Svědek: Babiše jsem nepřesvědčil, aby se stal agentem StB

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 4. 2014 15:23
Šumanovo svědectví by mohlo být v kauze klíčové.
Ministr financí Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava - Bývalý příslušník komunistické tajné policie (StB) Július Šuman před slovenským soudem popřel informace z archivních dokumentů, že v 80. letech získal nynějšího českého ministra financí Andreje Babiše ke spolupráci s StB jako agenta.

Šumanovo svědectví by mohlo být klíčové ve věci žaloby ministra, který se domáhá verdiktu, že byl v archivních svazcích neoprávněně uváděn jako agent StB s krycím jménem Bureš.

Babiš v reakci na pondělní výslechy svědků zopakoval, že spolupráci s StB nepodepsal a spis byl veden bez jeho vědomí. Líčení bude pokračovat v polovině května; není vyloučeno, že bude vynesen verdikt.

"Zpráva o získání agenta Bureše není pravdivá. Naverbování se u Obuvníka (někdejší bratislavská restaurace - pozn. ČTK) neuskutečnilo," prohlásil Šuman. Doplnil také, že Babiše osobně nezná.

Podobně se vyjádřil před soudem také další bývalý příslušník StB František Hákač. Šuman také řekl, že zprávu o údajném získání spolupráce Babiše s StB mu v roce 1982 předložil jeho nadřízený, který mu prý spis týkající se Babiše předtím odebral.

"Tuto zprávu jsem odmítl podepsat, ale na přímý příkaz náčelníka odboru jsem tak učinil," řekl dvaašedesátiletý Šuman. Dodal, že v žádné jiné věci se s podobným postupem svých nadřízených nesetkal. "Na tyto okolnosti si vzpomínám proto, že se vymykaly z běžného rámce (práce)," tvrdil.

"To, co řekli svědkové u soudu, je pravda, nic jsem nepodepsal, nespolupracoval jsem s StB. Pro mne nic nového. Spis je vedený bez mého vědomí," napsal Babiš z dovolené.

Šuman rovněž řekl, že v roce 1980 založil spis na Babiše coby důvěrníka StB, a to na základě výpovědí několika osob, nikoliv ovšem samotného Babiše. "Založil jsem ho k tomu, abych tento spis mohl v budoucnu využít," prohlásil. Dodal, že v roce 1983 složku ohledně agenta Bureše ovšem odevzdal svému nadřízenému.

Zmiňovaný spis měl pak na starosti tehdejší příslušník StB František Hákač. Osmašedesátiletý Hákač u soudu stejně jako Šuman vypověděl, že Babiše nezná. "Neznám jej osobně. Vzhledem k tomu, že jsem měl dvě mozkové příhody, mnoho věcí jsem zapomněl. Na zmiňované období si nevzpomínám," řekl Hákač.

Během výpovědi také nepotvrdil pravost svého podpisu na dokumentech StB, které mu předložil právní zástupce slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN), jenž čelí Babišově žalobě.

"Nepamatuji se"

"Nejsem si jist, zda je to můj podpis. Já si to nepamatuji, bylo tam mnoho spisů," dodal bývalý příslušník StB. Popřel, že by během svého působení v StB vytvářel fiktivní dokumenty. Na většinu dotazů soudkyně i právního zástupce ÚPN ohledně své činnosti v rámci StB Hákač odpověděl, že si "nepamatuje". Zároveň odmítl, že by se dobrovolně podrobil případné grafologické zkoušce.

Právní zástupce ÚPN soudu předložil další svazek pod názvem Ekron, v němž je uvedeno jméno agenta Bureše. Podle záznamu Bureš, který vystupuje i v dalších nejméně pěti svazcích StB, podal komunistické tajné policii informace ohledně vyšetřování jednoho z pracovníků podniku Petrimex kvůli podezření z přijímání úplatků tureckou firmou Ekron.

Babiš v 80. letech v Petrimexu pracoval. Jeden z advokátů Babiše oponoval, že zmiňovaný záznam byl pořízen v roce 1985, kdy Babiš už prý byl na dlouhodobém pracovním pobytu v Maroku.

Babišův advokát odmítá mimosoudní dohodu

Právní zástupce Babiše po výpovědích svědků řekl, že navrhne svému klientovi, aby odmítl případnou mimosoudní dohodu s ÚPN. "Jen (rozsudek) jasně popíše celou kauzu. Cela kauza byla zpolitizována vstupem pana Babiše do politiky," řekl advokát Vojtech Agner.

Soudkyně pak líčení odročila na květen. ÚPN zvažuje, že ještě nechá k soudu předvolat historika, který je zaměstnancem ústavu. Pokud by se tak nestalo, soudkyně by už na nadcházejícím státní mohla vynést verdikt.

Šéf ÚPN Ondrej Krajňák po pondělním líčení novinářům řekl, že pokládá za nebezpečné, pokud bývalí příslušníci StB vypovídají v soudních procesech ohledně oprávněnosti lidí v evidenci StB.

Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Během předchozího stání koncem ledna se jej zastali dva svědkové, které nechal předvolat právě šéf hnutí ANO. Bývalý důstojník StB Andrej Kuľha tehdy vypověděl, že archivní svazek poukazuje pouze na nevědomou spolupráci Babiše s StB. Také Kuľha měl coby pracovník tajné policie Babišův svazek na starosti. Podobně jako Kuľha vypovídal i někdejší člen takzvané lustrační komise Milan Žitný.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy