Mimořádná zpráva

Úřednice na úřadu práce vydávala fiktivní dávky, přišla si tak na víc než tři miliony korun

ČTK ČTK
28. 5. 2018 17:18
Dvětatřicetileté ženě hrozí za podvody až osmiletý trest vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Teplice - Policie obvinila z rozsáhlých podvodů bývalou úřednici úřadu práce v Teplicích. Je podezřelá, že podvodem získala více než tři miliony korun, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. Kriminalisté obvinili i další tři lidi, na jejichž účty si žena peníze posílala.

Žena podle kriminalistů zhruba tři roky vystavovala fiktivní žádosti o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, což jsou dávky hmotné nouze. "V těchto žádostech měla zneužít osobní údaje lidí vedených v evidenci úřadu, kterým původně tyto dávky náležely, ale pobírat je z různých důvodů přestali. Ve fiktivních spisech sama vypisovala osobní údaje bývalých klientů a uváděla čísla bankovních účtů, na které si pak nechala neoprávněně zasílat finanční prostředky," uvedl Vítek.

Žádosti pak devětatřicetiletá žena podle policie skartovala a na podvody tak tři roky nikdo nepřišel. Vše se zjistilo až poté, co přešla na jiný úřad a pokusila podle Vítka o další podvody. "Žena byla v uplynulých dnech obviněna ze zločinu podvodu, za který jí s ohledem na způsobenou škodu hrozí až osmiletý trest odnětí svobody," doplnil mluvčí.

Dalšími stíhanými jsou známí úřednice. Muže a ženu policie stíhá za podvod spáchaný formou spolupachatelství. Podle kriminalistů si od úřednice nechávali měsíčně posílat na své účty desetitisícové částky a následně je přeposílali na konto ženy.

"Za necelé tři roky přes účty každého z obou obviněných prošlo 900 000 korun, takže si museli být vědomi, že tak vysoké částky nemohla od úřadu práce dostávat. Oba se měli spokojit s vysvětlením, že si sama nemůže nechat na svůj bankovní účet tyto částky posílat, protože se rozvádí s manželem a bojí se, aby o peníze nepřišla," uvedl mluvčí.

Čtvrtý stíhaný v kauze je další známý ženy. Také na jeho účet si žena peníze posílala, on je následně vybíral z bankomatu a ženě dával. "I on si musel být vědom, že takto vysoké dávky hmotné nouze nemohly být ženě ve skutečnosti úřadem vypláceny, když zde byla zaměstnaná a pobírala pravidelnou měsíční mzdu.

Navíc se měl spokojit pouze s vysvětlením, že je žena v insolvenci a bojí se, aby tyto peníze nebyly vidět na jejím bankovním účtu," dodal mluvčí. Tím, že ženě pomáhal zatajovat příjmy před věřiteli, se podle kriminalistů dopustil maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Hrozí mu až pět let vězení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Rumunský fotbalový brankář Nita bude hostovat ze Sparty v Pardubicích

Do posledního týmu tabulky fotbalové ligy Pardubic přišel rumunský brankář Florin Nita. Ve východočeském klubu bude hostovat ze Sparty, za niž naposledy nastoupil v lize v listopadu 2021. Pětatřicetiletý gólman opouští Letnou po pěti letech, Sparta o jeho odchodu informovala na svém webu.

Bývalý brankář rumunských týmů Concordia Chiajna a FCSB od příchodu v roce 2018 odchytal za Spartu 92 ligových zápasů, býval jasnou týmovou jedničkou a získal s ní domácí pohár v sezoně 2019/20. V závěru roku 2021 ale v době působení trenéra Pavla Vrby o pozici přišel a postupně vypadl z kádru. Letenský dres oblékl naposledy vloni v lednu v přípravném utkání.

Další zprávy