Tajemný Sobotka: Chládkova nástupce se straníky neřešil

Lucie Stuchlíková Martina Machová Lucie Stuchlíková, Martina Machová
29. 5. 2015 21:15
Na pátečním setkání členů ČSSD se o jménu nového ministra vůbec nediskutovalo. Končící Marcel Chládek by se ale podle straníků měl stáhnout do ústraní.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Libor Fojtík, Ekonom

Praha – Sociální demokraté, kteří se v pátek odpoledne sešli v Lidovém domě s premiérem Bohuslavem Sobotkou, čekali na debatu o novém ministrovi školství marně. 

Pokud už předseda ČSSD má připravený plán na obsazení místa ve vládě po končícím Marcelu Chládkovi, vlastním straníkům z regionů a poradcům o něm neprozradil vůbec nic.

"Žádná jména nepadla. Pan premiér byl tajemný,“ popsal jeden z účastníků jednání. V souvislosti s Chládkem se tak řešilo hlavně to, že by se měl stáhnout do ústraní a přestat mediálně vystupovat.

Sobotka již dříve naznačil, že by rád poslal do vlády druhou ženu za ČSSD, možné kandidátky ale straníci podle zjištění Aktuálně.cz nepřijímají právě s nadšením.

Nejčastěji se mluví o zlínské političce Aleně Gajdůškové, která loni neobhájila senátorské křeslo a vypadla i z nejužšího vedení strany. Bývalá učitelka, která se věnuje otázkám vědy, je sice dlouhodobá premiérova spojenkyně, podle řady straníků by ale ministerstvo nezvládla uřídit.

"Z hlediska odbornosti není Gajdůšková řešení. A navíc za ní stranicky není žádná síla,“ domnívá se zdroj z Úřadu vlády. Poslankyně a expertka strany na oblast školství Vlasta Bohdalová zase patří do skupiny kolem Sobotkova oponenta Michala Haška.

Další z případných kandidátek - náměstkyni ministra zdravotnictví Lenku Tesku Arnoštovou si chce pražská organizace "ušetřit“ pro čelo kandidátky do příštích poslaneckých voleb a bojí se, aby si pobytem na rozvráceném ministerstvu nezadala. A aby toho nebylo málo – proti tomu, aby ministerstvo školství vedla žena, jsou i někteří vlivní zákulisní hráči.

Hledejme akademika

Hledání náhradníka tak podle části sociálních demokratů nejspíš nebude tak rychlé, jak slibuje premiér, tedy do konce příštího týdne. Zaznívají proto také hlasy, že by tentokrát bylo dobré přivést na školství respektovaného odborníka i za cenu, že by nešlo o straníka. V zákulisí se tak skloňuje jméno prorektora Univerzity Karlovy a premiérova poradce pro školství Stanislava Štecha.

Ten loni za ČSSD neúspěšně kandidoval v senátních volbách v Praze 5. "Z těch jmen, o kterých se zatím bavíme, je tohle nejzajímavější. Nemůžeme tam dát někoho, kdo se ve školství nevyznává a v oboru ho neuznávají. Štech je poradce premiéra s respektovanou kariérou,“ myslí si straník blízký Sobotkovi.

Štech zatím přímou nabídku nedostal, příští týden se ale má sejít s premiérem. Ten avizoval, že se hodlá v příštích týdnech setkat s možnými kandidáty. "Nevím, zda tam jdu z titulu poradce nebo kvůli něčemu jinému,“ uvedl akademik. Nad případnou funkcí by ale prý váhal ze zdravotních důvodů. V úvahu by pro sociální demokraty připadal někdejší náměstek ministryně školství Petry Buzkové Jaroslav Miler. Ten sice platí za odborníka, zatím ho ale nikdo vážně nenavrhl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy