James Bond zavalený šanony. Protikorupční policie shání posily, náborový klip vyvolal smíšené reakce

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
20. 10. 2015 15:39
Protikorupční policie si nechala natočit náborový videoklip, který má do jejích řad přilákat nové lidi. V klipu určeném pro všechny policisty a šířeném na služebním intranetu jsou však třeba záběry na stohy šanonů, jež podle samotných policistů mohou působit demotivujícím dojmem. Kritizují také kvalitu videa.
Náborový klip | Video:

Praha - Kamera zabírá vyšetřovatele, kolem nějž se v zastarale působící kanceláři vrší stohy šanonů. Pak sledujeme přípravu na policejní zásah a střelbu z pušky. To vše doprovází hudba ve stylu soundtracku z bondovky.

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) před časem zažádal o vytvoření náborového klipu pro svůj útvar. Na protikorupčním oddělení totiž chybějí lidé a útvar potřebuje své řady doplnit.

Jak velkou personální nouzi musí útvar řešit, není jasné. "Z taktických důvodů přesný podstav našeho útvaru nesdělujeme. Ale můžeme uvést, že jde o jednotky," říká tiskový mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej pro Aktuálně.cz.

Videoklip začíná vyšetřováním, pokračuje policejním zásahem, zatčením, výslechem a končí až u soudu. Nevidíme žádné drama, spíš rutinní, monotónní práci. Hromady šanonů podle oslovených policistů působí spíš odrazujícím dojmem. Kritizují i to, že pětiminutový spot působí zastarale.

S tím ale Ibehej nesouhlasí. "Chtěli jsme ukázat reálnou práci na našem útvaru. A to nejen spisy, ale i naše realizace, služební přípravu atd. Nemyslíme si, že by to bylo demotivující. Navíc, obdobná situace je v celém úseku hospodářské kriminality," říká Ibehej.

Některým policistům vadí, že v klipu vystupují sami reální vyšetřovatelé velkých kauz, kteří tak mohou být snáz rozpoznatelní. "Vůbec mi přijde divné, že to můžou vidět všichni lidé na intranetu, a ne jen vybraní policisté, kteří by se o místo na jejich útvaru ucházeli," říká jeden z policistů, které Aktuálně.cz oslovilo.

Vadí mu i to, že v závěru klipu jsou zobrazeni i jeho skuteční kolegové a jejich jména (tuto část Aktuálně.cz nezveřejnilo, pozn. red.). "Prezidium třeba ani nesdělilo, kdo je policistou roku, ale ÚOKFK to do svého klipu dalo," diví se policista. 

Hlavní postavou náborového klipu je Gejza Rakaš, který vedl vyšetřování kauzy Opencard. V protikorupční policii slouží už patnáct let a jeho první případ byl vytunelovaný H-System, kdy dostal před soud jeho hlavního aktéra Petra Smetku.  "Kolega s natáčením souhlasil. Dospěli jsme k závěru, že by nebylo žádoucí, kdyby video bylo anonymní. Navíc je určeno jen pro interní potřebu," vysvětluje Ibehej.

Video je sice určené pouze pro interní použití, ale v rámci policejního intranetu, kde je video přístupné, si jej může přehrát každý řadový příslušník sboru. Policie ČR má přitom kolem 40 tisíc zaměstnanců.

Náborový klip vyrobilo Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra a policie ho neplatila. "Výroba videospotu nestála ani korunu," říká Ibehej.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Satoranský nedal ani bod, Chicago opět prohrálo

Basketbalisté Chicaga nezvládli po pauze pro Utkání hvězd ani druhý zápas a ve své hale United Center podlehli Phoenixu 104:112. Bulls si připsali osmou porážku za sebou, což je v současnosti nejdelší šňůra v lize. Nedařilo se ani Tomáši Satoranskému, český reprezentant za téměř 23 minut hry netrefil ani jednu z osmi střel a zůstal bez bodu. Nasbíral i tři fauly a tři ztráty, ale také šest doskoků.

Satoranskému, jenž stejně jako v minulém zápase nastoupil na křídle, se po příchodu do Chicaga stalo poprvé, že by se nezapsal mezi střelce. Jeho minimem dosud byly dva body, které zaznamenal třikrát. Nulu měl na kontě naposledy v listopadu 2018 - tehdy ale za Washington odehrál pouze něco málo přes šest minut.

Bulls v duelu vedli až o 17 bodů, nezvládli ale závěr. Ve statisticky vyrovnaném utkání měli hosté převahu na doskoku (47:38) a vynikal zejména DeAndre Ayton s devatenácti. K nim přidal i 28 bodů, nejlepším střelcem hostů byl Devin Booker (29). V dresu Chicaga si 33 body vylepšil maximum Coby White, jenž trefil sedm trojek.

Chicagu se po šňůře nezdarů vzdaluje osmá příčka ve Východní konferenci, na kterou s bilancí 19-38 ztrácí z jedenácté pozice pět výher. Phoenix má v Západní konferenci na postup do play off stejnou ztrátu.

NBA:

Atlanta - Dallas 111:107, Charlotte - Brooklyn 86:115, Chicago - Phoenix 104:112 (za domácí Satoranský 6 doskoků a 1 asistence), LA Clippers - Sacramento 103:112, Miami - Cleveland 124:105, Milwaukee - Philadelphia 119:98, Utah - Houston 110:120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy