Úředníka, který si řekl o desetimilionový úplatek, poslal soud na devět let do vězení

ČTK ČTK
15. 1. 2021 16:22
Za zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku pražský městský soud potrestal Jiřího Junga devíti lety vězení. Jung, který podle obžaloby jako zaměstnanec Generálního finančního ředitelství požadoval úplatek deset milionů korun za poskytnutí neveřejných informací, ve středu u soudu odmítl, že by bylo jeho cílem získat peníze. Rozsudek není pravomocný. Jungovi hrozí až 12 let vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Kromě trestu vězení uložil soud Jungovi peněžitý trest 1,5 milionu korun a desetiletý zákaz činnosti. Předseda trestního senátu Jan Šott konstatoval, že se Jung dopustil trestné činnosti nejen z pozice úřední osoby. Jeho jednání podle soudce směřovalo přímo k maření činnosti, jaké se měl jako zaměstnanec sekce řízení rizik věnovat, tedy k maření účelu daňových řízení. "Zásadně se zpronevěřil svým základním povinnostem a využil své pozice k páchání trestné činnosti," řekl Šott. Jungovo jednání vrhá podle soudce špatné světlo na činnost finanční správy.

Jung podle obžaloby oslovil Jiřího Žežulku, který působil jako zmocněnec společnosti, jež figurovala v prověřování finanční správy a která byla zároveň klientem firmy, pro níž Žežulka pracoval. Po prověřované společnosti Jung podle spisu požadoval deset milionů korun ve dvou splátkách za to, že jí poskytne neveřejné informace, které se v rámci svého pracovního zařazení dozvěděl a které se měly týkat údajných nelegálních aktivit společnosti.

Žežulka věc nahlásil na policii, Jung tak byl loni v únoru bezprostředně po té, co peníze převzal a předal za ně dokumenty, zadržen. Finanční správa Junga následně postavila mimo službu.

Jung s obžalobou nesouhlasí, nepopírá, že se některé události popsané v obžalobě odehrály, cítí se však nevinný. Ve středu soudu řekl, že neměl v úmyslu převzít úplatek, naopak chtěl podle svých slov Žežulku "chytit při činu". "Mým cílem rozhodně nebylo nechat si dát úplatek," zopakoval dnes Jung.

Žežulka, který před lety finanční správu krátce vedl, také vypovídal u soudu ve středu. Popsal, jak ho Jung oslovil se žádostí o schůzku. Na té ho prý obžalovaný upozornil, že má informace o jednom z jeho klientů. Žežulka se proto obrátil na Národní centrálu proti organizovanému zločinu, které oznámil, že z projektu Daňová kobra unikají informace.

Podle státního zástupce Pavla Prygla byla vina Junga u hlavního líčení prokázána. Jungova obhajoba je podle něj nevěrohodná, upozornil na to, že muž o kontaktech neinformoval ani policii nebo své nadřízené či kolegy.

Podle Jungových obhájců ale nebyla dostatečně vyvrácena verze o údajné policejní provokaci. Trestní řízení podle nich obsahuje závažné vady. Nikdo také prý nevyvrátil Jungovu obhajobu, která podle obhájců nemusí být srozumitelná, od počátku je však kompaktní. "Co když pánové chtěli opravdu odhalit jeden druhého," řekl jeden zJungových právníků soudu. Žežulkovi také podle jednoho z obhájců nynější trestní řízení "prospělo", v závěrečné řeči odkázal na to, že se muž nedávno stal šéfem slovenské finanční správy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy