpronevěřil svým základním povinnostem a využil své pozice k páchání trestné činnosti," řekl Šott. Jungovo jednání vrhá podle soudce špatné světlo na činnost finanční správy.

Jung podle obžaloby oslovil Jiřího Žežulku, který působil jako zmocněnec společnosti, jež figurovala v prověřování finanční správy a která byla zároveň klientem firmy, pro níž Žežulka pracoval. Po prověřované společnosti Jung podle spisu požadoval deset milionů korun ve dvou splátkách za to, že jí poskytne neveřejné informace, které se v rámci svého pracovního zařazení dozvěděl a které se měly týkat údajných nelegálních aktivit společnosti.

Žežulka věc nahlásil na policii, Jung tak byl loni v únoru bezprostředně po té, co peníze převzal a předal za ně dokumenty, zadržen. Finanční správa Junga následně postavila mimo službu.

Jung s obžalobou nesouhlasí, nepopírá, že se některé události popsané v obžalobě odehrály, cítí se však nevinný. Ve středu soudu řekl, že neměl v úmyslu převzít úplatek, naopak chtěl podle svých slov Žežulku "chytit při činu". "Mým cílem rozhodně nebylo nechat si dát úplatek," zopakoval dnes Jung.

Žežulka, který před lety finanční správu krátce vedl, také vypovídal u soudu ve středu. Popsal, jak ho Jung oslovil se žádostí o schůzku. Na té ho prý obžalovaný upozornil, že má informace o jednom z jeho klientů. Žežulka se proto obrátil na Národní centrálu proti organizovanému zločinu, které oznámil, že z projektu Daňová kobra unikají informace.

Podle státního zástupce Pavla Prygla byla vina Junga u hlavního líčení prokázána. Jungova obhajoba je podle něj nevěrohodná, upozornil na to, že muž o kontaktech neinformoval ani policii nebo své nadřízené či kolegy.

Podle Jungových obhájců ale nebyla dostatečně vyvrácena verze o údajné policejní provokaci. Trestní řízení podle nich obsahuje závažné vady. Nikdo také prý nevyvrátil Jungovu obhajobu, která podle obhájců nemusí být srozumitelná, od počátku je však kompaktní. "Co když pánové chtěli opravdu odhalit jeden druhého," řekl jeden zJungových právníků soudu. Žežulkovi také podle jednoho z obhájců nynější trestní řízení "prospělo", v závěrečné řeči odkázal na to, že se muž nedávno stal šéfem slovenské finanční správy.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V Česku se v únoru prodaly kryptoměny za 900 milionů Kč

V Česku se v únoru prodaly kryptoměny zhruba za 900 milionů korun. Je to o 300 až 400 milionů více než v lednu a šestinásobek proti stejnému měsíci loni. Poptávku táhl především rostoucí kurz bitcoinu i dalších kryptoměn. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského obchodníka Bitstock.com.

Na Slovensku byl objem obchodu s digitálním zlatem v porovnání s Českem zhruba třetinový a v únoru dosahoval 300 milionů Kč.

"V lednu a v únoru jsme jen na Bitstock.com prodali bitcoiny za více než 600 milionů Kč. To je šestkrát víc než loni. Odhaduji, že v celé ČR se za toto období prodaly bitcoiny a další kryptoměny za 1,5 miliardy Kč," uvedl ředitel Bitstock.com Martin Stránský.

Cena bitcoinu se běhm února podle webu Kurzy.cz zvýšila ze zhruba 35 000 dolarů až na více než 57 000 dolarů. V současnosti se obchoduje okolo 50 000 dolarů, tedy více než jednoho milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

Další zprávy