Chyba Cermatu při přijímačkách ukazuje, že hromadné testování je k ničemu, říká senátor Růžička

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 29. 4. 2018 18:12
V jedné z úloh v přijímacích testech na osmiletá gymnázia byla chyba. V klíči řešení uváděl Cermat jako správnou odpověď variantu B, správně ale mohla být i varianta C. "Je to chyba, která by se stávat neměla," říká senátor Jiří Růžička, ředitel Gymnázia Jana Keplera.
Jiří Růžička.
Jiří Růžička. | Foto: DVTV

Aktuálně.cz: Objevení chyby by podle Cermatu mohlo teoreticky pomoct až 721 žákům, kteří odpověď zvolili. Znáte počet dětí, kteří se hlásili na vaše gymnázium a chyba v otázce se jich přímo dotýká?

Jiří Růžička: Zatím nevím, kolika dětí se to konkrétně dotklo. Výsledky testů už jsme měli vyvěšené a nehodláme je stahovat. Ale o přijetí a nepřijetí jsme zatím nerozhodli. Každý účastník má šanci do svých spisů nahlédnout. Pokud najdeme chybu, tak to opravíme.

U nás se hlásilo 250 dětí, na druhý termín asi 120 nebo 130 dětí. Počet těch, kterých se to může dotknout, nebude nijak obrovský. Děláme ještě vlastní testy studijních předpokladů. Pořadí jsme ještě nevyhlašovali. To uděláme až po 2. květnu, po nahlížení.

Budete zmíněnou chybu sami hromadně opravovat?

Pokažený příklad si porovnáme a opravíme u všech hromadně. Při nahlížení do spisů může student přijít ještě na nějakou chybu. Třeba i v našem zadání.

Jak by to podle vás mohly řešit školy, které by zveřejnily nejen výsledky, ale už i pořadí přijímaných studentů?  Mohly by přijmout někoho "navíc"?

Chyba zatím pomohla k přijetí dvěma žákům

Chyba v testu z českého jazyka pomohla k přijetí na osmileté gymnázium zatím jen dvěma žákům, kteří původně neuspěli. Po opravení výsledků však díky jednomu bodu navíc překročili hranici k přijetí na školu. Podle ředitele Cermatu Jiřího Zíky zatím nejde o konečné číslo, jelikož zhruba deset až 15 škol zatím informace k výsledkům neposkytlo.

Analýza zjistila, že původně chybnou odpověď v jednotných přijímacích zkouškách volilo 1146 žáků. Chyba teoreticky mohla pomoct 721 žákům na 234 školách, kteří odpověď zvolili. Tito žáci měli lepší výsledek v testu, který obsahoval spornou otázku. Zbývající studenti, kterým dodatečně bod přibyl, měli z českého jazyka lepší výsledek v druhém z testů, jenž otázku neobsahoval.

Podle Zíky nebude pro dvě školy problém původně neúspěšné žáky přijmout, o čemž ho ujistili ředitelé. Kolem hranice pro přijetí totiž vždy mívají rezervní prostor pro případ, že by se například někdo kvůli výsledkům úspěšně odvolal. Stává se také, že studenti nakonec nastoupí na jinou školu, a tak tam může vzniknout další místo.

Zíka na základě statistik očekával, že by změna výsledků mohla pomoct více žákům. "Lze odhadovat, že většina těch, kdo odpověď volila, byla buď vysoko nad hranicí pro přijetí nebo naopak hluboko po dní," řekl Zíka ČTK. Doplnil, že kompletní informace by Cermat mohl mít na začátku týdne.

Třídy se rozšiřovat jen tak nemohou. Ale divil bych se, kdyby už někdo vydal písemná rozhodnutí o přijetí. Že by někdo stihl základní podmínku, že každý má právo nahlédnout do testů. Výsledky byly v pátek dopoledne.

Co mohou udělat rodiče, pokud zjistí, že přijetí právě jejich dítěte mohlo být touto chybou v přijímacích testech ovlivněno?

Musí podat odvolání. Ale tohle je případ, který musí řešit už ředitelé. Pokud už vydali rozhodnutí o přijetí a dojde ke změně, musí to změnit. Nemohou ale někoho jen tak vyšoupnout.

Jak velký dopad podle vás může zjištění chyby v přijímacích testech mít?

Je to chyba, která by se stávat neměla. Zvláště když se testuje, jestli někdo pracuje s chybami. Ale není to nic, co by bylo tak fatální.

V minulosti byly chyby i ve státních maturitách. Je tohle důvod změnit nebo opustit systém jednotných testů? Mají ještě vůbec důvěru?

Já jsem známý a velký odpůrce testování. Do školy se nechodí proto, aby byl člověk testovaný, ale aby se něco naučil. Je to další argument pro to, že hromadné testování má mnoho chyb a k ničemu moc nevede.

V případě naší školy tyto státní testy od sebe uchazeče ani nijak dramaticky neoddělí. Všichni se pohybují ve vysokém skóre. Je to zbytečná administrativní zátěž škol, která ovlivňuje i vyučování.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Satoranský nedal ani bod, Chicago opět prohrálo

Basketbalisté Chicaga nezvládli po pauze pro Utkání hvězd ani druhý zápas a ve své hale United Center podlehli Phoenixu 104:112. Bulls si připsali osmou porážku za sebou, což je v současnosti nejdelší šňůra v lize. Nedařilo se ani Tomáši Satoranskému, český reprezentant za téměř 23 minut hry netrefil ani jednu z osmi střel a zůstal bez bodu. Nasbíral i tři fauly a tři ztráty, ale také šest doskoků.

Satoranskému, jenž stejně jako v minulém zápase nastoupil na křídle, se po příchodu do Chicaga stalo poprvé, že by se nezapsal mezi střelce. Jeho minimem dosud byly dva body, které zaznamenal třikrát. Nulu měl na kontě naposledy v listopadu 2018 - tehdy ale za Washington odehrál pouze něco málo přes šest minut.

Bulls v duelu vedli až o 17 bodů, nezvládli ale závěr. Ve statisticky vyrovnaném utkání měli hosté převahu na doskoku (47:38) a vynikal zejména DeAndre Ayton s devatenácti. K nim přidal i 28 bodů, nejlepším střelcem hostů byl Devin Booker (29). V dresu Chicaga si 33 body vylepšil maximum Coby White, jenž trefil sedm trojek.

Chicagu se po šňůře nezdarů vzdaluje osmá příčka ve Východní konferenci, na kterou s bilancí 19-38 ztrácí z jedenácté pozice pět výher. Phoenix má v Západní konferenci na postup do play off stejnou ztrátu.

NBA:

Atlanta - Dallas 111:107, Charlotte - Brooklyn 86:115, Chicago - Phoenix 104:112 (za domácí Satoranský 6 doskoků a 1 asistence), LA Clippers - Sacramento 103:112, Miami - Cleveland 124:105, Milwaukee - Philadelphia 119:98, Utah - Houston 110:120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy