James Bond zavalený šanony. Protikorupční policie shání posily, náborový klip vyvolal smíšené reakce

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
20. 10. 2015 15:39
Protikorupční policie si nechala natočit náborový videoklip, který má do jejích řad přilákat nové lidi. V klipu určeném pro všechny policisty a šířeném na služebním intranetu jsou však třeba záběry na stohy šanonů, jež podle samotných policistů mohou působit demotivujícím dojmem. Kritizují také kvalitu videa.
Náborový klip | Video:

Praha - Kamera zabírá vyšetřovatele, kolem nějž se v zastarale působící kanceláři vrší stohy šanonů. Pak sledujeme přípravu na policejní zásah a střelbu z pušky. To vše doprovází hudba ve stylu soundtracku z bondovky.

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) před časem zažádal o vytvoření náborového klipu pro svůj útvar. Na protikorupčním oddělení totiž chybějí lidé a útvar potřebuje své řady doplnit.

Jak velkou personální nouzi musí útvar řešit, není jasné. "Z taktických důvodů přesný podstav našeho útvaru nesdělujeme. Ale můžeme uvést, že jde o jednotky," říká tiskový mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej pro Aktuálně.cz.

Videoklip začíná vyšetřováním, pokračuje policejním zásahem, zatčením, výslechem a končí až u soudu. Nevidíme žádné drama, spíš rutinní, monotónní práci. Hromady šanonů podle oslovených policistů působí spíš odrazujícím dojmem. Kritizují i to, že pětiminutový spot působí zastarale.

S tím ale Ibehej nesouhlasí. "Chtěli jsme ukázat reálnou práci na našem útvaru. A to nejen spisy, ale i naše realizace, služební přípravu atd. Nemyslíme si, že by to bylo demotivující. Navíc, obdobná situace je v celém úseku hospodářské kriminality," říká Ibehej.

Některým policistům vadí, že v klipu vystupují sami reální vyšetřovatelé velkých kauz, kteří tak mohou být snáz rozpoznatelní. "Vůbec mi přijde divné, že to můžou vidět všichni lidé na intranetu, a ne jen vybraní policisté, kteří by se o místo na jejich útvaru ucházeli," říká jeden z policistů, které Aktuálně.cz oslovilo.

Vadí mu i to, že v závěru klipu jsou zobrazeni i jeho skuteční kolegové a jejich jména (tuto část Aktuálně.cz nezveřejnilo, pozn. red.). "Prezidium třeba ani nesdělilo, kdo je policistou roku, ale ÚOKFK to do svého klipu dalo," diví se policista. 

Hlavní postavou náborového klipu je Gejza Rakaš, který vedl vyšetřování kauzy Opencard. V protikorupční policii slouží už patnáct let a jeho první případ byl vytunelovaný H-System, kdy dostal před soud jeho hlavního aktéra Petra Smetku.  "Kolega s natáčením souhlasil. Dospěli jsme k závěru, že by nebylo žádoucí, kdyby video bylo anonymní. Navíc je určeno jen pro interní potřebu," vysvětluje Ibehej.

Video je sice určené pouze pro interní použití, ale v rámci policejního intranetu, kde je video přístupné, si jej může přehrát každý řadový příslušník sboru. Policie ČR má přitom kolem 40 tisíc zaměstnanců.

Náborový klip vyrobilo Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra a policie ho neplatila. "Výroba videospotu nestála ani korunu," říká Ibehej.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy