Horko nad 30 bude na většině území ještě v pondělí, potom přijdou bouřky a ochlazení

ČTK ČTK
20. 6. 2021 11:36
Nynější vedra vydrží na většině území republiky ještě v pondělí, kdy začíná astronomické léto. S výjimkou západu a severozápadu Čech ukáže teploměr i po víkendu znovu přes 31 stupňů Celsia. Zatím nejteplejší den letošního roku se čeká dnes, kdy může být až 36 stupňů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Od západu přijdou večer bouřky, které se nadcházející týden mohou objevit v celé republice, vyplývá z aktuální výstrahy meteorologů.

Během dneška mohou v západní polovině Čech s výjimkou Karlovarského kraje a části východních Čech překračovat nejvyšší teploty 34 stupňů, jinde bude přes 31 stupňů. Horké počasí ukončí v západní polovině republiky silné bouřky, které mohou provázet nárazy větru s rychlostí až 80 kilometrů za hodinu a kroupy. V menší míře by se mohly objevit i přívalové srážky, dodali meteorologové.

Zatímco v západní polovině Čech přinesou bouřky mírné ochlazení, jinde budou teploty v pondělí znovu stoupat nad tropickou třicítku. Odpoledne ale dorazí i do zbytku republiky bouřky, které mohou být místy silné s přívalovými srážkami, nárazy větru a kroupami. Vyskytovat se mohou až do pátku, ochladí se. 

Kvůli suchému a horkému počasí dál platí varování před vznikem a šířením požárů.

Česko v sobotu poprvé v tomto roce zažilo takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů Celsia. Teplotní rekord překonalo 40 stanic. Nejtepleji bylo stejně jako v předchozích dvou dnech v Plzni-Bolevci, a to 35,7 stupně. Dnes se čekají ještě o zhruba jeden stupeň vyšší maximální teploty.

Velmi vysoké teploty představují zátěž pro lidský organismus, hrozí přehřátí a dehydratace. V dopravě se mohou poškodit kolejnice na železničních tratích nebo zvlnit asfalt, což se v sobotu stalo na dálnici D35 na Olomoucku. Lidé by měli pít hodně neslazených nealkoholických nápojů v kombinaci s minerálními vodami. Vhodné je omezit tělesnou zátěž, nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách a nenechávat děti ani zvířata v automobilech zaparkovaných na přímém slunci. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat malým dětem, starším a nemocným občanům, doporučili meteorologové.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy