Titul z medicíny je na nic. Fakulta udělala chybu

Markéta Chaloupská
5. 3. 2009 10:30
Studium oboru intenzivní péče nemá pro uplatnění v praxi velký význam
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy navštěvují studenti obor, který jim po absolvování nikdo neuzná. A to navzdory tomu, že budou mít v občanském průkazu titul magistr.

Konkrétně jde o magisterské studium intenzivní péče, které má sice akreditaci od ministerstva školství, ale už ho neuznává ministerstvo zdravotnictví.

V praxi to pro absolventy znamená, že například nepostoupí do vyšší platové třídy. Navíc budou de facto uznáni "níž" než ti, kteří si udělají po maturitě vyšší odbornou školu.

Ministerstvo zdravotnictví obor podle svého vyjádření neuznalo kvůli tomu, že lékařská fakulta nesplnila všechny náležitosti.

"Při zahájení vzdělávání v akademickém roce 2007/2008 nepožádala fakulta o stanovisko k oprávnění vykonávat zdravotnické povolání, tak jak jí to ukládá zákon," řekl Aktuálně.cz mluvčí resortu David Přinesdom.

Studenti oboru ale nechtějí o chybě fakulty vůbec mluvit.

"Nezlobte se, ale k tomu nic neřeknu. Víme o tom, ale mluvit o tom nebudu," říká jedna ze studentek s tím, že se bojí o to, aby se jí učitelé nepomstili.

Jen magistři, bez specializace

Žádost prý fakulta podala pozdě, až na konci srpna 2008, což byla podle ministerstva první chyba. Tu druhou univerzita udělala v samotném programu. Když totiž odborníci z oblasti intenzivní péče studium posoudili, zjistili několik nedostatků.

"V posudcích byly uvedeny závažné nedostatky věcného i formálního charakteru. Z tohoto důvodu byla fakulta vyzvána k zapracování připomínek a k doplnění programu tak, aby splňoval odborné požadavky k získání specializace v oboru intenzivní péče," vysvětluje Přinesdom.

Momentálně ministerstvo čeká, až z fakulty přijde opravená verze studijního programu. "Pro stávající studenty to tedy znamená, že po absolvování tohoto studia se nestanou specialisty v oboru intenzivní péče, pouze získají magisterský titul," přiblížil mluvčí situaci budoucích absolventů.

Daniela Filipiová
Daniela Filipiová | Foto: Ondřej Besperát

Škola šla do rizika, vysvětluje ministerstvo

A jak je možné, že obor získal akreditaci, i přesto, že jej neuznává ministerstvo zdravotnictví? "Nesouhlasné stanovisko ministerstva zdravotnictví či jeho absence důvodem k neudělení akreditace není," říká Helena Müllerová z tiskového oddělení ministerstva školství.

"Akreditace studijního programu zdravotnického zaměření bez souhlasného stanoviska ministerstva zdravotnictví je záležitostí, kterou vstupuje vysoká škola do rizika. Pokud se vysoká škola rozhodne akreditovat a následně i přijímat uchazeče o studium do studijního programu zdravotnického zaměření, ke kterému ministerstvo zdravotnictví nevydalo souhlasné stanovisko, přebírá na sebe veškerou zodpovědnost," dodává.

Zástupci Univerzity Karlovy tvrdí, že se chybu snaží napravit. "Znovu jsme si požádali o stanovisko ministerstvo zdravotnictví. Teď je to na nich." řekla Aktuálně.cz proděkanka 1. lékařské fakulty UK Jana Dušková.

Naděje studentů na uznání specializace ale podle ní stále existuje. Vyhláškou se prý dají podobné věci ošetřit i zpětně.

 

Právě se děje

Další zprávy