Univerzitě Karlově bude radit proslulý Timothy Snyder, zasedl do Mezinárodní rady

Zahraničí Zahraničí
9. 6. 2019 15:58
Univerzita Karlova získala nového věhlasného konzultanta, světově uznávaného historika a autora několika bestsellerů Timothyho Snydera. V neděli o tom informoval server Info.cz. Američan Snyder, který působí jako profesor na Yaleově univerzitě, se totiž stal členem poradního orgánu rektora Tomáše Zimy, tzv. Mezinárodní rady.
Timothy Snyder
Timothy Snyder | Foto: Jiří Zerzoň

"Jsme dohodnuti, že budeme v pravidelném písemném styku a hodně spoléhám na jeho pomoc jak při hodnocení našich humanitních oborů, tak i při diskusích o dalším směřování našich fakult orientovaných na humanitní a společenské vědy," řekl serveru prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka.

Úkolem rady, v níž zasedají ve svém oboru uznávaní akademici za zahraničí, je zvýšit prestiž univerzity. Coby poradní orgán se věnuje zejména "určování hlavních směrů vědecké a vzdělávací práce univerzity, jejích výzkumných center a systému vnitřního financování", píše Univerzita Karlova na svém webu.

Členem rady je Snyder teprve několik týdnů. Poslední zasedání rady se uskutečnilo letos v květnu, toho se však podle Konvalinky autor mezinárodních bestsellerů Krvavé země - Evropa mezi Hitlerem a Stalinem (2013) či Černá zem (2015) ještě neúčastnil.

49letý Snyder 49letý se ve své práci zaměřuje zejména na moderní dějiny střední a také východní Evropy, věnuje se dějinám holocaustu. Rodák z amerického Ohia také obdržel několik cen, včetně Ceny VIZE 97 nebo Cenu Hannah Arendtové za politické myšlení.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy