Unikátní porod: V Česku se narodila první paterčata

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 6. 2013 10:55
Matka i všech pět dětí jsou v pořádku. Narodili se čtyři chlapci a jedna dívka
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - V Praze se v neděli ráno narodila první česká paterčata.

Matka i děti jsou v pořádku. Pět sourozenců, kteří přišli v 8:00 na svět císařským řezem, je na novorozenecké jednotce intenzivní péče.

Otec paterčat byl u porodu. Do Prahy jel z domova vlakem, který měl zpoždění. "Celou cestu jsem brečel, měl jsem strach, že to nestihnu," řekl ČTK.

Nakonec ale dorazil včas. Dodal, že maminka před náročným zákrokem byla ve větší pohodě než on.

Podle primáře neonatologického oddělení podolské porodnice Zbyňka Straňáka bylo všech pět dětí na světě za necelých pět minut. Straňák uvedl, že chlapci Alex, Martin, Michael a netradičně psaný Deniel váží 1240, 1318, 1340 a 1050 gramů. Jejich sestra Tereza měla porodní váhu 1250 gramů.

Ředitel podolského ústavu pro matku a dítě Jaroslav Feyereisl přijel kvůli porodu paterčat z kongresu v Dublinu, protože u něj chtěl být osobně. "Dělali jsme vše pro to, abychom byli připraveni na eventuální komplikace," řekl ředitel zpravodajce ČTK.

Zdvojili všechny služby, včetně lékařských na operačním sále, v pohotovosti byly laboratoře i služby pro případnou transfuzi. Nedělní termín náročného porodu zvolili lékaři proto, že bývá relativní klid.

Milí čtenáři, vzhledem k její úrovni byli jsme nuceni uzavřít diskusi pod tímto článkem. Všem z vás, kteří do ní přispěli slušným způsobem a vyjadřovali se přímo k tématu článku, se tímto omlouváme a věříme, že naše opatření přijmete s pochopením. Vaše redakce

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy