Umělci se obávají nástupu nového ředitele opery Národního divadla. Staněk svolá radu

ČTK ČTK
25. 6. 2019 18:40
Ministr kultury z ČSSD Antonín Staněk svolá garanční radu Národního divadla, protože ho znepokojuje situace v instituci. Uvedl to v úterý na Twitteru a naznačil, že jeho krok podnítilo setkání s operní pěvkyní Evou Urbanovou. K situaci v Opeře Národního divadla, jejímž uměleckým ředitelem se v srpnu stane norský režisér Per Boye Hansen, se na středeční tiskové konferenci chtějí vyjádřit odborové organizace divadla.
Antonín Staněk.
Antonín Staněk. | Foto: ČTK

"Jsem znepokojen situací v Národním divadle, a to nejen po dnešní schůzce s paní Evou Urbanovou, která mě o tamějším dění informovala. Pověřil jsem paní náměstkyni (Kateřinu) Kalistovou ze sekce živého umění, aby svolala garanční radu ND (Národního divadla) na nejbližší možný termín a situací se budeme zabývat," uvedl Staněk.

Garanční rada byla zřízena v roce 2013 jako poradní orgán ministra kultury kvůli předchozím přílišným zásahům ministerstva do chodu divadla.

Zaměstnanci a umělci Národního divadla nedávno v otevřeném dopise požadovali vysvětlení okolností nástupu Hansena do funkcí uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery. Dopis podepsalo 339 osobností.

Podle organizátorů dopisu Hansen, který byl před nástupem do funkce uměleckého ředitele jmenován poradcem ředitele Národního divadla Jana Buriana, za devítiměsíční působení ve funkci nepředstavil základní vizi a soubor opery uvedl do krizového stavu.

Dřívější umělecký ředitel Norské národní opery Hansen se má funkcí ujmout 1. srpna. Předchozí umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Petr Kofroň skončil v květnu, spolu s ním rezignovala ředitelka opery Silvia Hroncová.

Mezi důvody svého kroku uvedla "dlouhodobě nevyjasněnou situaci spojenou s novou sezonou, rozdílné názory na budoucí směřování opery, na její organizační a personální strukturu a obsazení i chod opery". Podle vedení Národního divadla se Hroncová nevyrovnala s dlouho připravovanými změnami, které jsou přirozenou součástí vývoje kulturní instituce.

Garanční rada Národního divadla před měsícem v dopise zaslaném ministerstvu kultury vyjádřila obavy z možného odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana. Mluvčí ministerstva Martha Häckl tehdy uvedla, že Staněk nechystá do konce května změny ve vedení divadla. Ke konci května měl sám ministr skončit ve funkci, jeho demisi ale odmítl přijmout prezident Miloš Zeman a zatím ho ani neodvolal, jak to navrhl na žádost ČSSD premiér Andrej Babiš (ANO).

Národní divadlo před měsícem očekávalo veřejnosprávní kontrolu z ministerstva, která se měla zabývat i Burianovou licenční smlouvou na honorář za uvedení jeho inscenace opery Bedřicha Smetany Libuše v Národním divadle. Smlouva na autorské dílo pro jím řízenou instituci byla jedním z důvodů dubnového odvolání ředitele Národní galerie Jiřího Fajta.

 

Právě se děje

Další zprávy