Únor 2015: Střelba v Uherském Brodě, Slováci rozhodují o adopci homosexuálními páry

Pieta v Uherském Brodě.
2. února - Policie začala vyskladňovat munici a výzbrojní materiál z jedné z budov areálu skladů ve Vrběticích na Zlínsku.
2. února - Egyptský soud potvrdil rozsudky smrti nad 183 lidmi obviněnými z vražd policistů při demonstraci na káhirském předměstí Kardása v srpnu 2013. Jde o stoupence zakázaného Muslimského bratrstva.
2. února - Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach oznámil vážný zájem kandidovat v prezidentských volbách v roce 2018.
2. února - Bývalý dobrovolník SS Oskar Gröning (93) byl obviněn z podílu na vraždě 300 000 lidí ve vyhlazovacím táboře Auschwitz–Birkenau. Oskar Gröning v minulosti vystupoval proti zpochybňování holocaustu.
Foto: Vojtěch Marek
Projděte si hlavní únorové události roku 2015.

Praha - V únoru Česko zažilo jev, který se zatím týkal především západního světa - útok šíleného střelce. 24. února vtrhl do restaurace v Uherském Brodě muž, který následně zastřelil osm lidí. Po útoku spáchal sebevraždu. Šedesátiletý útočník si ještě před činem telefonicky stěžoval novinářům na ubližování, šikanu a lhostejnost úřadů.

Ke střelbě došlo i v USA, kde ateistický radikál zastřelil v kampusu Severokarolinské univerzity tři studenty muslimského vyznání.

Důležitou otázku zase řešilo Slovensko, proběhlo tu referendum o zákazu stejnopohlavního manželství, adopci dětí homosexuálními páry a nepovinné sexuální výchově na školách. Kvůli nedostatečné účasti voličů bylo nakonec neplatné.

Nejdůležitější události února 2015 si můžete projít v následující galerii.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské Fakultní nemocnici Motol. Na pozici vystřídala Vilmu Benešovou, která odešla do důchodu. Zpravodajskému webu Seznam Zprávy to potvrdila mluvčí největší české nemocnice Pavlína Danková. Hlavní hygieničkou, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, byla Rážová od loňského června do poloviny letošního března. Funkci, ze které byla odvolána, po ní převzala Pavla Svrčinová.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

Další zprávy