Tečka Babišových čistek. Odešel i poslední Kalouskův manažer

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
16. 7. 2014 18:00
Po odchodu šéfa Státní tiskárny cenin, majetkového úřadu a finančního ředitelství se poroučí i nejvyšší český celník Pavel Novotný.
Pavel Novotný
Pavel Novotný | Foto: Celní správa

Praha - Ministr financí a šéf vládního hnutí ANO Andrej Babiš zakončil personální zemětřesení na ředitelských postech podřízených organizací. Po odchodu šéfa Státní tiskárny cenin, majetkového úřadu a finančního ředitelství se poroučí i nejvyšší český celník Pavel Novotný.

Stejně jako u jeho předchůdců se i tentokrát oficiálně jedná o dobrovolný odchod, podle dřívějších informací Insideru však Babiš od svého lednového nástupu do úřadu na výměny ředitelů usilovně tlačil. Ostatně o chystaném konci Novotného informoval Insider již v březnu.

Sám Novotný odmítá detaily svého odchodu rozvádět. Poskytl pouze strohé vyjádření. "Nemám k tomu vůbec žádný komentář, bylo to moje osobní rozhodnutí," řekl Novotný. Odejde koncem srpna a o svém dalším působení prý jasno ještě nemá. "Zatím nevím," dodal.

Devětačtyřicetiletý Pavel Novotný byl jedním z nejdéle sloužících šéfů organizací, které spadají pod mocného ministra financí. Novotný je celníkem od roku 1993 a na židli generálního ředitele seděl sedm let, během kterých zažil čtyři ministry – v roce 2007 ho přivedl za Topolánkovy vlády Miroslav Kalousek, pak ministerstvo vedl v úřednické Fischerově vládě Eduard Janota, aby se poté opět vrátil Kalousek. Po pádu Nečasovy vlády se Novotný zodpovídal úřednickému ministru Rusnokova kabinetu Janu Fischerovi a pak už Andreji Babišovi.

Zlato pro šéfa celníků

Současný ministr financí na dotaz ohledně Novotného odchodu nereagoval. Důvodů k odstranění šéfa celníků mohl mít vícero. Důležité však byly dvě kauzy: zlato jako vánoční dárky a také lihová mafie na Zlínsku.

Novotný byl vedle exministra Kalouska a jeho bývalých náměstků jedním z tradičních adresátů zlatých slitků, kterými své partnery obdarovávala Státní tiskárna cenin. Právě kvůli těmto nezvyklým hodnotným vánočním darům musel letos na jaře skončit ředitel tiskárny Richard Bulíček. Novotný sám pro zpravodajský server IHNED.cz přiznal, že "zlatíček" dostal osm. Prý si je ale domů nebral a nechával je v práci v trezoru.

Ještě větší aférou pak jsou podle všeho alkoholoví mafiáni na Moravě, kteří stát šidili o miliardy korun na daních. Svědci soudního procesu s lihovým bossem Radkem Březinou před trestním senátem nedávno vypověděli, že likérky měly úzké vazby na vedení celní správy a nebyl problém uplácet celníky, kteří měli stáčírny kontrolovat.

Přiznal to dokonce i bratr hlavního obžalovaného Tomáš Březina, podle kterého měl řidič převážející nezdaněný líh vždy u sebe desítky tisícikorun v hotovosti na úplatky. Nejen celníků, ale údajně i policistů. Případem už se proto zabývá i Generální inspekce bezpečnostních sborů. K jakým konkrétním poznatkům došla, však zatím odmítá komentovat.

Celníci jako detektivové

Kdo bude novým ředitelem celníků, zatím není jasné. Ministerstvo financí vypsalo výběrové řízení.

Andrej Babiš má přitom s celníky velké plány. Od letošního června jsou jednou z hlav "daňové kobry" a od roku 2017 by měli nově získat vyšetřovací pravomoci. Místo policie by tak sami vyšetřovali daňové úniky a další hospodářské trestné činy a kauzy by spolu se státním zástupcem táhli až k soudu.

"Celní správa předložila ministrovi financí záměr rozšířit své kompetence v oblasti trestního řízení, a to tak, aby mohla prověřovat i vyšetřovat všechny trestné činy, spáchané porušením daňových předpisů. Nyní se diskutuje především harmonogram realizace a s tím spojené náklady a přínosy," uvedl mluvčí celníků Jiří Barták.

Článek vyšel ve středu 16. července 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy