Topolánka čeká před volbami soud kvůli Opencard

Sabina Slonková
25. 1. 2010 11:30
Žaluje ho vlivný právník s vazbami na ČSSD Miroslav Jansta
Mirek Topolánek, předseda ODS.
Mirek Topolánek, předseda ODS. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda ODS Mirek Topolánek bude muset u soudu doložit, že vlivný právník s vazbami na ČSSD Miroslav Jansta je zapleten do kontroverzního projektu pražské Opencard.

Advokát Jansta totiž na lídra občanských demokratů připravil žalobu za jeho výroky, v nichž jej Topolánek s předraženou Opencard spojil. Jansta trvá na tom, že s projektem nemá a nikdy neměl nic společného.

A omluva nedorazila

Jansta Topolánka nejprve podle zjištění Aktuálně.cz vyzval, aby se omluvil. Odpověď ale do dnešního dne nedorazila žádná.

V pondělí pak právník na dotaz Aktuálně.cz potvrdil, že případ požene k soudu.

Fakta:

Kdo je Miroslav Jansta

  • Bývalý poslanec Federálního shromáždění a dnešní advokát Miroslav Jansta se řadí mezi deset nejvýznamnějších lobbyistů v zemi.
  • Je spojovaný hlavně s ČSSD, přátelí se s Jiřím Paroubkem, dobré kontakty má ale i směrem k ODS, například k někdejšímu ministrovi dopravy Aleši Řebíčkovi.
  • V minulosti pomáhal sociálním demokratům s financováním, před volbami v roce 2006 policie vyšetřovala okolnosti stamilionovou odměn, kterou od ČSOB za pomoc při kontraktu se státní Českou poštou měla inkasovat jeho advokátní kancelář.
  • Vyšetřování nakonec skončilo s verdiktem: Advokátní kancelář se ničeho nezákonného nedopustila.

"Nemám jinou možnost, než se bránit žalobou. S Opencard nemám nic společného a výroky pana Topolánka mě profesně poškozují," uvedl Jansta.

Reakce Mirka Topolánka zatím není k dispozici. Mluvčí Martin Kupka ji slíbil zprostředkovat odpoledne.

Jansta po Topolánkovi nechce peníze, žádá jen veřejnou omluvu.

Žalobu si šéf ODS vysloužil svými nedávnými výroky v debatním pořadu Otázky Václava Moravce. V něm Topolánek doslova řekl: "Opencard je typický, já tomu říkám double Jan, to je Janoušek (lobbyista s vazbami na pražského primátora Béma a magistrát, pozn. red.), Jansta."

A k veřejným zakázkám dodal: "V Praze to funguje trochu jinak, to nefunguje na stranické bázi a bez těch double Jan, prostě se v Praze nic nehne."

Zatímco role Janouška v předraženém projektu už média popsala - firmy s ním spojované na Opencard vydělávají - propojení s Janstou se zatím neobjevilo žádné.

 

Právě se děje

Další zprávy