reklama
 
 

Svědectví k útoku na Romy: Bylo to promyšlené

20. 4. 2009 15:11
V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká sociální pracovník, který je s rodinou v kontaktu

Vítkov - Po sobotním útoku na dům romské rodiny ve Vítkově na Opavsku zůstávají v nemocnici rodiče s těžkými popáleninami a dvouletá dcera, která bojuje o život.

Policie prověřuje několik možných motivů, kromě rasistického i mstu lichvářů. Podle Kumara Vishwanathana z občanského sdružení Vzájemné soužití je však útok lichvářů nepravděpodobný.

Vishwanathan je s napadenou rodinou v kontaktu takřka od prvních chvil po napadení. Nyní pro ně shání pomoc a náhradní bydlení.

"Byl to stoprocentně promyšlený útok," říká. "Rodina měla dobrou pověst a sousedé ji teď projevují velkou solidárnost."

Rodina s dobrou pověstí

Akutálně.cz: Vy jste byl za postiženou rodinou už včera, mluvil jste s nimi. Jak vnímají, co se stalo, jaký byl podle nich motiv?
Oni v tuto chvíli nepřemýšlí, kdo to udělal. Jsou v hodně špatném psychickém stavu. Dědeček včera celý den stál u toho vyhořelého domu. Všechno jim shořelo, nejmladší dítě je v ohrožení života. Jsou zoufalí.

A.cz: Za rodinou dnes jedete znovu. Jak jim chcete pomoci?
Včera jsme nakoupili potraviny, hygienické potřeby. Náš tým Pomocná ruka udělal s Charitou a Adrou sbírku, sbírají oblečení pro děti, přikrývky. Dnes máme také schůzku se starostou města, kde chceme dojednat, aby rodině zajistil náhradní bydlení.

A.cz: Kolik lidí v tom domě žilo?
Devět, ale tu noc jich tam bylo osm. Tři z nich skončili po útoku v nemocnici, dvouletá holčička a její rodiče.

A.cz: Kde je zbytek rodiny teď? Dům jim celý shořel, kde bydlí?
Tři další děti (3, 9, 10 let) jsou u tety a pratety, která žije v tom samém městě.

A.cz: Jak tuto rodinu vnímají sousedé?
Tato rodina ve Vítkově žije 27 let v dobrém sousedství. Kolem žijí bílé rodiny v pěkných domcích, které s nimi velmi dobře vycházejí. Viděl jsem, jak sousedka - zdravotní sestra - velmi silně hájí tuto rodinu. Sousedé spolupracují s policií, aby dopadli pachatele. Učitelka ze školy, když se dozvěděla, co se stalo, přiběhla a ptala se po ostatních sourozencích, nosila jim jídlo. Ta rodina měla dobrou pověst a lidé ze sousedství teď projevují velkou solidárnost. Právě proto si nikdo nedokáže vysvětlit, proč se to stalo.

Verze nepohodlných svědků

A.cz: Co se tam podle Vás odehrálo?
Stoprocentně to není lichvářský útok. Ti takto nepostupují, spíše chtějí pěstovat své oběti, dojit je donekonečna. Lichváři nikdy nelikvidují své klienty. Ptal jsem se dědečka a ten říkal, že nemají problémy s dluhy. Ale policie to prověřuje jako jeden z motivů.

A.cz: Čím ten útok tedy byl podle Vás motivován?
Spíš si myslím, že někomu, extremistům, hodně vadili. Bydlí přímo u cesty, na velmi exponovaném místě. Jsou "na ráně". Kolem nich bydlí pouze neromské rodiny a najednou vidíš venku sedět romské ženy a hrát si děti. A to extremisty láká. Ten čin byl proveden hodně cynicky, zapálili vchod, aby nemohli utéct. Jak mi říkal dědeček, vypnuli jim dokonce přívod vody, aby nemohli hasit a pak hodili čtyři lahve do oken. Je to stoprocentně promyšlené.

A.cz: Šlo tedy podle Vás o rasistický útok?
To je na policii, aby to vyšetřila. Ale podle mého názoru je padesátiprocentní pravděpodobnost, že šlo o rasistický útok.

A.cz: Příbuzenstvo rodiny má i další verzi?
Ano. Širší rodina si myslí, že je chtěl někdo zlikvidovat kvůli svědectví. Ale je to spekulace. Příbuzní rodiny říkají, že v únoru šel kolem domu z hospody cizí muž, nerom, a srazilo ho auto. Řidič se snažil ujet, ale otec rodiny ho zastavil a předal policii. Ten sražený minulý týden v nemocnici podlehl zraněním. A širší rodina v tom vidí souvislosti, možnost pomsty. Je však nebezpečné takto uvažovat. Možná to tak není a řidič je teď chudák, když si rodina místní myslí, že on naplánoval její smrt kvůli svědectví.

Jako ve Vsetíně

A.cz: Kolik romských rodin žije ve Vítkově?
Vítkov je znám jako město, kde žije relativně velký počet Romů. Ale politika města byla v posledních letech podobná jako ve Vsetíně - rozprodat obecní byty i s romskými nájemníky soukromým firmám. Z mnoha těch Romů se stali bezdomovci a museli jít pryč. Nefunguje tam žádná nevládní organizace.

autor: Eliška Bártová | 20. 4. 2009 15:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama