Tuhý je podezřelý z "brutálního" úniku informací. Důkazy jsou extrémně závažné, tvrdí ÚOOZ

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 20. 6. 2016 13:42
Vedoucí ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiří Komárek chce říct sněmovnímu výboru o důkazech, které podle něj svědčí o tom, že se policie nereorganizuje kvůli zkvalitnění práce, ale aby byl odstaven šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Šéf policie Tomáš Tuhý je podle něj podezřelý z "brutálního" úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti. Policejní prezident Tuhý se proti Komárkovu nařčení ostře ohradil. "Zveřejněné 'podezření' beru jako nebývalý účelový nátlak a pokus o dehonestaci mé osoby," uvedl.
Tomáš Tuhý.
Tomáš Tuhý. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z "brutálního" úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti, řekl České televizi vedoucí ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiří Komárek. Tuhý nařčení odmítá.

Sněmovnímu výboru chce Komárek říct o důkazech, které podle něj svědčí o tom, že policie se nereorganizuje kvůli zkvalitnění práce, ale aby byl odstaven šéf ÚOOZ Robert Šlachta.

Komárek se nechce obrátit na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), protože z její strany zaznamenal pokusy o průnik do spisu. "Požádám v příštím týdnu, aby mně a mému řediteli bylo umožněno slyšení před bezpečnostním výborem Sněmovny," řekl Komárek ČT. Důkazy, které by mohl předložit, jsou podle něj extrémně závažné.

Policejní prezident Tuhý se proti Komárkovu nařčení ostře ohradil. "Zveřejněné 'podezření' beru jako nebývalý účelový nátlak a pokus o dehonestaci mé osoby," napsal ve vyjádření médiím. "O účelovosti svědčí zejména to, že se vedoucí příslušníci ÚOOZ vyjadřují nejdříve sdělovacím prostředkům, což je nelegitimní a velmi manipulativní postup," uvedl Tuhý.

Chovanec: Zveřejnění v médiích je nepřípustné

Poskytnutí informací médiím zkritizoval také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který připomněl, že komentovat vyšetřování živých kauz na veřejnosti je podle zákona nepřípustné. "Nerozumím tomu, proč v den, kdy někteří příslušníci ÚOOZ oznámili vůli přijít informovat na uzavřené zasedání Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny, pouští tyto údajně závažné informace do médií," napsal ve vyjádření s tím, že jakékoliv podezření mají příslušníci policie povinnost oznámit GIBS.

Postup Komárka podle ministra budí nedůvěru. "Pokud tato informace není čerstvá, pak nechápu, proč nezazněla na začátku debaty," dodal Chovanec.

Stejný názor má i šéf Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek. Myslí si, že Šlachta o živých kauzách mluvit nesmí - a to jak veřejně, tak ani na případném uzavřeném jednání poslaneckého výboru. "Pokud je podezření, že se někdo něčeho dopustil, mají na tom pracovat příslušní vyšetřovatelé. Není důvod to vytrubovat do světa," řekl Štěpánek.

Proniknout do spisu se podle Komárka, který se kvůli reorganizaci policie rozhodl pro odchod z funkce, pokusili funkcionáři GIBS u kauzy s krycím názvem Vidkun. V jejím rámci ÚOOZ zasahoval loni v říjnu v Olomouckém kraji. V případu jde o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů. Obviněni v něm byli dva vysoce postavení policisté.

Jde prý o stamiliony

Z práce na případu Vidkun pramení i Komárkovo přesvědčení, že v reorganizaci připravené policejním vedením, kvůli které se v minulých týdnech dostaly do sporu vládní ANO a ČSSD, nejde o kvalitu práce sboru. "Tady jde o něco jiného, disponuji důkazy, o kterých teď nemůžu mluvit, protože stále jsem policista a mám povinnost mlčenlivosti," řekl.

Tuhý je podle něj podezřelý z úniku informací v kauze, kde jde o stamiliony. Před týdnem vyslechli žalobci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v souvislosti s chystanou reorganizací dvě osoby. Jejich jména nesdělili, ale předtím uvedli, že by jim situaci měli vysvětlit Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube. Žalobci prověřují, zda za reorganizací není tři roky starý plán na odstranění Šlachty.

Reorganizace je podle Komárka účelovým zničením ÚOOZ. Jeho šéf Šlachta kvůli záměru, který minulý týden potvrdil svým podpisem ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), oznámil odchod do civilu. Policii opouští k poslednímu červnu.

 

Právě se děje

Další zprávy