Šlachta chce před poslanci mluvit o napojení špiček policie na podsvětí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 20. 6. 2016 16:32
Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta žádá o svolání sněmovního výboru. Chce jej informovat o možném propojení policie na lidi z kriminálního prostředí. Místopředseda výboru Richard Dolejš ale reagoval, že svolání výboru zatím není na pořadu dne. "Parlamentní výbor by rozhodně neměl řešit obsah tajných policejních složek, jejichž součástí mohou být i nepodložené drby či účelová špína, tak jako tomu bylo s tzv. Kubiceho zprávou," připomněl deset let starou zprávu tehdejšího šéfa ÚOOZ Jana Kubiceho, která upozorňovala na sílící vliv organizovaného zločinu v Česku.
Robert Šlachta.
Robert Šlachta. | Foto: ČTK

Praha - Robert Šlachta nechce z čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu odejít jen tak. Žádá o svolání sněmovního výboru pro bezpečnost. Před poslanci chce mluvit o možném propojení policie s lidmi z kriminálního prostředí. Informovala o tom Česká televize. Šlachta odchází od policie k poslednímu červnu, nesouhlasí s reorganizací celorepublikových policejních útvarů.

Šlachta řekl, že o záměru informoval nadřízeného, tedy bývalého ředitele protikorupční policie Milana Komárka. Ten byl vedením ÚOOZ po Šlachtově rezignaci pověřen. Další kroky tedy budou zřejmě na Komárkovi. "Dáváme požadavek na svolání výboru přes nadřízené," řekl Aktuálně.cz Šlachta. "Nehodlám dopředu komentovat to, co chci poslancům sdělit. Stále jsem policista," odůvodnil mlčení.

"Beru to jako poslední instanci. Důvěra je pouze v tento orgán," řekl Šlachta České televizi. Chce poslance seznámit s informacemi, "které by měly být probrány a které by měly být v kontextu s reorganizací, která se v současné době spustila".

Jako Kubice

Podle místopředsedy parlamentního výboru pro bezpečnost Richarda Dolejše (ČSSD) ale zatím svolání výboru není na pořadu dne. "Prozatím nevím a nechápu, co po výboru pan Šlachta chce," napsal ve vyjádření médiím Dolejš.

Šlachtovi doporučil, aby se obrátil na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) a příslušné státní zástupce tak, jak to ukládá zákon. "Nejsem si zcela jistý, zda by se měl parlamentní výbor nechat vmanévrovat do role vyšetřovacího orgánu, či arbitra sporu mezi policejními složkami," uvedl Dolejš. "Rozhodně by neměl řešit obsah tajných policejních složek, jejichž součástí mohou být i nepodložené drby či účelová špína, tak jako tomu bylo s tzv. Kubiceho zprávou," dodal s tím, že tehdejší projednání zprávy ve výboru byla profesionální chyba.

Takzvaná Kubiceho zpráva vyvolala na české politické scéně velký rozruch před deseti lety. Tehdejší šéf ÚOOZ Jan Kubice předložil poslancům zprávu, která upozorňovala na sílící vliv organizovaného zločinu v Česku. Jelikož část utajovaného dokumentu unikla do médií a bylo těsně před volbami, vzbudila zpráva vlnu nevole především v řadách tehdy vládní ČSSD.

Kubiceho, který se později stal ministrem vnitra, žalovala jak sociální demokracie, tak i její bývalý předseda Jiří Paroubek. Strana nakonec žalobu stáhla, Paroubkovo dovolání Nejvyšší soud v dubnu 2011 odmítl a potvrdil, že Kubice se mu za zprávu nemusí omlouvat. Národní bezpečnostní úřad později pokutoval někdejší poslance ODS Ivana Langera a KDU-ČSL Pavla Severu za to, že nechali tajný dokument bez dozoru a ten pak unikl do médií.

Nic o tom nevíme, říkají poslanci

Zástupci bezpečnostního výboru nemají o Šlachtově žádosti žádné informace. Předseda výboru Roman Váňa (ČSSD) i tajemník výboru jsou služebně v Makedonii. Váňa řekl, že o Šlachtově žádosti o svolání výboru nemá informace. Ani další oslovení členové výboru - místopředsedové Richard Dolejš (ČSSD) a Zdeněk Bezecný (TOP 09) nebo členka Jana Černochová (ODS) - o záležitosti nevědí.

"O ničem nevím, nikdo mě nepožádal. Kdyby mě někdo požádal jako místopředsedu výboru, nemám problém to svolat. Zvlášť když by se jednalo o bezpečnost státu, ale zatím nic nevím," řekl Aktuálně.cz místopředseda výboru Bronislav Schwarz (ANO). "Bezpečnostní výbor nemá s reorganizací policie nic společného. Jestli chce výboru někdo něco říct, tak může, je to veřejný výbor, může tam kdokoli přijít. Ale o ničem nevím," zopakoval poslanec.

Podle dalšího místopředsedy výboru Zdeňka Bezecného (TOP 09) jsou dvě možnosti, jak může Šlachta vystoupit před poslanci. Buď jednání svolá předseda výboru, nebo o svolání schůze požádá alespoň šest z patnácti členů. Určitě se ale nedá počítat s tím, že by se výbor sešel ještě tento týden. "Nejdřív to vidím spíš na začátek toho příštího," odhadl Bezecný.

Je nicméně možné, že nezůstane jen u Šlachtova vystoupení. Například členka bezpečnostního výboru Helena Válková (ANO) předpokládá, že po odcházejícím šéfovi ÚOOZ bude nutné pozvat i policejního prezidenta Tomáše Tuhého a další lidi, o nichž Šlachta bude mluvit. "Protože stará právnická poučka říká, že musí být slyšena i druhá strana. Ať už pan Šlachta řekne cokoli, je jisté, že to roztočí kolotoč dalších otázek a nejasností," řekla Válková.

Návrh změn, který bude platný od srpna, předpokládá spojení protimafiánské a protikorupční policie pod jedno vedení. Reorganizace vyvolala ostrý spor v koalici mezi ČSSD a hnutím ANO.

Kdyby byly v kauze Jany Nečasové jasné důkazy, tak to soudy odsouděj a nikdo nepípne, ale tady asi scházely, říká novinář Jaroslav Kmenta. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy