Studenti pokračují v protestu proti rektorovi, v Karolinu chtějí přespat další noc

ČTK ČTK
15. 11. 2019 17:51
Zhruba 20 vysokoškoláků z iniciativy Univerzity za klima, kteří od středy protestují v Karolinu proti rektoru Univerzity Karlovy Tomáši Zimovi, chce zůstat na místě nejméně do soboty, řekl mluvčí iniciativy Kryštof Říha. Zima by podle stávkujících měl rezignovat, protože se podle nich staví nezodpovědně k ochraně klimatu.
Studenti na protest proti rektorovi okupují prostory Karolina.
Studenti na protest proti rektorovi okupují prostory Karolina. | Foto: ČTK

Univerzita Karlova (UK) má zhruba 45 tisíc studentů, mezi dvacítkou lidí na místě jsou i studenti z jiných škol. Podobně jako v předchozích dvou dnech ani v pátek vedení UK studentům v přenocování v budově bránit nebude.

Prostory vestibulu v Karolinu obsadili studenti ve středu odpoledne. Předtím strávili jeden den a noc v budově Filozofické fakulty UK, kde stávkovali za lepší ochranu klimatu a snižování emisí. Svůj protest směřovali k vládě, po přesunu do Karolina ho ale namířili hlavně proti rektoru Zimovi, který by podle nich měl rezignovat. Studenti tvrdí, že Zima je pro univerzitu překážkou v řešení klimatické krize. Zima jejich tvrzení odmítl a řekl, že neodstoupí.

Říha řekl, že stávkující chtějí v Karolinu zůstat ještě další noc. V sobotu dopoledne by se měli rozhodnout, zda setrvají i nadále, nebo svůj protest ukončí. Mluvčí UK Václav Hájek uvedl, že vedení školy umožní studentům zůstat přes noc opět v prostorech u vrátnice Karolina. Opět se přitom zavře historická i administrativní část budovy a na studenty bude dohlížet vrátný.

Protestující Zimovi vytýkají zejména aféru kolem spolupráce univerzity s úvěrovou společností Home Credit, která se zavázala univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Vedení univerzity čelilo za toto partnerství kritice a Home Credit od smlouvy následně odstoupil. Vedle toho studenti poukazují na to, že Home Credit patří Petru Kellnerovi, který přispívá Institutu Václava Klause, jenž popírá klimatické změny. Zima už ve středu řekl, že neodstoupí.

Ve své reakci ve středu rektor uvedl, že téma změny klimatu považuje za velmi vážný problém, kterému se univerzita intenzivně věnuje. Za důležité považuje i aktivity studentů, které na téma upozorňují. Dodal, že vítá kritickou diskusi, ale setkání se zástupci stávkujících studentů ve středu podle něj ukázalo, že o debatu příliš zájem nemají. Rektor se studenty diskutoval ve vstupní hale, kterou obsadili. Vedení školy pak ve svém stanovisku nabídlo možnost debaty na nejbližším zasedání Akademického senátu UK, kde bude mimořádně zařazen bod k problematice klimatických změn.

Video: Okupační stávka na Filozofické fakultě

Okupační stávka na FF UK | Video: Jakub Zuzánek, Helena Havranová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy