Titul z medicíny je na nic. Fakulta udělala chybu

Markéta Chaloupská
5. 3. 2009 10:30
Studium oboru intenzivní péče nemá pro uplatnění v praxi velký význam
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy navštěvují studenti obor, který jim po absolvování nikdo neuzná. A to navzdory tomu, že budou mít v občanském průkazu titul magistr.

Konkrétně jde o magisterské studium intenzivní péče, které má sice akreditaci od ministerstva školství, ale už ho neuznává ministerstvo zdravotnictví.

V praxi to pro absolventy znamená, že například nepostoupí do vyšší platové třídy. Navíc budou de facto uznáni "níž" než ti, kteří si udělají po maturitě vyšší odbornou školu.

Ministerstvo zdravotnictví obor podle svého vyjádření neuznalo kvůli tomu, že lékařská fakulta nesplnila všechny náležitosti.

"Při zahájení vzdělávání v akademickém roce 2007/2008 nepožádala fakulta o stanovisko k oprávnění vykonávat zdravotnické povolání, tak jak jí to ukládá zákon," řekl Aktuálně.cz mluvčí resortu David Přinesdom.

Studenti oboru ale nechtějí o chybě fakulty vůbec mluvit.

"Nezlobte se, ale k tomu nic neřeknu. Víme o tom, ale mluvit o tom nebudu," říká jedna ze studentek s tím, že se bojí o to, aby se jí učitelé nepomstili.

Jen magistři, bez specializace

Žádost prý fakulta podala pozdě, až na konci srpna 2008, což byla podle ministerstva první chyba. Tu druhou univerzita udělala v samotném programu. Když totiž odborníci z oblasti intenzivní péče studium posoudili, zjistili několik nedostatků.

"V posudcích byly uvedeny závažné nedostatky věcného i formálního charakteru. Z tohoto důvodu byla fakulta vyzvána k zapracování připomínek a k doplnění programu tak, aby splňoval odborné požadavky k získání specializace v oboru intenzivní péče," vysvětluje Přinesdom.

Momentálně ministerstvo čeká, až z fakulty přijde opravená verze studijního programu. "Pro stávající studenty to tedy znamená, že po absolvování tohoto studia se nestanou specialisty v oboru intenzivní péče, pouze získají magisterský titul," přiblížil mluvčí situaci budoucích absolventů.

Daniela Filipiová
Daniela Filipiová | Foto: Ondřej Besperát

Škola šla do rizika, vysvětluje ministerstvo

A jak je možné, že obor získal akreditaci, i přesto, že jej neuznává ministerstvo zdravotnictví? "Nesouhlasné stanovisko ministerstva zdravotnictví či jeho absence důvodem k neudělení akreditace není," říká Helena Müllerová z tiskového oddělení ministerstva školství.

"Akreditace studijního programu zdravotnického zaměření bez souhlasného stanoviska ministerstva zdravotnictví je záležitostí, kterou vstupuje vysoká škola do rizika. Pokud se vysoká škola rozhodne akreditovat a následně i přijímat uchazeče o studium do studijního programu zdravotnického zaměření, ke kterému ministerstvo zdravotnictví nevydalo souhlasné stanovisko, přebírá na sebe veškerou zodpovědnost," dodává.

Zástupci Univerzity Karlovy tvrdí, že se chybu snaží napravit. "Znovu jsme si požádali o stanovisko ministerstvo zdravotnictví. Teď je to na nich." řekla Aktuálně.cz proděkanka 1. lékařské fakulty UK Jana Dušková.

Naděje studentů na uznání specializace ale podle ní stále existuje. Vyhláškou se prý dají podobné věci ošetřit i zpětně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy