TOP 09 chtěla "rezervovat" Albertov na 17. listopadu studentům. Návrh ale neprošel

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
6. 5. 2016 12:18
TOP 09 v pátek ve Sněmovně prosazovala opatření, podle kterého by se na významných místech ve státní svátky mohla konat jen shromáždění svolaná za připomenutím těchto svátků. Šlo například o Albertov na 17. listopadu. Tam se loni nedostali vysokoškolští studenti, protože místo uzavřela pro svou akci strana Úsvit.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Loňský 17. listopad, kdy si prostranství na Albertově zabrala pro sebe politická strana a nepustila na něj studenty, se může opakovat i letos. Poslanci v pátek odmítli návrh TOP 09, který by na určitých místech ve státní svátky povoloval jen shromáždění svolaná za připomenutím těchto svátků.

Šlo právě o Albertov a Národní třídu na 17. listopadu, Starou Boleslav na Den české státnosti, Husinec na Den upálení mistra Jana Husa a Velehrad na Den věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

“Reagujeme tak například na události loňského 17. listopadu, kdy na Albertov nebyli vpuštěni studenti vysokých škol, aby položili květiny,” uvedl poslanec Martin Plíšek z TOP 09, který návrh připravil.

Albertov si loni zamluvila strana Úsvit spolu s Blokem proti islámu, na akci vystoupil i prezident Miloš Zeman. K tribuně vpouštěli jen své příznivce. Problémy dostat se na pietní místo měl i rektor Karlovy univerzity, řadu studentů policie držela za zábranami.

Podle šéfa ústavně-právního výboru Jeronýma Tejce z ČSSD by ale šlo o omezení shromažďovacího práva a návrat před rok 1989. Poslanci nakonec návrh odmítli.

Zakrývat obličeje nadále nepůjde

Novinku TOP 09 navrhovala v rámci novely shromažďovacího zákona. Norma měla umožnit, aby si účastníci demonstrací mohli za určitých podmínek zakrývat obličeje. To nyní zákon zcela zakazuje, ministr vnitra však navrhoval udělit výjimku třeba masopustům. Ani to však poslanci neodhlasovali.

Schválené změny se dotknou zejména obecních úřadů, kterým se veřejné akce ohlašují. Norma by měla radnicím umožnit, aby například blíže vymezily místo shromáždění, jeho délku nebo další podmínky pro zajištění pořádku.

Úprava shromažďovacího zákona se týká případů, kdy je na jedno místo a ve stejný čas nahlášeno více shromáždění. Nyní se musejí pořadatelé jednotlivých akcí dohodnout, a když to neudělají, tak úřady zakážou shromáždění, které bylo nahlášeno později. Novela nově radnicím umožní stanovit podmínky pro svolavatele tak, aby se třeba na jednom velkém náměstí mohlo uskutečnit víc shromáždění najednou.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Biden a Trump vyhráli prezidentské primárky v sedmi státech

Bývalý americký viceprezident Joe Biden zvítězil v primárkách Demokratické strany ve všech sedmi státech, v nichž se v úterý hlasovalo. Republikánské primárky všude vyhrál současný prezident Donald Trump, pro kterého je však nominační souboj jen formalitou. Čeká se již jen na výsledky hlasování z hlavního města Washingtonu, informovala agentura AP.

V úterý se demokratické a republikánské primárky konaly kromě hlavního města Washingtonu ve státech Pensylvánie, Indiana, Rhode Island, Nové Mexiko, Montana, Jižní Dakota a Maryland.

Zdroj: ČTK
Další zprávy