Tak se slaví Václav a česká státnost

Ondřej Besperát, ČTK
28. 9. 2006 14:00
FOTOREPORTÁŽ - Svátek svatého Václava. Jak významný den pro katolickou církev i český stát tráví lidé? Podívejte se na fotoreportáž Aktuálně.cz.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Už před osmou hodinou zněl z kůru kostela svatého Václava v Mníšku pod Brdy svatováclavský chorál. Kostelní sbor zkoušel na ranní mši.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Mše byla pro farnost velmi významná - kostel svatého Václava včera slavil 250. výročí svého vysvěcení. "Máme tu program po celý týden a dříve jsme to výročí připomínali až na nedělní bohoslužbě, " vysvětloval farář Robert Cieszkowski, proč byl kostel zaplněn jen zpola.

Na mši
Na mši | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zdaleka ne pro všechny byl včerejšek dnem volna. Zatímco z kostela zněly zpěvy, podnikatelka za kostelem rozložila své zelinářství. Jako každý jiný den. Za sklad zboží jí slouží místnost ve zdi kostelního hřbitova.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Oficiální církevní oslavy probíhaly ve Staré Boleslavi. Na národní svatováclavskou pouť přišlo několik tisíc lidí. Mši u oltáře na Mariánském náměstí sloužili církevní hodnostáři. Kardinál Miroslav Vlk přinesl relikvii, lebku světce.

Mše se zúčastnil i premiér Mirek Topolánek. Poté se sešel s kardinálem Vlkem. Stará Boleslav, město spojované se zavražděním knížete Václava v 10. století, je v římskokatolickém pojetí jedním z nejstarších a nejvýznamnějších poutních míst v českých zemích. Svatý Václav je považován za duchovního otce české státnosti.

Zatímco byl Topolánek v Boleslavi, procházeli se vilou českých premiérů návštěvníci. Kramářova vila se otevřela pro veřejnost teprve podruhé od roku 1948. Příležitosti využily během dne téměř tři tisíce lidí. Už před devátou hodinou stála u vchodu fronta zájemců.

Až stometrová fronta zvědavců
Až stometrová fronta zvědavců | Foto: ČTK

Vůbec poprvé mohli lidé vidět i soukromé prostory předsedy vlády. Dům vystavěný na staré baště má přes 50 místností - pro potřeby premiéra a jeho rodiny je připraven pětipokojový byt, ostatní prostory slouží k reprezentačním účelům. Vnitřní výzdobu ovlivnila ruská manželka prvního československého premiéra Karla Kramáře Naděžda, která vtiskla interiérům až byzantský charakter.

Tady pracuje premiér
Tady pracuje premiér | Foto: ČTK

Den otevřených dveří měli také v Berouně. Stavební společnosti Jež a Syner pozvaly obyvatele k prohlídce rozestavěného akvaparku. Vstřícnost začínala už na parkovišti - návštěvníkům bylo odpuštěno platit parkovací poplatek.

Státní svátek 28. září jako by oslavoval i parkovací automat u rozestavěného aquaparku v Berouně. Zdejší obyvatelé se 28. září přišli podívat na Den otevřených dveří v budoucím koupališti. Zájem o prohlídku byl veliký.
Státní svátek 28. září jako by oslavoval i parkovací automat u rozestavěného aquaparku v Berouně. Zdejší obyvatelé se 28. září přišli podívat na Den otevřených dveří v budoucím koupališti. Zájem o prohlídku byl veliký. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zájem o prohlídku byl veliký. Protože se procházelo staveništěm, museli mít návštěvníci na hlavách ochranné přilby. U vstupu se také každý musel zapsat, že vstupuje na vlastní riziko.

Tobogánem za půl roku
Tobogánem za půl roku | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Návštěvníci ale neviděli žádnou vodu, jenom beton. Vodní svět by měl být v Berouně otevřen v dubnu 2007. Ponese název Tipsport laguna.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Z Tipsport baru Nagano na náměstí Sítná v Kladně vyšli před druhou hodinou chlapci a dívky v černých bundách a pevných botách. Do Kladna se u příležitosti Dne české státnosti sjelo asi 150 příznivců krajní pravice. Ohlášenou demonstraci uspořádala Vlastenecká fronta.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nacionalisté rozvinuli státní vlajky a vyrazili v trojřadu na pochod městem. S hlasitým skandováním hesel například "Nic než národ" nebo "Čechy Čechům" prošli po pěší zóně na centrální náměstí Starosty Pavla.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Před třetí hodinou zazněly na náměstí hlavní projevy a oficiální část akce skončila. Účastníci demonstrace se pak postupně začali přesouvat z náměstí do jedné z kladenských restaurací. Po cestě skondovali heslo "Antifa", a burcovali tak k odezvě anarchisty.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Každou z bočních ulic hlídali těžkoodění policisté. Přesto až pozdě zakročili při menší rvačce. Na pěší zóně se střetly asi patnáctičlenná skupina anarchistů s dvacítkou nacionalistů. Policie zadržela tři lidi a obvinila je z výtržnictví.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Recesi věnovali svátek svatého Václava v Českých Budějovicích. Největší železniční pohlednici s nejvyšším počtem železničních razítek pokřtili dnes v Domě u Beránka milovníci starých vlaků a nostalgie vůbec. Na rubu fotografie nazvané Ostře sledované lokálky aneb Pocta Bohumilu Hrabalovi, na níž výpravčí s výrazem blaženého šílence razítkuje dívčí pozadí, dnes otiskli 138 razítek s železniční tematikou.

Razítkování pak nebralo konce, protože Češi podle zkušenosti členů pošumavského železničního spolku razítka milují, asi to v nás zůstalo jako odkaz byrokracie bývalého Rakouska-Uherska. Drážní nostalgici vybalili svou sbírku razítek, největší zájem byl o "štempl" s upozorněním Přísně tajné - před přečtením spálit, kterým si přítomné dámy zdobily své dekolty.

 

Právě se děje

Další zprávy