TOP 09 chce vyšší mateřskou pro ženy s vyššími příjmy. Mohla by to být motivace při zakládání rodiny

ČTK ČTK
29. 2. 2016 11:37
Ženy s vyššími příjmy by podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Adamové měly pobírat vyšší mateřskou. Současnou regulaci peněžitého příspěvku považuje za nespravedlivou. Pro ženy na vyšších a dobře placených pozicích je nízká mateřská podle Adamové demotivační při zakládání rodiny. Dopady této změny odhaduje řádově na sta miliony korun, jak ale upozornila, systém nemocenského pojištění, z něhož se mateřská platí, skončil loni přebytkem 3,1 miliardy korun.
Ženy s vyššími příjmy by mohly dostat i vyšší mateřskou. (Ilustrační foto)
Ženy s vyššími příjmy by mohly dostat i vyšší mateřskou. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Místopředsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Adamová navrhuje, aby ženy s vyššími platy zhruba nad 28 tisíc korun měsíčně, které jsou na mateřské dovolené, pobíraly vyšší mateřskou. "Současnou regulaci peněžitého příspěvku považuji za nespravedlivou," upřesnila na pondělní tiskové konferenci.

Adamová poukazuje na to, že mateřská se nyní pohybuje na úrovni 70 procent platu. Pokud ale žena vydělává víc než 28 tisíc korun měsíčně, pak stát její příspěvek výrazně krátí. To chce svým návrhem odstranit. Pro ženy na vyšších a dobře placených pozicích je to demotivační při zakládání rodiny, dodala.

Navrhovaný výpočet by se podle Adamové dotkl víc než 20 tisíc rodin. Jde o pozice, jako je třeba hlavní účetní nebo vysokoškolská pedagožka. Dopady této změny odhaduje řádově na sta miliony korun, jak ale upozornila, systém nemocenského pojištění, z něhož se mateřská platí, skončil loni přebytkem 3,1 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy