Model z Lidlu: V metru slýchávám zlé poznámky, v práci to bylo prvně. Situaci změnila migrační krize

Barbora Němcová Barbora Němcová
13. 1. 2017 13:47
Německý model senegalského původu Alpha Dia nechtěně vyvolal v minulém týdnu v Česku pozdvižení poté, co se objevil v letáku Lidlu. V e-mailovém rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že se setkává s projevy rasismu na ulici, při práci se mu to ale nikdy předtím nestalo. Zároveň upozornil na to, že postoj k rasismu se změnil po začátku migrační krize. "Opravdu si ale lidé myslí, že migrace začala až v roce 2013?" ptá se čtyřiadvacetiletý model, který je nyní pracovně v Miláně.
Alpha Dia se objevil v letáku Lidlu a vyvolal tím v Česku značné pozdvižení.
Alpha Dia se objevil v letáku Lidlu a vyvolal tím v Česku značné pozdvižení. | Foto: Lidl

Jak jste se o humbuku, který vyvolal leták Lidlu s vaší fotografií, dozvěděl?

Alpha Dia

Čtyřiadvacetiletý Alpha Dia se narodil v západoafrickém Senegalu. Do německého Hamburku se přestěhoval v roce 2003. Modelingu se začal věnovat ve svých jednadvaceti letech, jeho největší zakázky byly pro značku Prada, Iceberg, Dolce & Gabbana, Roberto Cavalli nebo Nike.

Přítelkyně mi poslala screenshot z facebookové stránky Lidlu.

Jak jste se cítil?

Byl jsem šokován tím, že se takové reakce objevují i v roce 2017. Při své práci se potkávám s lidmi z celého světa a také z Česka. A pokud se tito Češi bojí "zániku bílé rasy", nejspíš si to mohou myslet i někteří Němci a lidé z dalších zemí.

Zažil jste už někdy podobný rasistický útok?

Nikdy jsem se s podobným rasistickým útokem nesetkal při své práci, ale v každodenním životě mám někdy pocit, že mě posuzují podle barvy pleti. Například v metru občas zaznamenám nepříjmené pohledy a často slýchávám i zlé poznámky.

Proč podle vás Češi či Evropané takový postoj k černochům zaujímají?

Říkat, že Češi či Evropané reagují na černošské modely tímto způsobem, je zobecňující a není to správné. V tomto případě pár Čechů ostře reagovalo na moji fotku, což sice bylo velmi nešťastné, ale nereprezentuje to názor většiny Čechů a Evropanů.

Cítíte se nyní rasistickými útoky více ohrožen?

Nemyslím si, že bych se měl cítit víc ohrožen než kdokoliv jiný. Ve světě se útočí nejen na černochy, ale i proti Hispáncům, homosexuálům, Asijcům a dalším menšinám. Nikdo by se ale neměl cítil ohrožený a mít strach. Měli bychom se pokusit o to, aby byl život pro všechny bezpečnější a jednodušší.

Máte pocit, že rasistická situace v Evropě se vyostřila kvůli migrační krizi?

Ano, myslím si, že migrační krize situaci kolem rasismu změnila. Ale někdy se sám sebe ptám: Opravdu si lidé myslí, že migrace začala až v roce 2013?

Dostal jste nějaké reakce od Čechů?

Po tom, k čemu došlo na Facebooku, jsem od lidí z Česka dostal spoustu pozitivní zpráv. Jsem za ně velmi vděčný, nikdy jsem tolik vzkazů vyjadřujících podporu nedostal.

Kontaktovala vás společnost Lidl?

Lidl se k tomu veřejně vyjádřil.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy