Úřad posvětil státní zákaz pro nové sluneční elektrárny

Pavel Baroch
15. 6. 2010 15:55
Nové obnovitelné zdroje elektřiny stále nesmějí do sítě
Foto: Jan Langer

Praha - Správce distribuční soustavy ČEPS neporušil na začátku roku žádný zákon, když nechal dočasně pozastavit připojování nových slunečních a větrných elektráren do sítě.

Alespoň z pohledu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který se tímto rozhodnutím zabýval na základě stížností několika firem. Antimonopolní úřad dokonce ani nezahájil správní řízení.

"Uzavřeli jsme šetření proti společnosti ČEPS a dalších provozovatelů distribuční soustavy s tím, že jsme nezjistili indicie o možném narušení hospodářské soutěže uzavřením zakázané dohody nebo zneužitím dominantního postavení," řekl Aktuálně.cz mluvčí úřad Kristián Chalupa.

ČEPS kvůli enormnímu rozvoji především solárních elektráren požádal v únoru distribuční společnosti, aby pozastavily jejich připojování do sítě, protože se obává energetického kolapsu.

Teď budou spory řešit soudy

Rozhodnutím antimonopolního úřadu spor o připojování nových obnovitelných zdrojů do sítě nekončí. Některé firmy už oznámily, že se obrátí, nebo dokonce už obrátily na soud.

Patří mezi ně i společnost IT serve, která instaluje solární panely. Firma si stěžovala u Úřadu pro hospodářskou soutěž, u Energetického regulačního úřadu a podala i žalobu na ušlý zisk. Už v březnu vyčíslil podnik své ztráty na statisíce korun, teď už jde o miliony.

"Pokud nebude vydávání povolenek obnoveno do května, odhadujeme ztrátu až na tři miliony," konstatoval jednatel společnosti Karel Zemene.

Foto: SOLEG

ČEPS přitom zatím stop-stav neuvolnil a v nejbližších týdnech to podle vyjádření mluvčí Jany Jabůrkové ani nehodlá udělat.

Rezervace ano, smlouva ne

Česká průmyslová fotovoltaická asociace dokonce registruje případy, kdy distribuční společnosti nechtěly uzavřít smlouvy o připojení k elektrizační soustavě, přestože původně zájemcům místo v síti rezervovaly.

"Takové případy skutečně máme," potvrdil Aktuálně.cz Jaromír Řehák, předseda České průmyslové fotovoltaické asociace.

Uvedl, že firmy se dostávají do složité situace například kvůli objednaným fotovoltaickým panelům nebo dohodnutým bankovním úvěrům a mohou jim hrozit i různá penále.

Asociace posílá stížnost do Bruselu

Česká průmyslová fotovoltaická asociace zároveň oznámila, že do Bruselu pošle stížnost kvůli jinému omezení pro sluneční elektrárny.

Ministerstvo průmyslu chystá novou vyhlášku o účinnosti obnovitelných zdrojů, podle fotovolatického sdružení je ovšem natolik přísná, že by vedla k likvidaci české sluneční energetiky.

"Podle právních rozkladů je vyhláška v rozporu s pravidly hospodářské soutěže a požadavky Evropské unie na volný pohyb zboží a služeb," uvedla asociace.

Ministerstvo průmyslu výtky odmítlo. Navíc upozornilo, že vyhláška ještě nezačala platit. "Česká průmyslová asociace si chce stěžovat na právní předpis, jehož definitivní platná verze ještě není," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy