Systém Galileo bude sídlit v Praze, tvrdí diplomat

Domácí Domácí
25. 10. 2010 6:25
Rozhodne prosincový summit ministrů dopravy EU

Praha - Česko je blízko k tomu, aby v něm bylo sídlo evropského navigačního systému Galileo, uvedl pod slibem anonymity důvěryhodný diplomatický zdroj Českého rozhlasu. Rozhodnutí má padnout na prosincovém summitu ministrů dopravy zemí EU.

Ministři se mají spolu s kolegy zodpovědnými za energetiku sejít 2. a 3. prosince, uvedl Radiožurnál.

Česko je hlavním favoritem na zisk sídla Galilea, ale zájem mají také Němci a Nizozemci. Galileo provizorně sídlí v Bruselu a Belgie by mohla chtít, aby se v době nedostatku peněz nevynakládaly prostředky na jeho stěhování.

Pokud Česko sídlo získá, vznikne v Praze administrativní centrum systému. To bude dohlížet i na pobočky v západní Evropě.

Družicový systém Galileo za 3,5 miliardy eur (asi 90 miliard korun) by měl začít plně fungovat v roce 2014, ale řídící agentura by se mohla z Bruselu stěhovat již v polovině příštího roku. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, celkem jich má být 30. Pro plné spuštění systému jich bude stačit 18. Nejznámější službou Galilea budou navigační služby řidičům, napsala agentura ČTK..

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy