Třetina Čechů stále uplácí u lékaře, zjistil průzkum

Michal Pavec
2. 12. 2009 15:20
Jde ponejvíce o dárky, konstatuje Transparency International
Je normální v ordinaci platit navíc? Pětina lidí si myslí, že bez korupce to nejde
Je normální v ordinaci platit navíc? Pětina lidí si myslí, že bez korupce to nejde | Foto: Jaroslav Pikous Aktuálně.cz

Praha - Kávu nebo květiny už nesl k lékaři snad každý. I tyto drobné dárky zahrnula organizace Transparency International do své zprávy o korupci v českém zdravotnictví.

Podle ní přiznalo třicet procent Čechů, že v posledních pěti letech alespoň jednou nabídlo v ordinacích úplatek.

Internetové dotazníky, které lidé vyplňovali od srpna do listopadu, prozradily, že drtivou většinu korupce tvoří právě výše zmíněné banální drobnosti.

"Nejsme žádní fundamentalisté a nebudeme honit babičku, když položí lékaři na stůl vajíčka. Přesto tento jev považujeme za negativní a chtěli bychom, aby postupně vymizel," řekl Aktuálně.cz ředitel české pobočky David Ondráčka.

Podle Ondráčky by měl tradici nošení dárků k lékaři nahradit čistě klientský přístup. Učiteli či řidiči v MHD také neplatíte, říká.

Úplatky jsou normální, míní pětina lidí

Výzkum, jehož se na webu zdravibezupatku.cz zúčastnilo 1992 respondentů, ovšem poukázal i na mnohem závažnější skutečnosti.

Zjistil například, že 27 procent z úplatků pacienti či jejich blízcí dávali na vyžádání zdravotnického zařízení.

Ani některá další data nejsou nijak zvlášť povzbudivá.

Například výše některých úplatků podle výzkumu přesáhla hranici padesáti tisíc korun.

Více než čtvrtina respondentů (přesně 27 procent) se domnívá, že v řadě zařízení je poskytování úplatků běžné a 21 procent respondentů si myslí, že chování zdravotnického personálu přímo závisí na poskytnutí úplatku, konstatuje zpráva Transparency International.

Nejvíce se pak uplácí u gynekologů, stomatologů či ortopedů. Nejčastěji pak lidé nabízejí peníze či dárky v Praze.

Zda se situace s korupcí u lékaře v Česku zlepšila či zhoršila, nelze říci, podobný průzkum tu zatím nikdo neprováděl. TI Česká republika by ho však ráda v budoucnosti zopakovala a data porovnala.

Řešení?

Respondenti ale mohli v dotazníku také naznačit, co by podle nich mohlo být řešení stávajícího stavu. "Nejčastěji by uvítali jasnou definici standardů, na co je ze zdravotního pojištění nárok," říkají závěry z šetření.

Nebránili se ani tomu, aby si u lékaře připlatili.

"Dále by si přáli vytvoření ceníků služeb, za které je možno si legálně připlatit a účinnější kontrolu ze strany zdravotních pojišťoven."

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy