TOP 09 musí bránit republiku, burcuje Schwarzenberg

ČTK ČTK
19. 7. 2013 12:17
ODS přestala být podle Schwarzenberga hybnou silou politiky
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pád bývalého premiéra a předsedy ODS Petra Nečase jeho stranu natolik oslabil, že přestala představovat hybnou sílu české politiky.

V poselství, které bylo zveřejněno na stranickém webu TOP 09, to uvádí předseda strany a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Na členech a příznivcích TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí podle něj leží, aby bránili republiku před tím, aby byl systém parlamentní demokracie "v tichosti vyhlodán" a fakticky proměněn v prezidentský systém.

Předseda TOP 09 v dokumentu zdůrazňuje známý postoj své strany ke způsobu, jakým po demisi Nečasovy vlády prezident Miloš Zeman bez dohody se Sněmovnou prosadil vznik vlády premiéra Jiřího Rusnoka.

Ten v současnosti začíná se stranami jednat o možném vyslovení důvěry. Bývalá koalice ODS, TOP 09 a LIDEM ale tvrdí, že stále disponuje parlamentní většinou, která by umožnila vznik kabinetu v čele s nynější šéfkou Sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS).

Schwarzenberg: odpovědnost je na nás

"Politický vývoj v České republice je v poslední době pozoruhodný," uvádí v textu Schwarzenberg. Připomíná, že největší česká strana, kterou je ČSSD, je rozdělena mezi příznivce předsedy Bohuslava Sobotky a statutárního místopředsedy Michala Haška.

"Má tudíž veliké potíže zaujmout jasné a jednotné stanovisko k postupu prezidenta republiky," míní předseda TOP 09.

U občanských demokratů zase Schwarzenberg připomněl, že tato "kdysi velká strana" má nyní podle průzkumů okolo osmi procent voličských preferencí.

"Padla tudíž odpovědnost na nás. Úkol, před který je postavena jak strana TOP 09, tak s ní spojení Starostové a nezávislí, je jedinečný," míní Schwarzenberg.

Strana nesmí uhnout

Pro stranu a její příznivce není možné, aby se vyhli odpovědnosti bránit platný ústavní pořádek před jeho změnou v prezidentský systém, napsal.

"Zažili jsme v dostatečné míře ve dvacátém století, kam vede cesta pouhého dbání písmen ústavy, nikoli jejího ducha a ústavních zvyklostí, kterými teprve ústava žije," uvedl předseda TOP 09.

Republika podle něj na rozdíl od monarchie, kde stát zosobňuje panovník, žije ze svých ústavních institucí. "Tudíž jejich znevážení a zpochybnění je přímé ohrožení státu," napsal Schwarzenberg spolustraníkům.

Boj o zachování parlamentní demokracie podle něj bude těžký, je prý ale potřeba v něm obstát. "Spoléhám na vás a vy se můžete spolehnout na mě, že neuhneme," uzavřel předseda TOP 09.

 

Právě se děje

teď

Policie evakuovala kvůli bytu s chemikáliemi dalších 50 lidí

Policisté v noci na úterý evakuovali ze Šámalovy ulici v brněnských Židenicích dalších 50 lidí kvůli velkému množství chemikálií, které nalezli v v jednom tamním bytě. V pondělí muselo ze stejného důvodu opustit své domovy 25 lidí.

Pyrotechnici v současné době odváží nebezpečné látky k likvidaci. Na twitteru o tom informovala policie. Policejní mluvčí Bohumil Malášek Českému rozhlasu řekl, že zatím není jasné, kdy se lidé budou moci do svých domovů vrátit.

Podle Maláška policisté dál prohledávají byt, kde policisté nalezli v pondělí mrtvého muže a velké množství chemikálií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy