Praha - Údajný únik zveřejněných odposlechů lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Pavla Béma z Bezpečnostní informační služby (BIS) se stále vyšetřuje.
Záležitostí se v úterý opět zabývala sněmovní komise pro kontrolu tajné služby.
Podle jejího člena Zdeňka Bezecného (TOP 09/STAN) by výsledky mohly být známy řádově za týdny. Předseda komise Richard Dolejš (ČSSD) však označil jeho odhad za spekulaci.
Ředitel BIS Jiří Lang nechtěl věc před novináři vůbec komentovat a odkázal na členy komise.
Komise dostala informaci ze státního zastupitelství. Údajný unik se vyšetřuje od března, a to pro podezření z ohrožení utajené informace a zneužití pravomoci úřední osoby.
Nyní se podle zprávy, kterou Dolejš poskytl novinářům, čeká na výsledky znaleckých posudků.
Na jejich základě "bude rozhodnuto o dalším postupu, neboť dosavadní výsledky prověřování neurčují konkrétní osobu ani konkrétní subjekt, ze kterého by informace unikly," uvádí se v informaci ministerstva.
"Už se pohybujeme spíš v řádu týdnů, které nás dělí od nějakých závěrů tohoto vyšetřování," řekl novinářům poslanec. To, že se údajný únik odposlechů stále vyšetřuje, potvrdil i další člen komise David Kádner (VV).
Janoušek ovlivňoval kroky města
Odposlechy, které před několika měsíci zveřejňovala Mladá fronta Dnes, ukazují na Janouškův vliv na kroky města pod Bémovým vedením.
Nynější poslanec Bém kvůli tomu přerušil členství v ODS.
Odposlechy pořídila podle listu před pěti lety BIS, o dva roky později údajně unikly do bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy vlastnil bývalý šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.
Komise se v úterý zabývala i zprávou o činnosti BIS za loňský rok. Požádala podle Dolejše ministry o zprávy, jak s informacemi tajné služby naložili.
Za alarmující označil Dolejš to, že vláda prý letos nedala BIS žádné písemné úkoly.