Tlak na Babiše z Bruselu se stupňuje. EU řeší jeho možný střet zájmů na více úrovních

Kateřina Frouzová Helena Truchlá Kateřina Frouzová, Helena Truchlá
10. 9. 2018 23:50
Podněty od české pobočky Transparency International a České pirátské strany přiměly evropské poslance tlačit na Evropskou komisi, aby vysvětlila možný střet zájmů českého premiéra v souvislosti s jeho svěřeneckými fondy.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Praha - Evropský výbor pro rozpočtovou kontrolu bude tlačit na Evropskou komisi, aby vysvětlila, zda skutečně hrozí, že se český premiér Andrej Babiš (ANO) dostane do střetu zájmů.

Jeho bývalé firmy jako například Agrofert by mohly přijít o peníze z Bruselu v případě, že by se prokázala tato podezření, která nyní unie prověřuje hned na několika úrovních. 

Výbor projednával případ "Babiš" v pondělí večer. Na program ho na poslední chvíli navrhl belgický europoslanec za Zelené Bart Staes, a na jeho zařazení se shodli zástupci všech politických frakcí Evropského parlamentu včetně Aliance liberálů a demokratů pro Evropu, do které patří také Babišovo hnutí ANO.

Staes se opřel o podklady české pobočky Transparency International a také České pirátské strany.

Vedení výboru se nakonec rozhodlo, že bude chtít znát zjištění Evropské komise v případě českého premiéra. Navíc si pozve na jedno z příštích zasedání rumunskou eurokomisařku pro regionální politiku Corinu Crețu.

Ta byla minulý týden v Praze, kde se jednala s Andrejem Babišem a později i s českými poslanci z výboru pro evropské záležitosti, kteří před Crețu opakovali svá podezření ohledně premiérova střetu zájmů.

"V případě Transparency International se jedná o podnět Evropské komisi, která má zodpovědnost za nakládání s finančními prostředky EU. Pokud komise při svém šetření dospěje k podezření, že došlo k porušení unijních pravidel, předá tyto informace členskému státu, v tomto případě Česku," popsala průběh jednání výboru europoslankyně za ANO Martina Dlabajová. 

Dlabajová patří k části evropských politiků, podle nichž se nová bruselská definice střetu zájmů Babiše ani jeho firem nedotkne. Naopak lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský a také někteří další politici věří, že by komise měla případ českého premiéra prověřit, a berou vážně podezření, které za poslední měsíc poslalo do Bruselu několik českých organizací.

Na evropské instituce tlačí nejen Transparency, která začátkem příštího týdne podá u komise oficiální podnět, ale také piráti nebo lidovci. Chtějí přesnější instrukce k legislativě, která je platná už od 2. srpna.

Evropský parlament, Rada a Evropská komise se rozhodly, že budou přísněji posuzovat možné střety zájmů. Nově se tedy netýkají jen úředníků, kteří o konkrétních penězích rozhodují, ale také politiků - tedy i Babiše.

"Jsme přesvědčeni, že Babiš je v obrovském střetu zájmů, a respektujeme, že jsou to evropské instituce, které musí něco takového konstatovat," řekl šéf české pobočky Transparency David Ondráčka.

Jeho organizace se letos v srpnu obrátila s prvním podnětem na městský úřad v Černošicích, kde má předseda vlády trvalý pobyt. Babiše viní z toho, že fakticky kontroluje některá média, což je podle nich v rozporu s českou legislativou upravující střet zájmů.

Video: Transparency lže, tvrdí Babiš. 

Ondráčkova Transparency brala peníze od politiků, Bruselu a OLAFu, tvrdí premiér Andrej Babiš. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy