Teska Arnoštová: Mohla jsem být "nový Dienstbier". Ale nechtěla jsem zklamat pacienty

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
25. 11. 2016 18:00
Politická náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) se mohla stát ministryní. Nevystřídala by však svého dosavadního šéfa Svatopluka Němečka, ale ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Nakonec premiérovu nabídku nepřijala. "Mám na ministerstvu zdravotnictví spoustu důležitých projektů a považovala jsem za velmi nutné je dopracovat," vysvětlila v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Potvrdila také, že hodlá znovu obhajovat post místopředsedkyně strany. Zapojit se chce také do diskusí o dalším směřování sociální demokracie, která se snaží zvrátit klesající preference. "Musíme oslovovat lidi tak, abychom byli srozumitelnější, čitelnější, možná důvěryhodnější," myslí si.
Politická náměstkyně ministra zdravotnictví a místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska Arnoštová.
Politická náměstkyně ministra zdravotnictví a místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska Arnoštová. | Foto: Lukáš Bíba

Dostala jste nabídku na post ministryně zdravotnictví?

Figurovala jsem v širším okruhu. Nicméně dostala jsem nabídku na ministryni pro lidská práva a legislativu. Nakonec jsem se rozhodla, že ji nepřijmu z toho důvodu, že mám na ministerstvu zdravotnictví spoustu důležitých projektů a považovala jsem za velmi nutné je dopracovat. A hlavně neztratit důvěru lidí, pro které tu pracuji, zejména pacientů a pacientských organizací. I když musím říct, že legislativa je mi blízká i tím, čemu se celou svou kariéru věnuji. Legislativní rada je velmi zajímavá oblast a je tam spousta věcí, které by se daly řešit.

Byla podle vás výměna na postu ministra zdravotnictví nutná?

To je asi spíš otázka na pana premiéra. Jak odvolaný ministr, tak ten nastupující mají oba do zdravotnictví co vnést. A vnesli. Od Miloslava Ludvíka očekávám nový pohled z toho úhlu, že je 17 let ředitelem největší fakultní nemocnice ve střední Evropě. Třeba vnese do zdravotnictví nový vhled i tím, že bude ministrem pacientů, jak řekl, protože není lékař. 

O tom, že je potřeba najít nové tváře, pan premiér mluvil. Panu Ludvíkovi ale asi nikdo nezapomene jeho slova o tom, že je v nemocnici třeba se přednostně věnovat prominentním pacientům, takzvaným kulichům. Nemůže tohle uškodit image sociální demokracie a ministra zdravotnictví?

Myslím si, že naopak. On působí v oboru dlouhodobě a nebudeme si nic nalhávat, i nově zvolený předseda stomatologické komory Roman Šmucler říkal, že se s tímto fenoménem ve zdravotnictví setkal. Miloslav Ludvík zřejmě ty zkušenosti má a bude na něm, aby lidi přesvědčil i za krátké období 11 měsíců, že péče má skutečně být pro všechny stejně dostupná a kvalitní. Právě proto, že tyto zkušenosti má, má i možnost s tím bojovat.

Ale on k té protekci tehdy přímo vyzýval a popisoval to jako nutnou praxi.

Tak to nevím, to už si nepamatuji. Ani nevím, v jakém to bylo kontextu, protože jsem neviděla celou pasáž, ale jen tu sestříhanou část, takže se nemůžu úplně objektivně vyjádřit. Myslím si, že ta otázka by měla směřovat zejména na něj.

Vy pana Ludvíka znáte profesně i z politiky. Víte, co od něj můžete čekat jako od svého nadřízeného?

Profesně ho znám z pozice ředitele fakultní nemocnice. Ještě z doby, kdy jsem byla na ministerstvu zdravotnictví jako čerstvý absolvent, si ho pamatuji jako člověka, který velmi dobře vedl a stabilizoval fakultní nemocnici. V době, kdy ji přebíral, byla v obrovských dluzích. Jeho nástupem se nemocnice dostala do velmi pozitivních čísel a je soběstačná a konkurenceschopná.

Je to člověk, který je schopný v krátkém čase udělat opatření nezbytná pro lidi. Jako manažer je hodnocen velmi pozitivně. Ze zdravotnictví má obrovské zkušenosti.

Teď z pohledu fungování ministerstva – myslíte si, že bylo strategické 11 měsíců před volbami vyměnit ministra? Má pan Ludvík vůbec šanci něco stihnout?

Já jsem o tom nerozhodovala. To se budete muset zeptat pana premiéra. Nicméně průměrná délka ve funkci ministra na tomto ministerstvu byla rok nebo rok a půl. Pan ministr Němeček byl ve funkci téměř tři roky. Byla tu spousta ministrů, kteří za krátkou dobu udělali dobrá opatření. Je to doba samozřejmě limitovaná, není na velkou koncepci, ale je to doba na dokončení úkolů z prohlášení vlády a programových priorit sociální demokracie. 

Peníze na účtech pojišťoven jsou

Miloslav Ludvík už uvedl, že podporuje záměr svého předchůdce výrazně snížit ochranné limity na léky pro děti a seniory. Stále ale slyšíme, že české zdravotnictví je podfinancované, že už není kde brát. Není tedy krokem číslo dvě naopak navýšení spoluúčasti lidí mimo zranitelné skupiny?

To záleží na rozhodnutí nového pana ministra. Je to ekonom. Nicméně podle dostupných údajů na účtech pojišťoven peníze jsou. Je potřeba je využít skutečně efektivním způsobem, zejména pro lidi, kteří jsou nejvíce zranitelní. A to jsou důchodci a samozřejmě i děti. A tím pádem i rodiny s dětmi. To je jeden z vůbec nejdůležitějších programových cílů sociální demokracie.

Ministr Němeček nám ale také řekl, že je nutné najít nové zdroje financování zdravotnictví a že je potřeba do něj pustit více soukromých peněz. Jeho nástupce Ludvík naopak mluví o tom, že je třeba ohlídat, aby spoluúčast pacientů dál nerostla. Mluvíte o tomto v ČSSD? Máte to ujasněné?

Máme na to speciální odborné komise pro zdravotnictví, které jsou vždycky v sobotu dopoledne. Já jsem tento názor od pana ministra slyšela nebo spíš četla u vás. Nevím o tom, že by se sociální demokracie rozhodla jít směrem zvyšování spoluúčasti. To rozhodně ne. Bavíme se o tom, které skupiny si zaslouží péči. Budou se hledat zdroje pro ty, kteří péči potřebují. 

A bavíte se o tom, kde ty zdroje najít? Pojišťovny se navyšování výdajů brání.

My jsme limitováni těmi 11 měsíci. Je to otázka na člověka, který sem přijde. Ale z jeho úst jsem zaznamenala, že peníze na účtech pojišťoven jsou.

Budete znovu kandidovat na místopředsedkyni strany?

Ano, budu.

Pražská ČSSD, která má silný hlas i na celostátní úrovni, už avizovala, že vás podpoří. Není i to důvodem, proč se novým ministrem stal právě předseda pražské ČSSD Ludvík?

Myslím si, že by po tolika letech praxe pana Ludvíka mrzelo, kdyby se říkalo, že dostává resort jen proto, že je straník. Já tím také občas trpím. Připadá mi, že tím chtějí říct, že všechno je díky straně a vy nic neumíte.

Naopak je ve straně hodně schopných a slušných lidí. Právě ti by měli být ukazováni s tím, že jejich přítomnost ve straně je plus. To je jedna z věcí, která by v sociální demokracii měla zaznít. Dneska jde do politických stran málo lidí, nechtějí veřejně sdílet názory, nechtějí se prezentovat. Raději si budou někde na Facebooku psát v tichosti a anonymitě. Cílem politických stran je trochu zmobilizovat lidi.

ČSSD klesá, musíme se mobilizovat

Premiér mluvil o tom, že je třeba najít nová témata, přitáhnout mladé městské voliče a že si strana bude dělat v tomto směru analýzy, proč to v krajských volbách příliš nevyšlo. Máte už výsledky?

Výsledek ČSSD je po volbách takový, jaký je. Sociální demokracie v průzkumech klesá. My jsme si toho vědomi a musíme se zmobilizovat. Ostatně od toho byl i dopis pana předsedy členům. Musíme oslovovat lidi tak, abychom byli srozumitelnější, čitelnější, možná důvěryhodnější.

Těch 11 měsíců do voleb je čas na to, abychom se zmobilizovali a začali se soustředit na politiku pro lidi. S tématy, která je skutečně zajímají. Teď možná procházíme nějakou transformací, ale je vidět, že kroky směřují k tomu, abychom se zmobilizovali.

Co jsou podle vás témata, která by sociální demokracie měla začít víc akcentovat?

To bude tématem ústředního výkonného výboru, který proběhne v prosinci. Každý z místopředsedů tam budeme prezentovat, co jsme v rámci své činnosti dělali. Myslím si, že tam i zazní tok myšlenek, které by bylo dobré v následujících měsících prezentovat. Já mám svoje témata zaměřena především na ochranu slabých a zranitelných občanů, se kterými bych chtěla přijít na sjezd. Chtěla bych s těmito tématy oslovit kandidáty, voliče a hlavně občany. Je to jedna z věcí, které se celý život věnuji.

Jde třeba o pozici pacientů a o pacientské organizace?

Jsem advokát a vždycky jsem zastupovala lidi, kteří potřebují pomoct, takže pro mě jsou tématem jednoznačně pacientské organizace. Ten termín zní odcizeně, ale jde o pacienty, kterých je velké množství. Myslím si, že je tu obrovská mezera a že se jim nikdo moc nevěnoval. Jsem strašně ráda, že nový ministr řekl, že bude ministrem pacientů. Protože kdo bude hodnotit zdravotní péči? Pacient. Myslím si, že jeho hlas je ve zdravotnictví strašně důležitý.

Myslíte si, že ministr Němeček tím, že je lékař, tu pacientskou oblast trochu zanedbával?

To si nemyslím. Dal mi volné pole působnosti v oblasti pacientů, určitě je chtěl vyslyšet. Ale jiný náhled má člověk, který zastupuje pacienta, jiný člověk, který ho léčí, a jiný člověk, který řídí zdravotnictví.

Takže naslouchání pacientům by podle vás tedy mohlo být jedním z nových témat sociální demokracie?

Tak jedna věc je naslouchat, druhá plnit jejich přání. Někdy to nejde, ale jde o to jim pomoci se v systému nějak lépe orientovat. Pacienti by měli být měřítkem efektivity péče. Což dneska tak není.

Když premiér Sobotka mluvil o tom, že chce přitáhnout mladé městské voliče, a pak odvolal právě liberálně zaměřeného ministra Dienstbiera, bylo to pro mnohé překvapením. Mluvilo se i o ministryni Marksové, která je progresivní v rodinné politice, třeba v otázce umělého oplodnění.

Až moc.

Bavíte se na grémiu s panem premiérem o tom, jestli vývoj ve straně po krajských volbách nepůsobí navenek trochu schizofrenně?

Nemyslím si, že by to působilo schizofrenně. Je to osobní rozhodnutí pana premiéra, to mi nepřísluší komentovat. Co se týče pana Dienstbiera, já ho můžu hodnotit jako právníka, kolegu, advokáta. To je tak všechno. Druhá věc je, jestli pan Dienstbier skutečně je tím, koho by volili městští voliči. To jsou nějaké předpoklady, ale realita pak bývá většinou úplně jiná.

Zaměřily se povolební analýzy i na to, jak jednotliví politici ČSSD působí na voliče?

Analýzy se v současné době dělají a výsledky budou zveřejněny v prosinci na ústředním výkonném výboru. Já jsem ráda, že máme svůj dlouhodobý program. Na rozdíl od některých hnutí. Máme jasná témata z programu, která si můžeme vzít jako nosná do voleb do Poslanecké sněmovny: bezpečnost, podpora pracujících, rodina, zachování dostupnosti zdravotní péče určitě mezi nimi budou.

 

Právě se děje

Další zprávy