Třetina studentů propadla při generálce na maturity

Domácí Domácí, mah
31. 10. 2010 15:21
Ministr školství slibuje, že z nároků nebude sledovat.
Proti státním maturitám se mezi středoškoláky zvedla vlna protestů, jejich znalosti jsou ale více než tristní
Proti státním maturitám se mezi středoškoláky zvedla vlna protestů, jejich znalosti jsou ale více než tristní | Foto: Jan Langer

Praha - Na rapidně klesající úroveň všeobecných znalostí českých středoškoláků si v poslední době stěžoval nejeden vysokoškolský profesor.

Teď ji potvrdila i "generálka" na státní maturity, která nedávno proběhla na českých středních školách. Její výsledky jsou více než tristní. V lehčí verzi, kterou si zvolily tři čtvrtiny studentů, jich propadlo 33 procent, v těžší pak 38 procent a se vší pravděpodobností by stejného výsledku dosáhli i příští rok na jaře. 

Ministr školství Josef Dobeš přesto tvrdí, že požadavky zůstanou stejné i pro "ostré" maturity.

"Tohle je způsob, jak donutit školy, aby se více snažily," sdělil ministr Aktuálně.cz.

Výsledek generálky ho prý překvapil, věří ale, že u skutečné maturity budou studenti úspěšnější, protože se lépe připraví. Neúspěšných studentů by podle něj nemělo být více než 20 procent.

Smyslem podzimního testování nebylo prioritně zjišťovat znalosti studentů, ale ověřit, jestli bude nový systém fungovat. Při bližším pohledu jsou ale výsledky generálky alarmující.

Studenti nezvládli ani lehčí stupeň zkoušky

Lehčí obtížnost maturity nezvládlo již zmíněných 33 procent studentů. Například lehčí zkoušku z matematiky nezvládlo 48 procent studentů, 34 procent neuspělo v anglickém jazyce a 22 procent v češtině. Maturitní zkoušku z němčiny ve zkušebním kole neudělalo 40 procent studentů.

Podle Dobeše státní maturity poprvé nastavily zrcadlo úrovni českých středoškoláků. Vysoká neúspěšnost v generálce podle něj není důvod k tomu od státních maturit ustoupit.

Ministr Dobeš i úřadující předsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová se naopak shodují, že špatný výsledek jednoznačně mluví pro zavedení státních maturit do praxe. Slibují si od nich zvýšení úrovně vzdělávání na středních školách.

Ministr ale zároveň nezdar maturantů mírní.

Ministr Dobeš doufá, že výsledky
Ministr Dobeš doufá, že výsledky | Foto: Jan Langer

Někteří studenti si podle něj chtěli jen zkusit svoje možnosti v těžší verzi, ale maturovat "naostro" budou z lehčí verze. Zhruba 600 studentů z celkového počtu 95 tisíc pak odevzdalo nevyplněné testy.

První studenti budou příští rok maturovat v režimu státních maturit povinně z českého jazyka a volitelně z cizího jazyka či matematiky. Další předměty se mají podle současného plánu přičlenit následující rok.

Dobeš však bude usilovat o to, aby se systém státních maturit jen pro dva základní předměty u každého studenta zafixoval a fungoval několik let beze změny.

Kvalitní učitelé zpátky do škol

"Státní maturity považuji za nutnost. Úroveň znalostí je skutečně velice diskutabilní, a to nemluvím jen o studentech. Nechci samozřejmě šmahem odsoudit všechny učitele, ale obecně platí, že ti nejlepší samozřejmě neučí, protože mimo školství si vydělají podstatně víc," říká ministr.

Proto usiluje o to, aby se změnilo dosavadní normativní financování učitelů a aby byli nejlépe odměňováni jen ti nejlepší.

 

Právě se děje

Další zprávy